کد خبر: ۳۳۸۶۷
|
۱۱ اسفند ۱۴۰۱ | ۱۳:۳۰
در مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران انجام شد؛

ذخیره موفقیت آمیز نمونه‌های سلولی و ژنتیکی گونه‌های در معرض انقراض حیات وحش

انجماد بافت جنسی و همچنین جداسازی سلول‌ از بافت جنسی و پوست "کوشکی"یوزپلنگ آسیایی معروف،برای ذخیره‌سازی در بانک سلول‌های انسانی و جانوری مرکز ملی ذخایر ژنتیکی کشور موفقیت آمیز بود.

به گزارش «نبض فناوری»، همزمان با تلف شدن کوشکی، یوزپلنگ آسیایی معروف در سایت نگهداری توران به دلیل کهولت سن، از بافت جنسی و پوست آن بلافاصله مطابق پروتکل‌های استاندارد جهانی، نمونه برداری شد و از برای ذخیره‌سازی و تولید رده سلولی به مرکز ملی ذخایرژنتیکی کشور انتقال یافت. اکنون پس از گذشت ۳ هفته و انجام آزمایشات و بررسی‌های لازم، زیست پذیری سلول ها تائید و نمونه‌های بافت و سلول برای استفاده های احتمالی آتی منجمد و ذخیره شدند.

دکتر محمد مدادی مدیر کل دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی با ذکر این خبر افزود: ذخیره سلولی گونه های در معرض خطر و به ویژه بحرانی از جمله روش‌های حفاظتی خارج زیستگاهی برای اهداف پژوهشی و احیا در دنیا مورد توجه بوده و در کشور نیز با استفاده از ظرفیت های موجود ضروری است. وی افزود این اقدام در راستای تفاهمنامه و همکاری دوجانبه دفتر با مرکز ملی ذخایر ژنتیکی کشور به عنوان مرجع راه اندازی بانک سلولی حیات وحش و گونه های در معرض تهدید انجام پذیرفت. توافقات برای اقدام مشابه برای حداقل ۲۰ گونه در معرض تهدید با همکاری ادارات کل استان و مراکز استانی جهاد دانشگاهی با محوریت و مدیریت مرکز ملی ذخایر ژنتیکی انجام گرفته و به زودی با ابلاغ شیوه نامه های لازم عملیاتی خواه شد.

دکتر آذربایجانی سرپرست مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در این خصوص گفت: ماموریت محوری این مرکز در حفظ و صیانت منابع ژنتیکی استراتژیک کشور در حوزه های تنوع زیستی، صنعت و حیات وحش به پشتوانه استقرار استانداردها و ظرفیت های سخت افزاری و نرم افزاری مناسب وارد مرحله جدیدی از ارتقا اقتدار علمی کشور جهت حفظ و صیانت از این ثروت های ملی گردیده است.

وی خاطر نشان کرد: در این راستا تفاهم نامه راهبردی بین این مرکز و سازمان حفاظت محیط زیست با تجمیع ظرفیت های ساختاری و عملیاتی دو سازمان، جهش بزرگی در راه اندازی یک سامانه پاسخ سریع جهت ذخیره نمونه های سلولی و ژنتیکی از گونه های در معرض انقراض حیات وحش در کشور گردیده است که در سال جاری علاوه بر یوزپلنگ کوشکی موارد موفقیت آمیز دیگری در خصوص سایر جانوران در معرض خطر انقراض صورت گرفته است.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، توسعه این اقدامات برای اهداف پژوهشی و پروژه احیا منابع ژنتیکی گام آتی دو سازمان برای معکوس نمودن روند از دست رفتن منایع ژنتیکی کشور می‌باشد.

منبع/ ایسنا

ارسال نظرات
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در 25 فروردین 1403 ریزش اتریوم و بیت‌کوین
وبگردی