کد خبر: ۳۲۵۸۴
|
۰۱ دی ۱۴۰۱ | ۱۳:۳۰
به دلیل از کار افتادن پنل‌های خورشیدی؛

لندر اینسایت ناسا برای همیشه خاموش شد

به نظرمی رسد لندر اینسایت ناسا برای همیشه خاموش شده است زیرا گرد وغبار جمع شده روی پنل های خورشیدی آن مانع از تولید برق و ادامه فعالیت ابزار شده است.

به گزارش «نبض فناوری»، اسپیس اعلام کرد، گرد و غبار مریخ به فعالیت یک کاوشگر ناسا پایان داد.

ناسا اعلام کرد لندر اینسایت که قرار بود ویژگی های زمین شناختی مریخ را بررسی کند ماموریت خود در این سیاره را تکمیل کرده است.

کاوشگر مذکور برای تامین انرژی خود از پنل های خورشیدی استفاده می کرد و پس از گذراندن ۴ سال روی مریخ، گرد و غبار روی پنل های آن چنان زیاد شد که قادر به تولید برق کافی نبود.

طی ماه های قبل تیم اینسایت مرگ آن را پیش بینی کرده بودند. اکنون این کاوشگر به دو تماس تیم پاسخی نداده و محققان آخرین بار در ۱۵ دسامبر با آن ارتباط برقرار کردند. البته ناسا همچنان به برقراری ارتباط با لندر ادامه می دهد اما پیش بینی می شود پاسخی از آن دریافت نکند.

بروس بانرت یکی از محققان سیاره شناسی در آزمایشگاه JPLناسا در این باره گفت: ما در حقیقت توانسته ایم به اطلاعاتی فراتر از تعهدات اولیه مان دست یابیم. این یک موفقیت بسیار موفقیت آمیز بوده است.

اینسایت در می ۲۰۱۸ میلادی به فضا پرتاب شد و ۶ ماه بعد روی مریخ فرود آمد. این لندر به مدت ۴ سال داده های ارتعاشات سیاره سرخ را جمع آوری کرد.

بر خلاف کاوشگر های کنجکاوی و استقامت که روی ارزیابی قابلیت زیست روی مریخ تمرکز کرده اند، این لندر برای بررسی اعماق سیاره و اندازه گیری لایه های سطح تا هسته مذاب آن طراحی شده بود.

منبع/ مهر

ارسال نظرات
در اتحادیه اروپا و در ماه آگوست فروش خودروهای تمام الکتریکی رکورد زد
وبگردی