کد خبر: ۳۴۶۹۱
|
۲۷ فروردين ۱۴۰۲ | ۱۹:۰۰

با کمک 16 فناوری مطرح جهانی به چالش‌های صنعت معدن پاسخ دهیم

کشورهای مختلف با استفاده از 16 فناوری کاربردی و با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها توانسته‌اند گام‌های فناورانه و راهبردی برای رونق دادن به صنعت معدن بردارند.

به گزارش «نبض فناوری»، معدن و صنایع وابسته به آن، نقشی قابل توجه و مثبت در رشد مولفه‌های اقتصادی و اجتماعی و ایجاد اشتغال و تولید ثروت دارند به همین دلیل اقتصادهای نوظهور و قدرتمند جهانی به دنبال توسعه بخش های معدنی خود هستند و این کا را با کمک استارتاپ‌ها، شرکت‌های دانش‌بنیان و با به کارگیری فناوری و نوآوری انجام می‌دهند.

در همین راستا 16 فناوری مطرح و کاربردی در جهان شناسایی شده و به کار بسته می‌شود تا این صنعت روندی رو به رشد داشته باشد. فناوری‌هایی چون «هوش مصنوعی»، «ماشین‌آلات و ابزارآلات صنعتی»، «رباتیک و اینترنت اشیا»، «پرتونگاری»، «هواپیمای بدون سرنشین»، «واقعیت مجازی و افزوده»، «پردازش ابری»، «لیزر»، «کلان‌داده»، «بلاکچین»، «پردازش تصویر»، «فناوری‌های شیمیایی»، «پلت‌فرم آنلاین»، «نانو»، «اسکن سه‌بعدی» و «فناوری‌های زیستی» ابزارهایی شده‌اند که در اختیار فناوران قرار گرفته‌اند.

این فناوری‌ها در حوزه اکتشاف معادن، استخراج معادن و ارائه خدمات و پشتیبانی معادن کارایی دارند و توانسته‌اند نقشی اثرگذار در رونق دادن به صنعت معدن در دنیا داشته باشند. این ابزارهای فناورانه به ویژه توسط استارتا‌پ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. در حال حاضر روند توسعه کسب وکارهای استارتاپی به نحوی است که استارتاپ ها جانی دوباره به صنایع مختلف بخشیدند و حـل مشکلات صنایع مختلف را برعهده گرفتند. شرکت های نوپا در صنایع مختلف مشکلات را شناسایی و با ارائه راهکارهای نوآورانه سـعی در حل مشکلات دارند.

صنایع بالغ مانند معدن از ظهور استارتاپ ها و شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور و شکل گیری مفاهیم آن در صنعت خود، دور نبوده و با گذر زمان شرکت های نوپا در حال ایفای نقشی پررنگ در این صنایع هستند. شرکت‌هایی که در «بهبود فرآیندهای اکتشاف با کمک فناوری‌ها در راستای کاهش هزینه و ریسک»، «افزایش بازدهی و ارتقای بهره‌وری در فرآیند استخراج»، «کاهش آلایندگی زیست محیطی معادن»، «شبکه‌سازی و توسعه اکوسیستم نوآوری در حوزه معدن»، «تسهیل خرید و فروش مواد معدنی و شفاف‌سازی اطلاعات در زنجیره ارزش» و «بهره‌گیری از روش‌های نوین فرآوری محصولات معدنی با استفاده از فناوری های جدید» اثرگذارند.

در ایران نیز چند سالی است که فناوران و نوآوران با صنعت معدن همراهی می‌کنند و زمینه رشد و توسعه این صنعت را ایجاد کرده‌اند. اما برای افزایش و واقعی کردن سهم شرکت‌های دانش‌بنیان، استارتاپ‌ها و فناوری‌ها و نوآوری‌ها در صنعت معدن گام‌های بلندتر و جدی‌تری برداشته شود.

ارسال نظرات
وبگردی