کد خبر: ۳۴۳۱۶
|
۰۹ فروردين ۱۴۰۲ | ۱۲:۳۰

کشف دومین حفره بزرگ در خورشید/ وقوع طوفان خورشیدی در اواخر هفته

دانشمندان اعلام کردند که دومین سوراخ غول پیکر روی خورشید ظاهر شده است و می‌تواند بادهای خورشیدی با سرعت 1.8 میلیون مایل در ساعت را به سمت زمین بفرستد.

به گزارش «نبض فناوری»، بیزینس اینسایدر اعلام کرد، حفره غول پیکری روی سطح خورشید ظاهر شده است و می تواند روز جمعه بادهای خورشیدی با سرعت 1.8 میلیون مایل در ساعت را به سمت زمین بفرستد.

دانشمندان اعلام کردند همینطور که اولین حفره روی خورشید شروع به دور شدن از ما می کند، یک حفره تاجی غول پیکر جدید (حدود 18 تا 20 زمین) نمایان شده است.

این حفره ها بادهای خورشیدی را به فضا می‌فرستند که می‌تواند به ماهواره‌ها آسیب برساند و در صورت رسیدن به زمین، شفق‌های قطبی خیره‌کننده را ایجاد کند.

کشف دومین حفره بزرگ در خورشید/ وقوع طوفان خورشیدی در اواخر هفته

دانشمندان در مورد آسیب رساندن به زیرساخت ها توسط این حفره نگران نیستند، اگرچه می گویند احتمالا به ایجاد شفق های قطبی در برخی از نقاط جهان کمک می کند.

سوراخ‌های تاجی نسبتاً رایج هستند، اما معمولاً در سمت قطب‌های خورشید ظاهر می‌شوند، جایی که بادهای آنها به فضا پرتاب می‌شوند.

متیو اونز استاد فیزیک فضایی در دانشگاه ریدینگ، گفت: «از آنجایی که خورشید به اوج فعالیت خود نزدیک می شود، که تقریباً هر 11 سال یک بار اتفاق می افتد، این حفره ها بیشتر در نزدیکی خط استوای خورشید ظاهر می شوند.»

اونز اظهار کرد که این حفره در خط استوا قرار دارد به این معنی که ما تقریباً مطمئن هستیم که چند روز پس از چرخش به سمت نصف النهار مرکزی زمین، باد خورشیدی سریعی را به سمت زمین خواهیم داشت.

خورشید می تواند بادهای بسیار سریع را با سرعت بیش از 800 کیلومتر در ثانیه خارج کند.

دانیل ورشارن دانشیار فیزیک در دانشگاه کالج لندن اعلام کرد که شکل این سوراخ تاجی خیلی خاص نیست. با این حال، مکانش آن را بسیار جالب می کند.

او گفت: «من انتظار دارم باد سریعی از آن سوراخ تاجی به زمین بیاید در حوالی جمعه شب تا صبح شنبه هفته پیش رو اتفاق بیافتد.»

منبع/ فارس

ارسال نظرات
وبگردی