کد خبر: ۳۴۶۱۳
|
۲۴ فروردين ۱۴۰۲ | ۱۳:۳۰

مردم از وزیر ارتباطات چه درخواست هایی دارند؟

ساماندهی فضای مجازی و اتصال روستاها به اینترنت برخی از درخواست هایی است که شهروندان در تماس با مرکز ارتباطات مردمی ریاست جمهوری اسلامی ایران با وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درمیان گذاشتند.

به گزارش «نبض فناوری»، روز سه شنبه، عیسی زارع پور - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - با حضور در مرکز ارتباطات مردمی ریاست جمهوری اسلامی ایران به سوالات مردم پاسخ و درباره درخواست هایی که شهروندان از او داشتند قول پیگیری داد. به طور مثال یک کاربر از روستای قرمز گل آذربایجان شرقی تماس گرفت و گفت روستای آنها به اینترنت متصل نیست و خواستار انجام اقدامات لازم در این زمینه شد.

زارع پور در پاسخ به درخواست این کاربر اظهار کرد: نزدیک ۳۵۰۰ روستا داریم که اینترنت ندارند و حدود ۳۳۰۰ روستا در یک سال گذشته به اینترنت متصل شده‌اند و در نظر داریم تا هفت ماه آینده بقیه روستاها متصل شوند.

وزیر ارتباطات در پایان به این کاربر گفت: تا چهار ماه آینده روستای شما به اینترنت متصل می شود.

همچنین وزیر ارتباطات در حاشیه این مراسم در پاسخ به سوال درباره آخرین وضعیت تماس تصویری از طریق اپراتورهای تلفن همراه بدون نیاز به نصب نرم‌افزار اظهار کرد: درباره تماس تصویری، تعرفه‌اش در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تصویب شده و به تصویب هیأت وزیران هم رسید و به اپراتورها ابلاغ شده است.

وی افزود: اما برای راه‌اندازی این سرویس، نیازمند همراهی تولیدکنندگان گوشی هم هستیم؛ بعضی از تولیدکنندگان گوشی باید این قابلیت را برروی گوشی‌هایی که در ایران موجود است فعال کنند؛ در حال حاضر این سرویس برروی برخی گوشی‌ها توسط یکی از اپراتورها به شکل آزمایشی راه‌اندازی شده و با تولیدکنندگان گوشی هم در حال رایزنی هستیم.

در ابتدای هفته سوم فروردین ماه مرکز ملی فضای مجازی موضوع تصمیم‌گیری درخصوص ساختار کارگروه تخصصی، تقسیم کار و پیش نویس مواضع کشور در مورد مشارکت موثر در روند شکل گیری «پیمان جهانی دیجیتال» سازمان ملل متحد را ابلاغ کرد. در این مصوبه گفته شده بدین وسیله تصمیمات متخذه در صدودهمین جلسه تاریخ ۲۲ اسفند ۱۴۰۱ کمیسیون عالی تنظیم مقررات فضای مجازی کشور با موضوع تصمیم‌گیری در خصوص ساختار کارگروه تخصصی، تقسیم کار و پیش نویس مواضع کشور در مورد مشارکت موثر در روند شکل‌گیری «پیمان جهانی دیجیتال» سازمان ملل متحد که در یک جدول که تشریح شده است ابلاغ می‌شود.

دفع بیش از ۸۰۰۰ حمله سایبری به شبکه زیرساختی کشور دیگر خبر مهمی بود که توسط رئیس شرکت ارتباطات زیرساخت در این هفته اعلام شد، حملات DDos یکی از خطرناک ترین و جدیدترین حملاتی است که در بستر اینترنت انجام می‌شود. DDoS مخفف عبارت Distributed Denial of Service است و هدف از این حملات خراب کردن سرویس مورد نظر نیست بلکه شبکه و سرور مورد نظر را وادار به ناتوانی در ارائه سرویس عادی با هدف قرار دادن پهنای باند شبکه یا اتصال پذیری می‌کند. این حملات با ارسال بسته‌های داده به قربانی انجام می‌شود که شبکه یا ظرفیت پردازشی قربانی را غرق در بسته‌های اطلاعاتی می‌کند و مانع دستیابی کاربران و مشتریان به سرویس می‌شود.

امیر محمدزاده لاجوردی - رئیس شرکت ارتباطات زیرساخت ایران - با انتشار پستی در یک پیام رسان داخلی گفت: در سال ۱۴۰۱ تعداد ۸۳۲۱ حمله مهم سایبری به شبکه زیرساختی کشور دفع شد.

همچنین در این هفته شورای رقابت از پرونده عجیب میان دو شرکت تاکسی اینترنتی و محکومیت شرکت اسنپ به دلیل شکایت شرکت تپسی خبر داد.

طبق گفته مدیر روابط عمومی شورای رقابت، در جلسه ۵۵۵ این شورا شرکت اسنپ بر اساس شکایت شرکت تپسی به رویه ضد رقابتی محکوم شده است. بر اساس شکایت تپسی، شرکت اسنپ به دلیل استفاده از مالکیت ۱۰۰۰ سیم‌کارت و ساخت حساب‌های کاربری به عنوان کاربر مسافر در سامانه شرکت تپسی و دسترسی به اطلاعلات تماس حدود 14 هزار راننده شرکت تپسی بر اساس ماده ۶۱ سیاست‌های کلی اصل ۴۴ به ارتکاب رویه ضد رقابتی محکوم شده است و باید جریمه پرداخت کند.

در مقابل شرکت اسنپ هم نسبت به این موضوع واکنش داد و در توضیحاتی که از سوی این شرکت در اختیارمان قرار گرفته آمده است، این پرونده در سال ۹۸ مطرح شد و اسنپ نیز دفاعیات خود را ارائه کرد. هرچند تا این لحظه، رأی شورای رقابت به‌طور رسمی به اسنپ ابلاغ نشده، اما بعد از گذشت بیش از سه سال، خبر نتیجه آن در رسانه‌ها منعکس شده است. در صورتی که حکم رسانه‌ای شده صحت داشته باشد، ضمن احترام به رأی شورای رقابت، اسنپ حق اعتراض را برای خود محفوظ می‌داند و این شرکت همچنان به شفافیت و عملکرد استاندارد مطابق با قوانین، در راستای حفظ فضای سالم رقابتی در بازار تاکسی‌های اینترنتی متعهد است.

منبع/ ایسنا

ارسال نظرات
وبگردی