کد خبر: ۳۴۵۱۴
|
۱۹ فروردين ۱۴۰۲ | ۱۳:۳۰

ناسا ابزار جدید کنترل کیفیت هوا راه اندازی کرد

ناسا ابزار جدید کنترل کیفیت هوای جدید خود را روز جمعه راه‌اندازی کرد تا با دقت بی سابقه‌ای برای نظارت بر آلاینده‌های اصلی هوا اقدام کند.

به گزارش «نبض فناوری»، سی جی تی ان اعلام کرد، ابزار جدید ناسا برای کنترل کیفیت هوا با نام اشاعه تروپوسفر: نظارت بر آلودگی (TEMPO) از ایستگاه کیپ کاناورال در فلوریدا با استفاده از موشک فالکون 9 اسپیس ایکس در ساعت 12:30 صبح به وقت شرق آمریکا به فضا پرتاب شد.

این ابزار محموله ای در ماهواره Intelsat 40E است که تقریباً 32 دقیقه پس از پرتاب از موشک جدا شد. به گفته ناسا، فعالیت های مورد نیاز برایراه اندازی TEMPO در اواخر ماه مه یا اوایل ژوئن آغاز خواهد شد.

داده های TEMPO نقش مهمی در تجزیه و تحلیل علمی آلودگی هوا ایفا خواهند کرد، از جمله مطالعات مربوط به بررسی میزان آلودگی در ساعات شلوغی، افزایش دقت هشدارها برای بهبود کیفیت هوا، کشف اثرات رعد و برق بر لایه ازن، نحوه حرکت آلودگی ناشی از آتش سوزی جنگل ها و آتشفشان ها و اثرات آن.

ناسا افزوده که TEMPO اولین ابزار فضایی است که کیفیت هوای آمریکای شمالی را به صورت ساعتی در طول روز و در مناطقی به وسعت چندین مایل مربع اندازه گیری می کند.

منبع/ فارس

ارسال نظرات
در اختتامیه جشنواره طراحی صنعتی صورت گرفت، تقدیر از ۱۲ محصول دانش‌بنیان با طراحی صنعتی برتر
وبگردی