کد خبر: ۳۳۹۶۴
|
۱۶ اسفند ۱۴۰۱ | ۱۶:۲۹

تولید با اتصال به 9 فناوری کاربردی کارآمد و هوشمند می‌شود

برای حضور در بازار جهانی باید کیفیت محصولات ارتقا یابد و قابل رقابت با انبوهی از تولیدات جهانی باشد اما این ارتقای کیفیت به پیش‌نیازها و زیرساخت‌هایی نیاز دارد که یکی از مهم‌ترین مولفه‌های آن؛ هوشمندسازی فرآیند تولید است.

به گزارش «نبض فناوری»، استفاده از تجهیزات و ابزارهای هوشمند و مبتنی بر جدیدترین فناوری‌های روز دنیا در خط تولید معنای عام و همه‌گیری است که برای خط تولید هوشمند به کار می‌برند. این نوع از تولید به بهینه‌سازی و ارتقای کمی و کیفی محصولات کمک می‌کند.

«کاهش مصرف انرژی»، «کاهش هزینه‌ها»، «ارتقا سطح زندگی»، «شتابان‌تر و دقیق‌تر شدن عملیات تولید» نیز دیگر مزایایی است که این کار برای تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان به ارمغان می‌آورد. زیست‌بوم فناوری و نوآوری هم زادگاه و خاستگاه چنین تحولی است که می‌تواند با اتصال توانمندی‌های دانشی و تخصصی صاحبان فناوری‌هایی چون «رباتیک و خودروهای بی‌سرنشین»، «پهپاد»، «پلت فرم آنلاین»، «پرینتر سه‌بعدی»، «داده‌کاوی»، «هوش مصنوعی و یادگیری ماشین»، «اینترنت اشیا و سنسور» و «پردازش و ذخیره‌سازی ابری» به نیازهای خط تولید؛ هوشمندسازی این عرصه را محقق کنند.

خط تولید هوشمند، خط تولیدی است که با استفاده از جدیدترین تجهیزات و تکنولوژی‌های روز دنیا تجهیز شده و می‌تواند عملیات مختلف را بهینه‌سازی کند. از جمله مزایای هوشمندسازی خط تولید می‌توان به مواردی مانند کاهش هزینه‌ها، کاهش مصرف انرژی، بهینه‌سازی روند تولید، افزایش محصولات، بهبود کیفیت محصولات و مواردی از این قبیل اشاره کرد.

در واقع تولید هوشمند یا کارخانه هوشمند یکی از آثار انقلاب صنعتی چهارم است و به عقیده کارشناسان این مدل تولیدی به دنبال ادغام روش‌های پیشرفته تولید، فناوری‌های عملیاتی و فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات برای ایجاد سیستم‌های تولیدی با قابلیت‌های بیشتر در کنترل هزینه و عملکرد است. به همین دلیل کشورهای توسعه یافته چند سالی است که به سمت هوشمندسازی روند تولید در کشورشان حرکت کرده‌اند.

در ایران نیز با وجود توانمندی‌های دانشی و تخصصی می‌توانیم تولید هوشمند را در زیست بوم صنعتی کشور عملیاتی کنیم که این کار نیازمند تعامل صنعت با فناوران و دانشگاه‌ها است. اتصالی که می تواند فرآیند تولید محصولات را شتاب دهد و کیفیت آنها را بالا ببرد.

ارسال نظرات
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در 10 فروردین 1402 بیت‌کوین رکورد زد
برای نخستین بار در جهان صورت گرفت؛ اختصاص یک رایانه کوانتومی به تحقیقات پزشکی
وقتی می‌میریم چه اتفاقی می‌افتد؟ «زندگی پس از زندگی» از نگاه واقعیت مجازی
وبگردی