کد خبر: ۳۳۰۱۱
|
۲۴ دی ۱۴۰۱ | ۱۸:۲۱
دهقانی در جمع مدیران و کارگزاران فن‌بازارهای کشور:

شکل‌گیری ارتباط آگاهانه بین عرضه و تقاضا در حوزه دانش بنیان‌ها ضروری است

مدیران و کارگزاران فن بازارهای کشور به عنوان یکی از حلقه‌های اتصال بازیگران عرضه و تقاضا در بازار فناوری با معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهوری دیدار و گفت‌وگو کردند.

به گزارش «نبض فناوری»، فن‌بازار محلی برای مبادلات فناورانه است. در واقع فن‌بازار یک پلت‌فرم برای توسعه فناوری است که با ایفای نقش واسطه اطلاعاتی و حقوقی، وظیفه نزدیک کردن طرف‌های «عرضه» و «تقاضا» در حوزه فناوری و محصولات پیشرفته را بر عهده دارد.

روح‌الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان در نشستی مشترک با مدیران و کارگزاران فن بازارهای کشور پس از دریافت گزارشی از فعالیت و دستاوردهای این شبکه، گفت: کارگزاران علم و فناوری در سطح بالاتری از نظر مهارت نسبت به شرکت‌های دانش بنیان قرار دارند.

وی با تأکید بر اینکه کارگزاران باید چندین مهارت را داشته باشند، گفت: در اصل آنها باید علاوه بر زبان فناوری، زبان صنعتگر و تجارت را بدانند تا بتوانند معامله‌ای را بین دانش بنیان‌ها و بازار ایجاد کنند.

دهقانی با تاکید بر اینکه کارگزاران باید با دانش بنیان‌ها زیست کرده باشند، ادامه داد: کارگزاری علم و فناوری یک کار دانش بنیان است و نیاز به مهارت بالایی دارد و به این راحتی قابل انجام نخواهد بود. در غیر این صورت نمی‌توانست به حوزه علم و فناوری ورود پیدا کند.

وی خاطرنشان کرد: کارگزاران دانش و فناوری بیشتر شبیه یک شبکه انتقال قدرت بین تمام بازیگران هستند تا قدرت را توزیع، تقسیم و مصرف کنند.

معاون علمی و فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری تأکید کرد: کارگزاران همانند رشته‌های بین رشته‌ای از اهمیت بالایی برخوردارند زیرا گره در تمام شبکه‌ها را می‌توانند با ارتباط درست وصل کنند.

به گفته وی دنیا، دنیای ارتباطات و شبکه سازی است. از این رو کارگزاران می‌توانند توجه ویژه ای به شبکه‌های ارتباطی داشته باشند و آنها را رونق دهند.

دهقانی خاطرنشان کرد: باید به صورت آگاهانه ارتباطی بین مصرف کننده و بازار در حوزه دانش بنیان‌ها صورت بگیرد و انتظار داریم این اتفاقات به واسطه کارگزاری‌ها باشد.

وی گفت: عموماً و بعضاً شرکت‌های دانش بنیان ساز و کار تجاری سازی و فروش ندارند و بیشتر تولید کننده فناوری هستند. حضور کارگزاران می‌تواند در این زمینه‌ها کمک کننده به شرکت‌های دانش بنیان باشد. در واقع کارگزاران نقش میانجی گری بین دانش بنیان‌ها و بازار را دارند.

معاون علمی و فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری با بیان اینکه در کارگزاری چهار ستون اصلی وجود دارد تا یک کسب و کار راه اندازی شود، گفت: ستون‌های کارگزاری شامل مشتری، تولید کننده، دیتا و قانون می‌شود.

وی ادامه داد: اکوسیستم قدرت و انرژی با کابل کشی و ایجاد نیروگاه ها و کارخانه مصرفی رخ نمی دهد بلکه همه اجزای این شبکه باید کامل شود و در این میان شبکه ارتباطات مهم است چون با تقویت آنها شرکت‌های دانش بنیان تقویت خواهد شد.

دهقانی بیان کرد: کارگزاران بستر جاری شدن حکمرانی هستند و لازم است این شغل جدید در حوزه علم و فناوری توسعه یابد. ما به دنبال این هستیم که تمام مجوزها از یک خروجی مشخص باشند و معاونت، صندوق نوآوری و پارک‌های علم و فناوری به صورت متمرکز فعالیت کنند.

ارسال نظرات
معاون دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات: فراجا و سازمان انرژی اتمی همه خدمات خود را ارایه کردند
گزارش نبض فناوری از عملکرد ماهانه توسن، رشد درآمد 72 درصدی توسن در آبان ماه
یک فیزیک‌دان آمریکایی مطرح کرد برتری کوانتومی قرار است جهان را تغییر دهد!
وبگردی