کد خبر: ۳۳۲۱۲
|
۰۵ بهمن ۱۴۰۱ | ۱۵:۵۸

7 فناوری کارآمد می‌تواند موانع پیش‌روی توسعه‌ سلامت دیجیتال را مرتفع کند

سلامت دیجیتال را یکی از راه‌های توسعه نظام بهداشت و درمان و تسهیل‌کننده دسترسی های عمومی به خدمات درمانی می‌دانند و کارآفرینان در تلاشند تا با نوآوری‌های خود این هدف را محقق کنند.

به گزارش «نبض فناوری»، استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان و فناوری که بازیگران اصلی زیست فناوری و نوآوری سلامت دیجیتال در کشور محسوب می شوند و با توسعه خدمات و محصولات خلاقیت محور و نوآورانه خود توانسته‌اند گام‌های مثبتی برای توسعه سلامت دیجیتال در کشور بردارند و مخاطبان خود را که «شهروندان و بیماران»، «ارائه‌دهندگان خدمات سلامت» و «محیط‌های آموزشی» هستند را از این خدمات بهره‌مند کنند.

توسعه این نظام درمانی که رویکردی نوین به درمان بیماری‌ها دارد؛ می‌تواند مخاطبان را از مزایایی چون «تشکیل پرونده الکترونیک و به تبع آن دسترسی آسان و همه‌جانبه به اطلاعات بیمار و بیماری»، «مراقبت مداوم از بیماران»، «تامین داده‌های کاربردی و حیاتی برای پژوهشگران و محققان» و «تسهیل دسترسی‌ها به دارو و درمان» بهره‌مند کند.

اما ضرورت توسعه این نظام دیجیتالی زمانی نمود بیشتری می‌یابد که نگاهی کلی به وضعیت بهداشت و درمان کشور بیندازیم و چالش‌های موجود دراین حوزه را شناسایی کنیم. مسایلی مانند «سبک زندگی ناسالم شهروندان»، «عدم دسترسی آسان و عادلانه شهروندان به خدمات و محصولات سلامت باکیفیت و قیمت مناسب»، «ارتقای سطح سواد سلامت شهروندان»، «ناکارآمدی نظام آموزش سلامت و انتقال مفاهیم آموزشی برپایه روش‌های سنتی»، «نبود داده‌ها و اطلاعات یکپارچه، روزآمد، معتبر و دقیق در حوزه سلامت در سطح ملی»، «ضعف در مدیریت دانش و فرآیندها در سطح مراکز ارائه‌دهنده خدمات سلامت»، «ضرورت بهبود داروها، تجهیزات و روش‌های پزشکی» و «عدم بهره‌برداری از فرصت‌های گردشگری سلامت» که دلایل محکمی برای اتخاذ تصمیمات و ارهبردهای فناورانه ملی برای توسعه این نظام توسعه یافته جهانی در کشور هستند.

چالش هایی که با کمک 7 فناوری «ابزارهای هوشمند و اینترنت اشیا»، «تجزیه و تحلیل اطلاعات و داده‌کاوی»، «فناوری‌های امنیت سایبری»، «فناوری‌های گسترش یافته واقعیت افزوده و واقعیت مجازی»، «اپلیکیشن موبایل و پلت‌فرم‌های نرم‌افزاری»، «فناوری‌های ذخیره‌سازی و اشتراک اطلاعات»، «ارتباط از راه دور و انتقال داده» قابل رفع کردن و پاسخ دادن هستند.

برای پاسخ به این مسایل و مشکلات موجود؛ شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌های متعددی ورود کرده‌اند و با تولید محصولات و ارائه خدمات مختلف فناورانه و نوآورانه به دنبال یافتن مسیرهای مطمئن و درستی هستند تا بتوانند توسعه این نظام و شیوه درمانی را در کشور رقم بزنند. معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان هم با حمایت از این مجموعه‌ها تلاش می‌کند فعالیت آنها را در کشور تسهیل و هموار کند.

ارسال نظرات
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در 19 بهمن 1401 نمودار بیت‌کوین هشدار داد
وزیر ارتباطات در مراسم بزرگداشت روز فناوری فضایی مطرح کرد؛ حلقه مفقوده نظام پایش در کشور تصاویر ماهواره‌ای است
در واکنش به پیشنهاد ایلان ماسک ترکیه با ارسال استارلینک مخالفت کرد
وبگردی