کد خبر: ۳۴۷۰۸
|
۲۸ فروردين ۱۴۰۲ | ۱۹:۰۰
فضانوردان ناسا برای شبیه‌سازی شرایط ماه در عمق استخر پیاده‌روی کردند

ماه‌نوردی زیر آب!

«آزمایشگاه شناوری خنثی» با شبیه‌سازی شرایط ماه در زیر آب، فضانوردان آینده را برای پیاده‌روی روی ماه آماده می‌کند.

به گزارش «نبض فناوری»، اسپیس اعلام کرد، فضانوردان آینده پیش از راه رفتن روی ماه، ابتدا باید شنا کنند. «آزمایشگاه شناوری خنثی»(NBL) که در نزدیکی «مرکز فضایی جانسون»(JSC) ناسا در هیوستون قرار دارد، از سال ۱۹۹۲ صدها فضانورد را آموزش داده است. همه خدمه «ایستگاه فضایی بین‌المللی» ساعت‌های زیادی را به همراه ماژول‌های فضایی شبیه‌سازی‌شده در استخر بزرگ و سرپوشیده این آزمایشگاه می‌گذرانند. آنها در آنجا به تدریج به شناور شدن، چرخاندن پیچ‌ها، نصب کردن سخت‌افزار و سایر فعالیت‌ها عادت می‌کنند.

با توجه به اینکه ناسا اکنون قصد دارد فضانوردان را روی ماه قرار دهد، بخشی از تاسیسات زیر آب به سرعت در حال تغییر کردن است. در این منطقه آموزشی، یک جهان شبیه به ماه در حال توسعه است. ماسه و تخته‌سنگ‌های شبیه‌سازی‌شده(چه طبیعی و چه مصنوعی) کف استخر را تزئین می‌کنند. نمونه اولیه لباس‌های فضایی و وسایل نقلیه قمری زیر آب غوطه‌ور می‌شوند.

حتی شرایط عجیب تابش نور خورشید روی ماه نیز مورد توجه قرار می‌گیرد و شرکت «V۲X» با میزان نوری آزمایش می‌کند که فضانوردان ناسا در سال ۲۰۲۵ یا پس از آن قرار است هنگام فرود ماموریت «آرتمیس۳»(Artemis ۳) در قطب جنوبی ماه با آن روبه‌رو شوند.

همان طور که ناسا برنامه آرتمیس خود را در ماه گسترش می‌دهد، انتظار دارد که شرکت‌های تجاری نیز این برنامه را به سرعت دنبال کنند. در حال حاضر، ناسا از یک برنامه به نام «خدمات تجاری باربری قمری»(CLPS) پشتیبانی‌ می‌کند که دارای مجموعه‌ای از محموله‌ها، کاوشگرها و مریخ‌نوردها است و با هدف لمس کردن سطح ماه انجام می‌شود.

شرکت V۲X انتظار دارد که تقاضا به سرعت رشد کند و می‌خواهد با دنیای زیر آب خود به کسانی کمک کند که به آموزش دیدن برای پیاده‌روی فضایی در محیطی کاملا تحت نظارت نیاز دارند.

زیر آب، روی ماه

آزمایشگاه شناوری خنثی پیشتر توسط ناسا برای مأموریت‌های ایستگاه فضایی بین‌المللی استفاده می‌شد. مراحل اولیه کار توسط V۲X ادامه دارد تا بخشی از تأسیسات استخر برای پیاده‌روی روی ماه آماده شود.

آزمایش‌ها برای تبدیل کردن بخشی از آزمایشگاه شناوری خنثی به منطقه تمرینی برای پیاده‌روی روی ماه ادامه دارد. کار کردن زیر آب هنوز در مراحل اولیه است اما با نمونه‌های اولیه لباس‌های فضایی و سخت‌افزار، همراه با ویژگی‌های شنی و منظره ماه انجام می‌شود.

ماه‌نوردی زیر آب!

دو غواص آزمایشی با لباس فضایی، در یک منظره شبیه‌سازی‌شده ماه که زیر آب قرار دارد، در آزمایشگاه شناوری خنثی کار می‌کنند

به دلیل زاویه کم خورشید، نور شدیدی در محل فرود احتمالی آرتمیس در قطب جنوب ماه وجود خواهد داشت. در آزمایشگاه شناوری خنثی تلاش‌هایی صورت می‌گیرد تا این صحنه در زیر آب بازسازی شود.

آزمایش‌ها برای واقعی‌سازی شرایط زیر آب تا حد امکان برای ماه‌نوردان آینده ادامه دارد؛ از جمله راه‌هایی برای بازآفرینی گرانش جزئی ماه. مقامات V۲X تاکید کرده‌اند که ایمنی در همه این تلاش‌ها مهم است. این شرکت خاطرنشان کرد که کار با دقت و رویه درست انجام می‌شود تا همه شرکت‌کنندگان مانند سایر مشتریان در حال آموزش در آزمایشگاه شناوری خنثی، ایمن و آگاه از محیط باشند. لازم به ذکر است که این مرکز هم به ناسا و هم به مشتریان تجاری خدمات می‌دهد.

