کد خبر: ۳۴۳۵۵
|
۱۱ فروردين ۱۴۰۲ | ۱۳:۳۰

عصبانیت گوگل از زرنگ‌بازی مایکروسافت

واحد گوگل کلود شرکت آلفابت، مایکروسافت را به استفاده از شیوه‌های ضد انحصارطلبی در فضای خدمات ابری متهم کرد و از قراردادهای قریب الوقوع این شرکت با فروشندگان ابری اروپایی انتقاد کرد.

به گزارش «نبض فناوری»، در نخستین اظهارات عمومی گوگل کلود درباره مایکروسافت و قراردادهای این شرکت با فروشندگان خدمات ابری کوچکتر اروپایی، آمیت زاوری، نائب رئیس گوگل کلود، به رویترز گفت: این شرکت، این مطلب را با آژانس‌های ضد انحصارطلبی در میان گذاشته و از رگولاتورهای ضد انحصارطلبی اتحادیه اروپا خواسته است، نگاه دقیق‌تری بیاندازند.

مایکروسافت در پاسخ به رویترز، به پست وبلاگ ماه مه سال گذشته اشاره کرد که در آن، برد اسمیت، رئیس مایکروسافت گفته بود در خدمات ابری، این شرکت در موقعیت شماره دو قرار دارد و از درآمدهای خدمات ابری جهانی، بیش از ۲۰ درصد سهم دارد.

سخنگوی مایکروسافت به رویترز گفت: ما نسبت به جامعه ابری اروپا و موفقیت آنها، متعهد هستیم.

در کسب و کار رایانش ابری، رقابت فشرده‌ای بین مایکروسافت و گوگل وجود دارد و گوگل در این فضا، از آمازون و مایکروسافت، عقب افتاده است.

یک منبع آگاه هفته جاری به رویترز گفت: مایکروسافت در قراردادی با رقیبان کوچک‌تر، پیشنهاد کرده است شیوه‌های رایانش ابری خود را تغییر دهد و در عوض، این شرکتها شکایتهای ضد انحصارطلبی خود را معلق کنند.

چنین توافقی، به تحقیقات اتحادیه اروپا از مایکروسافت خاتمه می‌دهد.

زاوری در مصاحبه با رویترز گفته است مایکروسافت قطعا وضعیت ضد رقابتی در فضای رایانش ابری دارد. این شرکت از نفوذ خود در کسب و کارهای جاری و همچنین آفیس ۳۶۵ و ویندوز بهره برده تا آزور و سایر خدمات ابری را به یکدیگر پیوند دهد و داشتن انتخاب را برای مشتریان، دشوارتر می‌کند. وقتی با مشتریانمان صحبت می‌کنیم، آنها بسیاری از این شیوه‌های باندلینگ (عرضه محصولات با یکدیگر) و محدودیت‌های مجوزدهی را می‌بینند که انتخاب سایر خدمات دهندگان را برای آنها دشوار می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: قراردادهای تکی با فروشندگان ابری اروپایی کوچک‌تر، تنها به نفع مایکروسافت خواهد بود و توافق‌های مذکور را برای حل نگرانی‌های گسترده نسبت به شرایط مجوزدهی این شرکت کافی ندانست.

بر اساس گزارش رویترز، این مدیر گوگلی این موضوع که مسئله مذکور، فقط اختلاف بین گوگل و مایکروسافت است را رد کرد و گفت: مسئله درباره گوگل نیست. می‌خواهم کاملا صریح باشم. این مسئله مربوط به ابری است و این وعده که رایانش ابری، یک راه باز و منعطف برای استفاده از نرم افزارهای یک شرکت است و مشتریان انتخابهای بیشتری دارند تا بتوانند نرم افزارشان را هر جایی که برای آنها راحت باشند، استفاده کنند.

منبع/ ایسنا

ارسال نظرات
معاون دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات: فراجا و سازمان انرژی اتمی همه خدمات خود را ارایه کردند
گزارش نبض فناوری از عملکرد ماهانه توسن، رشد درآمد 72 درصدی توسن در آبان ماه
وبگردی