کد خبر: ۳۴۴۵۷
|
۱۶ فروردين ۱۴۰۲ | ۱۱:۳۰

شماره‌های ناشناس از کجا پیدا می‌شوند؟

اگر با کاربری تماسی گرفته شده و شماره‌ای بر روی گوشی او نمایش داده نمی شود، احتمالا این تماس از سوی نهادهای انتظامی یا دستگاه‌ها و وزارت‌خانه‌هاست، چون افراد عادی چنین شماره ای ندارند.

به گزارش «نبض فناوری»، شاید برایتان اتفاق افتاده باشد که تماسی با شما گرفته شده، اما دستگاه دریافت شماره تماس‌گیرنده و یا همان کالر آیدی‌تان شماره را نمایش ندهد. دلیل این موضوع این است که بر اساس مصوبه دولت، شرکت مخابرات ایران اجازه دارد برای تعدادی از افراد، شماره‌هایی را در نظر بگیرد که نمایش شماره نداشته باشند.

ظاهرا برای دریافت شماره‌های ناشناس، بالاترین مقام دستگاهی که تقاضای شماره ناشناس دارد، یعنی وزارتخانه یا نهادهای نظامی و انتظامی با بالاترین مقام وزارت ارتباطات نامه‌نگاری کرده و در صورتی که نیاز به شماره ناشناس محرز شود و تشخیص دهند که نیاز به شماره‌هایی وجود دارد که شناخته نشوند، آن شماره را به اصطلاح پرایوت‌ می‌کنند. به همین دلیل بعید است که افراد شخصی و شرکت‌ها چنین شماره‌ای داشته باشند و حتما کسانی که ضرورت دارد شماره‌هایشان دیده نشود، دارای پرایوت نامبر خواهند بود.

درصورتی که یکی از این شماره‌های ناشناس موسوم به پرایوت نامبر با شما تماس بگیرد، روی کالر آیدی شما که محل مشخص شدن شماره تماس‌گیرندان است، عبارت No Caller ID و یا Private number نوشته می‌شود؛ البته ظاهرا تعداد محدودی شماره در سطح کشور وجود دارد که سیستم‌هایشان قدیمی است و ممکن است هنوز شماره نداشته باشند.

تماس از این مراکز، سازمان‌ها یا وزارتخانه‌ها که شماره‌ها و تجهیزات قدیمی دارند، ممکن است تنها چهار شماره اول را نمایش دهد؛ همچنین ممکن است برخی تصور کنند پرایوت نامبرها تنها در ساعات خاصی از روز قابلیت تماس گرفتن دارند در صورتی که این شماره‌ها ۲۴ ساعته بوده و مختص ساعات کاری و اداری نیستند بنابراین ممکن است از آن نهاد یا سازمان که دارای پرایوت نامبر است هر ساعتی از شبانه‌روز تماس گرفته شود.

منبع/ ایسنا

ارسال نظرات
وبگردی