کد خبر: ۳۴۰۷۷
|
۲۳ اسفند ۱۴۰۱ | ۱۴:۳۰
ستاد نانو اعلام کرد؛

آمار صادرات محصولات دانش بنیان نانو در سال گذشته

ستاد توسعه فناوری نانو ۵ حوزه پرطرفدار خارجی ها که منجر به صادرات محصولات نانویی شدند را اعلام کرد.

به گزارش«نبض فناوری»به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، «شیرآلات با پوشش PVD»، «تجهیزات اپتیکی»، «انواع فرش و گلیم آنتی‌باکتریال»، «آیینه و شیشه رفلکس» و «نانوداروی ضدسرطان» از جمله نانومحصولات پر طرفدار ایرانی در بخش صادرات بوده‌اند. صادرات این ۵ حوزه هر یک بالای یک میلیون دلار بوده است.

در حالی که ترکیه، عراق، لبنان و گرجستان مقاصد صادراتی «شیرآلات با پوشش PVD» بودند، «نانوداروی ضدسرطان» به سوریه و ترکیه صادر شدند. در میان وارد کننده «انواع فرش و گلیم آنتی‌باکتریال» ایرانی، نام کشورهایی نظیر اتریش، استرالیا، آلمان، انگلستان، مالزی، هلند، کانادا، ژاپن، سنگاپور، رومانی و روسیه به چشم می‌خورد.

تجهیزات لایه‌نشانی و دستگاه الکتروریسی ایرانی نیز از جمله محصولات پرتقاضا برای واردات از سوی کشورهایی نظیر کانادا، ایتالیا، انگلستان، کره‌جنوبی، آمریکا، هلند و چین بوده است که حجم صادرات تا یک میلیون دلار برای هر یک از این تجهیزات را در سال گذشته شاهد بودیم.

«ورق‌های پلیمری نانوکامپوزیتی»، «کاشی ساختمان» و «جوراب آنتی‌باکتریال» نیز تقاضای زیادی از سوی کشورهای همسایه و اتحادیه کشورهای مستقل (CIS) داشته و بین ۵۰۰ هزار دلار تا یک میلیون دلار از هر یک از این حوزه‌ها صادرات انجام شده است.

در بخش خودرو، «چراغ با پوشش نانو» و «نانوکاتالیست خودرو» محصولات صادراتی ایران بوده که ترکیه متقاضی استفاده از این فناوری در سال گذشته بوده است.

علاوه بر دارو ضدسرطان، محصولات دیگری نیز در حوزه بهداشت و سلامت صادر شده است. «نانوداروی تقویتی»، «انوع کرم ضدآفتاب»، «پد پانسمان» و «بندآورنده خون‌ریزی» نیز صادر شده است که علاوه برکشورهای همسایه، نام کشورهایی نظیر یونان، لهستان و ونزوئلا در لیست مقاصد صادراتی این محصولات به چشم می‌خورد.

لازم به ذکر است که ۷ درصد از کل حجم بازار نانو ایران به صادرات اختصاص دارد که ارزش دلاری حجم فروش محصولات نانو ساخت ایران در سال ۱۴۰۰ معادل ۵/ ۸۸۸ میلیون دلار بوده است.

ارسال نظرات
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در 10 فروردین 1402 بیت‌کوین رکورد زد
برای نخستین بار در جهان صورت گرفت؛ اختصاص یک رایانه کوانتومی به تحقیقات پزشکی
وقتی می‌میریم چه اتفاقی می‌افتد؟ «زندگی پس از زندگی» از نگاه واقعیت مجازی
وبگردی