کد خبر: ۳۲۹۰۰
|
۱۸ دی ۱۴۰۱ | ۱۵:۳۰
نمایشگاه CES ۲۰۲۳

نگاهی به برخی از مهم‌ترین فناوری‌های پزشکی در CES ۲۰۲۳

نمایشگاه الکترونیک مصرفی CES، یکی از بزرگترین و تاثیرگذارترین نمایشگاه‌های تجاری فناوری جهان است که شرکت‌های گوناگون در آن فناوری‌های جدید خود را به نمایش می‌گذارند. در میان فناوری‌های ارائه شده توسط شرکت‌ها، مجموعه‌ای از نوآوری‌ها به حوزه بهداشت و سلامت مربوط می‌شود.

به گزارش «نبض فناوری»، آی‌ای اعلام کرد، نمایشگاه فناوری CES ۲۰۲۳ که از روز سه‌شنبه هفته گذشته در لاس وگاس آغاز شد، میزبان بسیاری از شرکت‌های بزرگ و کوچک از ۱۷۴ کشور در سراسر جهان بوده که محصولات فناوری پیشرفته خود را ارائه می‌کنند. این نمایشگاه تا هشتم ژانویه(یکشنبه ۱۸ دی) ادامه خواهد داشت.

در ادامه نگاهی به برخی از بزرگترین فناوری‌های حوزه سلامت در نمایشگاه CES ۲۰۲۳، بدون ترتیب خاصی، آورده شده است.

تست پی‌سی‌آر آبله میمون «Alinity m»

نگاهی به برخی از مهم‌ترین فناوری‌های پزشکی در CES ۲۰۲۳

دانشمندان شرکت «Abbott» یک آزمایش پی‌سی‌آر جدید برای تشخیص آبله میمون ساخته‌اند تا در آزمایشگاه‌ها مورد استفاده قرار بگیرد. این آزمایش بر روی ابزار آزمایشگاهی «Alinity m» این شرکت مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌توان آن را در بیمارستان‌ها و آزمایشگاه‌های مرکزی در سراسر جهان به کار برد.

این آزمایش توسط تیمی تحقیقاتی برای شناسایی طیف وسیعی از جهش‌های بالقوه بیماری ایجاد شده است. تجهیزات آزمایشگاهی «Alinity m» توانایی اجرای تا ۲۰ تست را به طور همزمان دارد و می‌تواند ۳۰۰ نتیجه را هر هشت ساعت ارائه دهد.

سیستم تحریک نخاعی «Proclaim™ Plus»

نگاهی به برخی از مهم‌ترین فناوری‌های پزشکی در CES ۲۰۲۳

سیستم تحریک طناب نخاعی «Proclaim™ Plus» که به تازگی توسط سازمان غذا و دارو ایالت متحده آمریکا تایید شده، یک دستگاه است که در بدن کاشته می‌شود و از پالس‌های الکتریکی خفیف برای تغییر نحوه درک سیگنال‌های درد توسط بدن استفاده می‌کند. این سیستم می‌تواند به کاهش درد مزمن و بهبود کیفیت زندگی افراد کمک کند.

سیستم ناوبری پوشیدنی «Ashirase»

نگاهی به برخی از مهم‌ترین فناوری‌های پزشکی در CES ۲۰۲۳

«Ashirase» یک سیستم ناوبری پوشیدنی است که برای کمک به افراد کم بینا و نابینا هنگام راه رفتن طراحی شده است. این سیستم متشکل از یک اپلیکیشن تلفن هوشمند و یک دستگاه دارای حسگر حرکتی است که داخل کفش قرار می‌گیرد.

این اپلکیشن از داده‌های به دست آمده از حسگر به همراه اطلاعات به دست آمده از موقعیت‌یابی نقشه و ماهواره‌ها برای تولید دستورالعمل‌های ناوبری استفاده می‌کند که از طریق ارتعاشات دستگاه به کاربر منتقل می‌شوند. چنین ارتعاشاتی می‌توانند بدون ایجاد اختلال در شنوایی، کاربران را با خیال راحت به سمت مقصد هدایت کنند. این نکته برای افرادی که دارای اختلالات بینایی هستند اهمیت بسیاری دارد.

بالابر توالت WL۱

نگاهی به برخی از مهم‌ترین فناوری‌های پزشکی در CES ۲۰۲۳

استفاده از سرویس بهداشتی برای سالمندان و افراد دارای ناتوانی جسمی بسیار سخت است و برای بسیاری از این افراد خجالت‌آور است که از دیگران درخواست کمک کنند. بالابر توالت WL۱ برای کسانی که با مشکلات جسمی مواجه هستند بسیار مفید است.