«کلی تاملینسون»(Clay Tomlinson)، مدیر برنامه V۲X در مصاحبه با اسپیس گفت: همه باید همیشه روی ایمنی تمرکز داشته باشند. این یک کار بسیار مهم است که نه تنها برای مردم ما انجام می‌شود، بلکه اگر به فضانوردانی که در حال آموزش هستند فکر کنید، می‌بینید که ما گاز تنفسی آنها را نیز تامین می‌کنیم. ما آب خنک‌کننده آنها را تامین و همه ویدیوهای آنها را عرضه می‌کنیم.

ماه‌نوردی زیر آب!

برای آماه‌سازی ماموریت ماه، یک کار دیگر نیز زیر آب در آزمایشگاه شناوری خنثی انجام می‌شود. شرکت V۲X پس از سال‌ها تمرین در استخر، در عملیات فرود شبیه‌سازی‌شده ماموریت «آرتمیس۱» شرکت کرد. این مأموریت بدون سرنشین که در سال ۲۰۲۲ انجام شد، نه تنها کپسول «اوریون»(Orion) را برای اولین بار به دور ماه فرستاد، بلکه تا حدودی به دلیل سال‌ها آموزش و آمادگی برای عملیات بازیابی، سقوط بی‌عیب و نقصی را انجام داد.

تاملینسون در مورد بهبودی که پس از تمرین فراوان برای پناه گرفتن از شرایط بیرونی به دست آمد، گفت: آنها با کسب این تجربه، به خلیج مکزیک رفتند تا تعداد بیشتری از این ماموریت‌ها را با حالت‌های واقع‌بینانه در آب‌های آزاد شبیه‌سازی کنند. بدین ترتیب، گروه برای فرود آمدن در اقیانوس اطلس نیز آماده می‌شود.

آزمایشگاه شناوری خنثی در دهه‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ که برنامه «آپولو»(Apollo) انسان را به ماه برد، در دسترس فضانوردان نبود. بنابراین، اکنون اطلاعات جدیدی برای شبیه‌سازی ماه‌پیمایی‌ها آموخته می‌شود. وزنه‌ها و شناورها برای نگه داشتن غواصان با لباس فضایی در شرایط یک ششم گرانش زمین که مشابه شرایط ماه است، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

درس‌های آموخته‌شده نیز از تمام تجربیات موجود استخراج شده‌اند. به عنوان مثال، ناسا سال‌هاست که در طول ماموریت‌های «عملیات محیط ناملایم ناسا»(NEEMO)، گردش‌های زیر آب را تمرین می‌کند. شنا و پیاده‌روی فضایی شبیه‌سازی‌شده، در نزدیکی زیستگاه «آکواریوس»(Aquarius) در سواحل فلوریدا انجام می‌شود. فضانوردان و غواصان به طور یکسان برای مأموریت‌های آینده‌ به سیارک‌ها توسط انسان، در این برنامه‌ها شرکت می‌کنند.

با وجود این، آموزش ماموریت ماه در آزمایشگاه شناوری خنثی، از یک محیط کنترل‌شده‌تر بهره می‌برد. ماسه مهندسی‌شده که روی کف استخر قرار دارد، به گونه‌ای طراحی شده است که شبیه به رگولیت ماه باشد. برای ایجاد شیب، پنل‌هایی در پایین مخزن تعبیه شده‌اند تا به فضانوردان در آماده شدن برای پیاده‌روی روی شیب‌های شنی ماه کمک کنند. تاملینسون گفت: اینجا واقعا در حال تبدیل شدن به یک محیط چشمگیر است. گروه همچنان به تنظیمات ایمنی دقیق ادامه خواهد داد تا تجربه بیشتری به دست بیاید.

ماه‌نوردی زیر آب!

ناسا هنوز هیچ فراخوانی را مبنی بر ارائه پیشنهاد برای آموزش پیاده‌روی ماه منتشر نکرده است اما شرکت V۲X با توجه به سرعت افزایش تجارت فضایی انتظار دارد مشتریان خصوصی نیز به شبیه‌سازی‌های زیر آب نیاز داشته باشند.

تاملینسون گفت: ما در زمان جسورانه‌ای هستیم. صنعت فضایی در حال رشد به این معناست که مشتریان بیشتر شبیه به شرکا عمل می‌کنند و به طور جمعی برای رسیدن به اهداف کار می‌کنند.

منبع/ ایسنا

ارسال نظرات
در اختتامیه جشنواره طراحی صنعتی صورت گرفت، تقدیر از ۱۲ محصول دانش‌بنیان با طراحی صنعتی برتر
نتایج نظرسنجی پلتفرم چندین در مسابقات کدنویسی شریف اعلام شد، اشتراک تجربه و مشاوره با حرفه‌ای‌ها، محبوب‌ترین شیوه توسعه فردی برنامه‌نویسان
وبگردی