کد خبر: ۳۲۷۲۳
|
۰۹ دی ۱۴۰۱ | ۱۱:۳۰

آیا یکپارچه سازی پیام‌رسان‌های داخلی اعتماد کاربران را برمی‌گرداند؟

طی چند ماه گذشته با اعمال محدودیت‌های حداکثری بر پلتفرم‌های خارجی، سیاستگذاران فرصت را برای ترغیب کاربران به استفاده از پیام‌رسان‌های بومی غنیمت شمرده‌اند تا جاییکه وزیر ارتباطات از یکپارچه سازی پیام‌رسان‌های بومی خبر داده وگفته تعدد بسیار اپ باعث سردرگمی کاربران می‌شود بنابراین یکپارچه کردن ان‌ها می‌تواند خدمات بهتری را در اختیار متقاضیان قرار دهد.

به گزارش خبرنگار «نبض فناوری» حدود چند سال پیش با محدود کردن برخی از اپ‌های خارجی پیام‌رسان‌های بومی وارد عرصه فعالیت شدند در زمان روی کار آمدن این پیام رسان‌ها به دلیل نبود برخی از امکانات و عدم اعتماد کاربران به آن‌ها نتوانستند آن طور که باید و شاید بدرخشند؛ بنابراین با اعمال محدودیت‌های حداکثری بر پلتفرم‌های خارجی، حالا بار دیگر سیاستگذاران فرصت را برای ترغیب کاربران به استفاده از پیام‌رسان‌های بومی غنیمت شمرده‌اند. اخبار منتشر شده از سوی وزارت ارتباطات حاکی از آن است که این وزارتخانه برای توسعه پلتفرم‌های بومی برنامه‌هایی دارد و قرار است با ایجاد یک مرکز تبادل داده، بستری برای یکپارچه‌سازی چندین پیام‌رسان داخلی ایجاد کند و برخی شرکت‌های روسی نیز در این طرح‌ها مشارکت داشته باشند.

براساس این گزارش طی هفته گذشته نیز وزیر ارتباطات از یکپارچه سازی پیام‌رسان‌های بومی خبر داده وگفت تعدد بسیار اپ باعث سردرگمی کاربران می‌شود بنابراین یکپارچه کردن ان‌ها می‌تواند خدمات بهتری را در اختیار متقاضیان قرار دهد؛ بنابراین در این طرح قرار است با راه‌اندازی یک مرکز تبادل پیام بین پیام‌رسان‌های داخلی، ارتباطی میان این پلتفرم‌ها ایجاد شود که مخاطبان یک پیام‌رسان داخلی مشخص، بتوانند بدون نصب پیام‌رسان‌های داخلی دیگر، به کاربران فعال در آن پلتفرم‌ها پیام ارسال کنند.

هممچنین وزیر ارتباطات گفت که یک برنامه مدونی را دنبال می‌کنیم تا آن‌ها تقویت شوند و در نهایت دو یا سه پیام‌رسان در کشور فعال باشند که بتوانند نیاز‌های مردم را بر طرف کنند. طبق گفته وی درحال حاضر تمرکز حمایت از پیام‌رسان‌هایی است که مردم اقبال بیشتری به آن‌ها نشان داده‌اند و زیر ساخت‌های آن‌ها آماده است و در این مدت هم کیفیت‌شان به شکل قابل ملاحظه‌ای افزایش پیدا کرده است، بنابراین برای ایجاد ارزش افزودن ویژه پیام رسان‌های ایرانی در برابر پیام رسان‌های خارجی زمزمه‌هایی برای راه‌اندازی مرکز انتقال پیام بین پیام‌رسان‌ها شنیده شد.

در همین رابطه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به تازگی با حضور در یک برنامه تلویزیونی به تعدد پیام‌رسان‌های داخلی اشاره کرد و این موضوع را هم فرصت و هم تهدید دانست. طبق گفته وی، تنوع پیام رسان‌ها فرصت است، چون هر کسی حق انتخاب دارد؛ تهدیدش هم این است که همه مردم نمی‌توانند در همه آن‌ها حضور داشته باشند که بتوانند با همه ارتباط داشته باشند. زارع پور تأکید کرده بود برای حل این مشکل کار ویژه‌ای درحال انجام است که در تلاشند همه پیام‌رسان‌ها تا دهه فجر یا نهایت تا پایان سال به هم متصل شوند.

در همین رابطه نیز مهدی انجیدانی مدیرعامل یک پیام رسان بومی گفته است امیدواریم با تلاش‌های سازمان فناوری اطلاعات و مجموعه وزارت ارتباطات بتوانیم شاهد ارتباط یکپارچه بین پیام‌رسان‌های ایرانی باشیم و رؤیای پلتفرم یکپارچه ملی محقق شود و اکنون به تحقق این رؤیا بسیار نزدیک هستیم.

ارسال نظرات
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در 16 بهمن 1401 بیت‌کوین در انتظار رکوردی جدید
با انتشار جدیدترین به‌روزرسانی ترجمه لحظه‌ای پیام‌ها به تلگرام اضافه شد
وبگردی