کد خبر: ۳۴۴۹۳
|
۱۸ فروردين ۱۴۰۲ | ۱۲:۳۰
با اعلام اسامی فضانوردان،

گام بعدی برای سرنشینان ماموریت سفر به ماه آرتمیس ۲ چیست؟

در روز دوشنبه سوم آوریل، ناسا اسامی سرنشینان ماموریت سفر به ماه آرتمیس ۲ را اعلام کرد اما چه برنامه‌ای پیش روی این مسافران به قمر زمین پس از نیم قرن است؟

به گزارش خبرنگار «نبض فناوری»به نقل از اسپیس، فضانوردان ناسا کریستینا کوک (Christina Koch)، ویکتور گلاور (Victor Glover)و رید وایزمن (Reid Wiseman) و فضانورد کانادایی جرمی هانسن (Jeremy Hansen) برای ماموریتی ۱۰ روزه به ماه انتخاب شده‌اند. ماموریتی که آن‌ها را به فاصله‌ای از زمین می‌برد که در تاریخ بشریت کمتر کسی به آن جا رسیده است. به زودی، آن‌ها یک برنامه‌ی آموزشی فشرده‌ی ۱۸ ماهه ویژه برای هر مرحله از ماموریت آرتمیس ۲ را آغاز خواهند کرد. این ماموریت قرار است در ماه نوامبر سال ۲۰۲۴ از زمین برخیزد.

انبوه کاندیداهای ماموریت آرتمیس ۲ و فضانوردی تا به امروز، آموزش‌های گسترده‌ای برای آماده شدن برای جنبه‌های مختلف پروازهای فضایی دیده است. از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به تمرین پیاده‌روی فضایی در آزمایشگاه شناور خنثی (NBL) در هیوستون اشاره کرد. این آزمایشگاه یک استخر عظیم با عمق ۴۰ فوت ۱۲ متر است که ۶.۲ میلیون گالن (۲۳.۵ میلیون لیتر) آب در آن جا می‌گیرد و یک ماکت شبیه‌سازی شده از ایستگاه فضایی بین المللی در آن قرار دارد. ناسا به تازگی از آزمایشگاه شناوری خنثی برای آموزش فضانوردان برای کار بر روی سطح ماه در شرایط کم نور شبیه به قطب جنوبی ماه استفاده کرده است. این مکانی است که قرار است در سال ۲۰۲۵ فضانوردان ماموریت آرتمیس ۳ روی آن فرود بیایند.

از زمان ماموریت آپولو تا کنون، فضانوردان دوره‌های گسترده‌ای را در زمینه زمین‌شناسی و علوم سیاره‌ای گذرانده‌اند. در دهه ۶۰ و اوایل دهه ۷۰، این آموزش برای بهبود درک فضانوردان از توپوگرافی ماه طراحی شد. بعد از آپولو و در دوران شاتل فضایی و ایستگاه فضایی تمرکز بیشتر به علم زمین معطوف شد. اما اکنون، فضانوردان در حال آموزش برای مطالعه مجدد سطح ماه هستند.

با انتخاب چهار سرنشین ماموریت آرتمیس۲، اکنون می‌توان لباس‌های مخصوص پرواز را برای آن‌ها آماده کرد. فضانوردان نیز همزمان شروع به تمرین در داخل کپسول اوریون می‌کنند. خدمه‌ی این پرواز آموزش فشرده خود را از ماه ژوئن آغاز خواهند کرد. در کنار آنها، تیم‌های کنترل پرواز شبیه‌سازی‌هایی را آغاز خواهند کرد که تمامی سناریوهای هر مرحله از مأموریت را پوشش می‌دهند، از سوار شدن به کپسول اوریون برای پرتاب گرفته تا خروج از فضاپیما پس از فرود آن در اقیانوس آرام ۱۰ روز بعد از آغاز ماموریت. خدمه همچنین آموزش‌های گروهی در زمینه‌ی ارتباطات دریافت خواهند کرد تا آنها را به عنوان یک تیم منسجم بهتر با هم پیوند دهند.

ناسا ماه نوامبر ۲۰۲۴ را برای پرتاب ماموریت آرتمیس تحت نظر دارد. این دومین پرواز موشک عظیم سامانه پرتاب فضایی (SLS)  و سومین پرواز برای کپسول اوریون خواهد بود. این دو اواخر سال گذشته با هم در ماموریت بدون سرنشین آرتمیس ۱ به مدار ماه پرواز کردند و اوریون در سال ۲۰۱۴ سفری بدون سرنشین به مدار زمین داشته است.

در مدار زمین و اطراف ماه، فضانوردان آرتمیس ۲، سیستم‌های مانور و کنترل اوریون و ماژول خدماتی را آزمایش خواهند کرد که هر چهار فضانورد در ۱۸ ماه آینده در شبیه‌سازی‌ها  این ماموریت‌ها را تمرین خواهند کرد.

از هم اکنون تا لحظه‌ی پرتاب، سرنشینان آرتمیس ۲ و سایر تیم‌های ناسا به بررسی پارامترهای ماموریت، بررسی عملکرد سیستم فضاپیما، کالیبراسیون سیستم هدایت و انجام آزمایش‌های بی‌شمار دیگر برای آماده‌سازی می‌پردازند. آنها تحت آموزش عملی گسترده‌ای در مورد عملیات اوریون، سامانه پرتاب فضایی و  سایر سخت افزارهای پرتاب قرار خواهند گرفت و درمورد آزمایش‌های علمی خاصی که در طول ماموریت باید انجام شود آموزش می‌بینند.

علاوه بر عنصر انسانی، بسیاری از سخت افزارهای آرتمیس ۲ هنوز در انتظار مونتاژ کامل هستند. ماژول‌های رایانه‌ای کپسول اوریون ماموریت آرتمیس ۱ پیش از این با موفقیت به کپسول اوریون آرتمیس ۲ منتقل شده‌اند و بخش‌های پیشران موشک به طور کامل در مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا قرار دارند.

منبع:ایسنا

ارسال نظرات
معاون دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات: فراجا و سازمان انرژی اتمی همه خدمات خود را ارایه کردند
گزارش نبض فناوری از عملکرد ماهانه توسن، رشد درآمد 72 درصدی توسن در آبان ماه
یک فیزیک‌دان آمریکایی مطرح کرد برتری کوانتومی قرار است جهان را تغییر دهد!
در دیدار وزرای ارتباطات ایران و عراق انجام شد؛ تاکید بر همکاری های مستمر و دائمی دو کشور در حوزه پروژه های ارتباطی
آخرین وضعیت بازار رمزارز‌ها جهان در ۶ آذر ۱۴۰۲ تایید صندوق قابل معامله در بورس بیت‌کوین به تعویق می‌افتد؟
در جلسه بررسی سند نظام جامع دولت هوشمند مطرح شد؛ شهروندان در دولت هوشمند محوریت دارند
وبگردی