کد خبر: ۳۴۶۴۱
|
۲۵ فروردين ۱۴۰۲ | ۱۷:۰۰

رباتیک هوشمند با الهام از مغز: تحلیل تئوریک و کاربرد سیستماتیک

تیمی از دانشمندان موسسه اتوماسیون در آکادمی علوم چین با مطالعات پیشرفته‌ای در امتداد زنجیره تحقیقات مربوط به ربات‌های الهام گرفته از مغز، شیوه‌ای ابداع کرده است که می‌تواند به «دست‌ورزی‌های» رباتیک منتهی شود.

به گزارش خبرنگار «نبض فناوری» از «تک اکسپلور»، ربات ها به یکی از شاخص های اصلی در سنجش توان رقابتی کشورها در زمینه علم و فناوری تبدیل شده‌اند. سیستم‌های رباتیک به پیشرفت هایی در زمینه‌هایی مانند مهندسی مکانیک، کنترل و فناوری های هوش مصنوعی دست یافته اند. با این حال، عملکرد سیستم های رباتیک کنونی همچنان با محدودیت هایی رو به رو است و نمی‌تواند تقاضاهای مطرح شده در چهارچوب شمار فزاینده‌ای از کاربردها را پاسخگو باشد. به منظور پرداختن به این مشکلات، محققان یک سیستم رباتیک هوشمند با الهام از مغز را ایجاد کرده اند.

محققان موسسه اتوماسیون آکادمی علوم چین به سرپرستی پروفسور «کیائو هونگ» در این زمینه ابتدا مکانیزم‌های عصبی اصلی را در حوزه‌های دید، تصمیم سازی، کنترل و ساختار بدن و الگوریتم‌های الهام گرفته از مغز مرتبط با آنها وارد می‌کنند. آنها سپس یکپارچگی نرم افزاری و سخت افزاری را ارائه می‌دهند. پلتفرم شبیه سازی برای ربات های الهام گرفته از مغز، الگوریتم های الهام گرفته از مغز را در حوزه‌های دید، تصمیم سازی و کنترل حرکت یکپارچه‌سازی می‌کنند و ابزارهای سودمندی برای محققان از حوزه های مختلف فراهم می‌سازند.

رباتیک هوشمند با الهام از مغز: تحلیل تئوریک و کاربرد سیستماتیک

 

پلتفرم سخت افزاری طوری طراحی شد که سیستم اسکلتی و عضلانی (musculoskeletal) انسان را تقلید کند و یک سیستم فیزیکی برای تایید عملکرد الگوریتم الهام گرفته از مغز فراهم سازد.

محققان توضیح می دهند: با این شیوه، رباتیک می‌تواند بعد از آموزش‌های ساده به یک رشته از دستکاری‌ها (دست ورزی / manipulations) منجر شود. فعال کننده عضلانی خاص دینامیک‌های غیرخطی فراهم می‌کند که می‌تواند تاثیرات اختلالات ناشی از ورود کنترلی و محیط را کاهش دهد.

آنها همچنین تصورات و فرضیاتی در خصوص توسعه رباتیک نسل آینده مطرح می‌کنند. به نوشته این محققان، رباتیک نسل آینده می‌تواند با الگوریتم‌های متعدد الهام گرفته از مغز و ساختارهای اسکلتی-عضلانی جدید توسعه یابد.

منبع: ایرنا

ارسال نظرات
معاون دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات: فراجا و سازمان انرژی اتمی همه خدمات خود را ارایه کردند
گزارش نبض فناوری از عملکرد ماهانه توسن، رشد درآمد 72 درصدی توسن در آبان ماه
یک فیزیک‌دان آمریکایی مطرح کرد برتری کوانتومی قرار است جهان را تغییر دهد!
وبگردی