این بالابر به افراد ناتوان این امکان را می‌دهد تا به طور مستقل از توالت استفاده کنند. این سیستم نه تنها به آنها در نشستن کمک می‌کند، بلکه آنها را تمیز و خشک نیز می‌کند و در نهایت بالابر آن‌ها را به آرامی روی پاهایشان باز می‌گرداند.

سربند «FRENZ»

نگاهی به برخی از مهم‌ترین فناوری‌های پزشکی در CES ۲۰۲۳

سربند «FRENZ» یک دستگاه پوشیدنی است که فعالیت مغز را اندازه‌گیری و موارد مختلف بیومتریک دیگر را در لحظه ردیابی می‌کند. «FRENZ» به عنوان اولین گجت پوشیدنی راحت برای ردیابی مغز در سطح بیمارستانی در جهان، سیگنال‌های مغزی(EEG)، علائم حیاتی متعدد مانند سطح اکسیژن، ضربان قلب و ریتم تنفس، حرکت سر و حرکات ریز صورت و حرکات چشم را ضبط می‌کند.

این دستگاه از این سیگنال‌ها برای ارائه رفتار درمانی شناختی منحصر به فرد برای هر شخص استفاده می‌کند و آنها را از طریق بلندگوهای هدایت استخوانی منتقل می‌کند. هدف آن بهبود آغاز، عمق و مدت خواب و در نتیجه داشتن صبح‌های با طراوت‌تر است.

این سیستم توسط دانشمندان دانشگاه آکسفورد و دانشگاه کلرادو بولدر توسعه یافته است.

هوش مصنوعی «ENAD Finder»

نگاهی به برخی از مهم‌ترین فناوری‌های پزشکی در CES ۲۰۲۳

«ENAD Finder» یک برنامه مبتنی بر هوش مصنوعی است که برای سیستم‌های تشخیص پولیپ به کمک رایانه در زمینه کولونوسکوپی برای جلوگیری از سرطان روده بزرگ طراحی شده است.

این ابزار بر روی مجموعه داده بزرگی از ۲۲۰ هزار تصویر از ۱۵ هزار پولیپ آموزش داده شده که به آن توانایی تشخیص پولیپ‌هایی را می‌دهد که تشخیص آنها حتی برای پزشکان دشوار است. این هوش مصنوعی همچنین دارای نرخ پایینی از آمار مثبت کاذب است. «ENAD» را می‌توان در لحظه با طیف گسترده‌ای از آندوسکوپ‌ها مورد استفاده قرار داد و اتصال آن به دستگاه‌های مختلف موجود در بازار آسان است.

ناوبر سلول‌های بنیادی «BIOT»

نگاهی به برخی از مهم‌ترین فناوری‌های پزشکی در CES ۲۰۲۳

BIOT یک میکروربات پزشکی است که می‌تواند درمان‌های دارویی متعددی را به روشی کم تهاجمی به ناحیه آسیب دیده در بدن برساند. این میکروربات از یک دستگاه هدایتگر الکترونیکی خارجی برای انتقال مستقیم دارو به نقطه هدف استفاده می‌کند.

کمربند طبی «Spinamic Live»

نگاهی به برخی از مهم‌ترین فناوری‌های پزشکی در CES ۲۰۲۳

این کمربند طبی به گونه‌ای طراحی شده که برای اصلاح انحنای ستون فقرات راحت و موثر باشد. انحراف ستون فقرات در صورت عدم درمان می‌تواند منجر به نیاز بیمار به جراحی شود، اما استفاده از این کمربندهای طبی به جلوگیری از آن کمک می‌کند. با این وجود، کمربندهای پلاستیکی سنتی رایج راحت و خوشایند نیستند و بیماران نمی‌توانند به راحتی از آنها استفاده کنند در نتیجه اثربخشی آنها کاهش می‌یابد.

هدف از ساخت کمربند «Spinamic Live» بهبود تعامل کاربر با کمربند با استفاده از پارچه‌ای است که هوا از آن عبور می‌کند و درون آن حسگر فشار تعبیه شده است. این کمربند طبی به یک اپلیکیشن تلفن همراه متصل می‌شود تا بیماران و مراقبان بهداشتی بتوانند مدت زمان پوشیدن آن را ردیابی و از آن برای به حداکثر رساندن نتایج بالینی استفاده کنند.

منبع/ ایسنا

ارسال نظرات
وبگردی