کد خبر: ۳۲۷۷۴
|
۱۱ دی ۱۴۰۱ | ۱۷:۰۰

123 محصول فناورانه برای رفع نیازهای صنعت کشاورزی تولید شد

معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری یکی از اهداف جدی خود را ورود فناوری و نوآوری به صنعت راهبردی کشاورزی قرار داده است و از تولید محصولات فناورانه در این حوزه حمایت می‌کند.

به گزارش «نبض فناوری»، بر همین اساس با کمک کارگزاران شبکه فن بازار ملی تاکنون توانسته از 123 محصول فناورانه‌ای که آمادگی ورود به بازار عرضه را داشتند؛ حمایت و زمینه فروش این محصولات به بازار را فراهم کند، تولیداتی که در این زیست‌بوم معرفی می‌شوند تا بازار تقاضا از ظرفیت آنها برای رفع نیازهای خود بهره‎ بگیرد. محصولاتی که توسط 36 شرکت دانش‌بنیان و فناور عرضه شده و خلاقیت و نوآوری را به فناوری پیوند داده‌اند.

پیش‌بینی‌ها از این موضوع حکایت دارد که تا چند سال آینده شاهد یک انقلاب بزرگ در صنعت کشاورزی خواهیم بود. هرچند که این جریان نوگرایی در صنعت کشاورزی آغاز شده اما هنوز تا دگرگونی واقعی و فناورانه این عرصه راه زیادی مانده است. تحولاتی که با کمک فناوری‌هایی چون ربات‌ها، سنسورها، سیستم‌های آبیاری و کوددهی، اینترنت اشیا و غیره رخ داده و صنعت کشاورزی را به سمت و سوی هوشمند شدن سوق داده است.

این روند در ایران نیز سال‌ها است که آغاز شده اما سرعت بروز تحولات چندان بالا نیست و هنوز این صنعت با شیوه‌های سنتی و پیشین خود اداره می‌شود. این در حالی است که اگر از دگرگونی ها و تحولات فناورانه در این عرصه استقبال نکنیم؛ به زودی در تامین محصولات کشاورزی با مشکلات عدیده و جدی مواجه خواهیم شد. مشکلاتی که می تواند تامین غذای سالم و دسترسی به نیازهای اولیه مردم را هم با اما و اگرهای جدی مواجه کند.

همین هشدارها و اعلام نیازها؛ معاونت علمی را به استفاده از ظرفیت و توان دانش‌بنیان‌ها برای تحقق این هدف ترغیب کرد. بر همین اساس با کمک کارگزاران فناوری خود در تلاش است تا هم شرکت ها را به تولید محصولات فناورانه و خلاقانه در عرصه کشاورزی تشویق و هم نیازهای صنعتگران را تامین کند.

معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان برای انجام این کار از توان بیش از 50 کارگزار فناوری استفاده و با معرفی 123 محصول تولید شده در حوزه کشاورزی؛ اتصال این محصولات به تقاضا را تسهیل کرد. این کار در کنار تسریع روند تجاری‌سازی این محصولات، بازار بومی تولیدات کاربردی و ایران‌ساخت را هم تامین و وابستگی به بازارهای ناپایدار بین‌المللی را کاهش می‌دهد.

محصولاتی همچون «سامانه جامع کنترل و مدیریت یکپارچه پارس کارن»، «دستگاه‌های صنعتی فریز درایر(خشک کن انجمادی)»، «تولید انواع کودهای آلی و معدنی به صورت جامد و مایع»، «دستگاه ضد رسوب الکترونیک»، «دیوار سبز زنده هوشمند»، «سامانه هوشمند ضد سرمازدگی باغات»، «مدل چاهک معکوس» و غیره که می‌توانند نیازهای صنعتگران این حوزه را تامین کنند.

ارسال نظرات
آخرین وضعیت بازار رمزارزها در 10 اسفند 1402 بیت‌کوین بر مدار صعود
با هدف توسعه ابزار هوش مصنوعی؛ پول پاشی مخفیانه گوگل برای برخی ناشران
آخرین وضعیت بازار رمزارز‌های جهان در ۹ اسفند ۱۴۰۲ رالی بیت‌کوین ادامه دارد
گزارش نبض فناوری از شرکت توسعه سامانه‌های نرم افزاری نگین، رشد درآمد ۱۲۷ درصدی «توسن» در دوره یکماهه بهمن سالجاری نسبت به دوره مشابه سال قبل
با ارسال اولین توییت با اینترنت ماهواره‌ای مستقیم گوشی رؤیای جدید ایلان ماسک تحقق یافت
وبگردی