کد خبر: ۳۴۴۰۴
|
۱۳ فروردين ۱۴۰۲ | ۱۹:۳۰

مروری بر مهم‌ترین اتفاقات فناوری جهان در سالی که گذشت

سال گذشته برای دنیای فناوری با فراز و نشیب‌های زیادی همراه بوده است زیرا مشکلات اقتصادی بسیاری از شرکت‌های بزرگ را مجبور به اخراج کارمندانشان کرد.

به گزارش «نبض فناوری»، سال گذشته نشان داد که بخش فناوری تا چه حد در برابر هجوم‌های ژئوپلیتیک و اقتصاد کلان آسیب‌پذیر است، زیرا غول‌های فناوری کارمندان خود را اخراج کردند، کشورها درباره مقررات امنیت داده‌ها مذاکره کردند و جنگ تراشه‌های آمریکا و چین گسترش یافت. در ادامه برخی از این اتفاقات دنیای فناوری را مرور خواهیم کرد.

جنگ تراشه بین آمریکا و چین

تنش های بین ایالات متحده و چین در سال گذشته به بخش نیمه هادی ها سرایت کرد، زیرا دولت بایدن در ماه دسامبر(آذر)، کنترل های صادراتی جدیدی را صادر کرد که شرکت های آمریکایی را از فروش نیمه هادی های پیشرفته و همچنین تجهیزات مورد استفاده برای ساخت آنها به برخی تولیدکنندگان چینی منع می کند. سپس این محدودیت ها را گسترش داد. صاحبان صنعت ابراز تاسف کردند که این محدودیت‌ها زنجیره تامین انواع محصولات از رایانه‌ها گرفته تا وسایل نقلیه الکترونیکی را که بر اساس فناوری تراشه ساخته شده‌اند، خراب می‌کند.

چت بات ChatGPT دنیا را شگفت زده کرد

انتشار آزمایشی ChatGPT توسط شرکت OpenAI، پردازش زبان طبیعی را با قابلیت‌های جستجو ترکیب می‌کند تا مقاله‌ها و محتوای شگفت‌انگیز ایجاد کند و اینترنت را تحت تأثیر قرار دهد. این سیستمی است که به راحتی تست تورینگ را پشت سر می گذارد و پاسخ هایی بسیار شبیه انسان ایجاد می کند.

ایلان ماسک توییتر را خرید

نبرد حقوقی در مورد تلاش‌های ماسک برای خروج از قرارداد توییتر در آبان ماه به پایان رسید و وی بعد از کشمکش های فراوان بالاخره توییتر را به مبلغ 44 میلیارد دلار خریداری کرد. پس از تکمیل این قرارداد دست به اخراج های وحشیانه ای زد که عده ای ضمن انتقاد از او آینده توییتر را تیره و تار خواندند.

هکرهای Lapsus$ به مایکروسافت هم رحم نکردند

مایکروسافت در فروردین ماه اعلام کرد که سیستم‌هایش توسط گروه هک و باج‌افزار Lapsus$ به خطر افتاده است. چندین محصول این شرکت از جمله بینگ، Bing Maps و Cortana در خطر قرار گرفتند. لیستی از قربانیان دیگر این گروه شامل شرکت‌های بزرگ دیگری مانند سامسونگ، انویدیا، ودافون و اوکتا است. بررسی تاکتیک‌های این گروه نشان داد که Lapsus$ شامل هکرهای نوجوان بی‌تجربه‌ است. در نهایت، فعالیت‌های این گروه یکی از بزرگترین مشکلات امنیت سایبری را برجسته کرد و نشان داد که مهارت‌های فنی عالی برای گروه‌های هکر جهت موفقیت لازم نیست.

اتحادیه اروپا قانون خدمات دیجیتال را تصویب کرد

قانون خدمات دیجیتال اتحادیه اروپا جریمه های سنگینی را برای شرکت هایی که از انجام وظایف قانونی جدید تعریف شده در این قانون سر باز زنند اعمال می کند. این وظایف گسترده هستند و شامل محافظت از کودکان در برابر تبلیغات، تأیید کالاهای واقعی که به صورت آنلاین فروخته می شوند و جلوگیری از خشونت آنلاین علیه زنان است.

سقوط صرافی رمزارز FTX

صرافی رمزارز FTX در میان سوء مدیریت داخلی و تخلفات، در ماه آبان سقوط کرد و ضربه سنگینی به بخش ارزهای دیجیتال وارد کرد و باعث شد 8 میلیارد دلار دارایی ناپدید شود. سم بنکمن فرید موسس FTX، آذرماه در باهاما دستگیر و برای رسیدگی به اتهامات جنایی به ایالات متحده مسترد شد. سال گذشته سالی پرنوسان برای رمزارز بوده و سقوط FTX نوسانات این بخش را کاملاً در سرفصل اخبار قرار داده است. کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند که اگر رگولاتورها معاملات ارزهای دیجیتال را تحت نوعی چارچوب نظارتی قرار ندهند، روزهای تاریکی برای ارزهای دیجیتال در پیش است.

اخراج ها بخش فناوری را فرا گرفت

شرکت‌هایی مانند آمازون، متا و گوگل برای مدت طولانی در استخدام فناوری پیشرو بوده‌اند اما آن ها به همراه بسیاری دیگر از شرکت های فناوری کوچکتر هزاران کارمند خود را اخراج کردند، زیرا بازار کار بخش فناوری در مواجهه با بادهای مخالف اقتصاد جهانی دچار تزلزل شد. طبق گزارش‌ها، آمازون به تنهایی 20هزار کارمند خود را اخراج کرد.

منبع/ فارس

ارسال نظرات
وبگردی