کد خبر: ۳۴۱۶۴
|
۲۸ اسفند ۱۴۰۱ | ۱۲:۰۷

درخواست کارمندان گوگل برای برخورد بهتر با اخراجی ها

پس از این که گوگل اعلام کرد ۱۲ هزار موقعیت شغلی را حذف می کند، تقریبا ۱۴۰۰ کارمند آلفابت (شرکت مادر گوگل)، با امضای طوماری خواستار برخورد بهتر با کارکنان در طول فرآیند اخراج شدند.

به گزارش «نبض فناوری»، کارمندان گوگل در نامه سرگشاده به سوندار پیچای، مدیرعامل این شرکت، مجموعه درخواست هایی را مطرح کردند که شامل توقف استخدام های جدید، درخواست خروج داوطلبانه پیش از اخراج های اجباری و اولویت دادن به کارکنان اخراجی برای موقعیت های شغلی موجود و اجازه دادن به استفاده کارمندان از مرخصی هایشان در مدت برنامه ریزی شده، بود.

کارمندان گوگل همچنین از این شرکت خواستند از اخراج کارمندان کشورهای دیگری که درگیر جنگ یا بحران انسانی هستند مانند اوکراین، اجتناب کند و از افرادی که در معرض از دست دادن ویزای مربوط به اقامت به همراه شغل خود هستند، حمایت بیشتری به عمل آورد.

در این نامه آمده است: پیامدهای تصمیم آلفابت برای کاهش شمار کارمندانش، جهانی است هیچ جا نظر کارکنان به شکل مناسب مورد توجه قرار نگرفته است و می دانیم که به عنوان کارمندان، با همدیگر قوی تر از تنهایی هستیم.

این درخواست پس از آن منتشر شد که شرکت آلفابت در ژانویه اعلام کرد حدود شش درصد از کارکنان خود را به دنبال فشار سرمایه‌گذاران برای کاهش هزینه در دوران رکود پساکرونایی، اخراج می کند. شرکت های متا پلتفرمز، آمازون و مایکروسافت هم در میان شرکت‌های فناوری بزرگی هستند که پس از سالها رشد و استخدام، تعداد کارکنان خود را در ماه‌های اخیر کاهش داده اند.

هنگامی که سوندار پیچای، مدیرعامل گوگل در۲۹ ژانویه اخراج کارمندان این شرکت را اعلام کرد، در ایمیلی به کارمندانش گفت: این شرکت برای واقعیت اقتصادی متفاوتی از آنچه امروز با آن روبه رو هستیم، استخدام کرده بود و او مسئولیت کامل را بر عهده می گیرد.

اگر چه بعضی از کارمندان گوگل به خصوص در آمریکا، شغل خود را بلافاصله از دست دادند اما این فرآیند در کشورهایی که حمایت های کارگری قوی تری دارند که در اروپا متداول است، بسیار کندتر بوده است. به عنوان مثال گوگلی ها در سوئیس، تازه هفته گذشته متوجه شدند کدام کارمندان قرار است اخراج شوند که باعث شد چهارشنبه گذشته در حمایت از همکاران اخراجی خود، دست از کار کشیده و اعتراض کنند.

این نامه توسط گروهی از کارمندان که تحت حمایت اتحادیه ها هستند، تهیه شد و نتیجه صحبت هایی بود که از طریق یک کانال در دیسکورد پس از اعلام حذف مشاغل انجام شده بود.

گروه های کارگری به تهیه چندین طومار در خصوص اخراج ها در واحدهای مختلف گوگل و در کشورهای مختلفی که در آن حضور دارند، کمک کرده اند.

بعضی از افرادی که این نامه را امضا کردند، به بلومبرگ گفتند نگران هستند که فرآیند مشاوره که بر اساس قانون در بعضی از کشورها الزامی شده است، تنها یک فرمالیته باشد. بازخوردها از سوی کارمندان تا مدیریت از جمله نتایج نظرسنجی هایی که در آن افراد به خروج داوطلبانه از شرکت یا کاهش ساعات کاری ابراز تمایل کردند، به حساب نیامده است.

بر اساس گزارش بلومبرگ کارکنان آلفابت پیش از آن که یک نسخه فیزیکی از این طومار را به سوندار پیچای در دفتر مرکزی گوگل در کالیفرنیا تحویل دهند، قصد دارند آن را به مدت چند روز دیگر منتشر کنند.

منبع/ ایسنا

ارسال نظرات
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در 25 فروردین 1403 ریزش اتریوم و بیت‌کوین
وبگردی