کد خبر: ۳۳۸۱۱
|
۰۷ اسفند ۱۴۰۱ | ۱۷:۰۴

230 شرکت دانش‌بنیان توسط متخصصان ایرانی بازگشته به کشور پا گرفت

«برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور» یکی از اقدامات جامع و منسجمی است که برای اتصال توانمندی‌‌ها و تخصص‌ نیروهای کارآمد ایرانی خارج از کشور به اجرا درآمده است.

به گزارش «نبض فناوری»، پدیده مهاجرت یک موضوع چند وجهی است و می‌تواند برای کشورهای مهاجر فرست و مهاجرپذیر به عنوان یک تهدید یا فرصت محسوب شود. اگر این مهاجرت بتواند پل ارتباطی میان متخصصان کشورها با تخصص‌ها و توانمندی‌های کشور مقصد باشد یک فرصت ناب بین‌المللی برای کشور مبدا خواهد بود و اگر این اتفاق؛ کشور مهاجر فرست را از توانمندی متخصصان خود محروم کند؛ تهدیدی جدی به واسطه از دست دادن نیروهای ارزشمند انسانی محسوب خواهد شد.

این پدیده ناگزیر جهانی در سطح نخبگان و کارآفرینان کشورها در صورتی که از مسیر درست و با ارتباطی مدام و مفید میان آنها و نیازهای کشورشان اتفاق بیفتد می تواند دستاوردهای قابل توجهی برای کشور داشته باشد و از طرفی این کشورها می‌توانند؛ نیروی خبره و کارآمد خود را نیز حفظ ‌کنند.

معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری نیز برای استفاده بهینه از نخبگان و کارآفرینان ایرانی که به دیگر کشورها مهاجرت کرده‌اند اقدام به تعریف برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور کرده است که طی این سال‌ها توانسته حدود 2 هزار و 600 نفر از نخبگان و کارآفرینان ایرانی را به کشور بازگرداند و 450 نفر از آنها را در دانشگاه‌های برتر کشور، مشغول به کار کند. دیگر دستاورد این برنامه ایجاد ۲۳۰ شرکت دانش بنیان و فناور توسط این افراد است.

برنامه کانکت هم با همین موضوع و برای حمایت از متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور تعریف شده است. در قالب این برنامه هم آنهایی که علاقه مند به بازگشت به کشور هستند تسهیلات می گیرند هم آنهایی که علاقه مند به ارتباط با زیست بوم علم و فناوری و اقتصاد دانش بنیان هستند از این حمایت ها برخوردار می شوند.

ارسال نظرات
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در 10 فروردین 1402 بیت‌کوین رکورد زد
برای نخستین بار در جهان صورت گرفت؛ اختصاص یک رایانه کوانتومی به تحقیقات پزشکی
وقتی می‌میریم چه اتفاقی می‌افتد؟ «زندگی پس از زندگی» از نگاه واقعیت مجازی
وبگردی