کد خبر: ۳۴۷۳۰
|
۲۹ فروردين ۱۴۰۲ | ۱۹:۳۰

موشک «استارشیپ» روز ۲۰ آوریل پرتاب می‌شود

پس از لغو پرتاب آزمایشی موشک «استارشیپ»، شرکت «اسپیس‌ایکس» اعلام کرد که این موشک غول‌پیکر روز ۲۰ آوریل پرتاب خواهد شد.

به گزارش «نبض فناوری»، اسپیس اعلام کرد، شرکت «اسپیس‌ایکس»(SpaceX) روز ۲۰ آوریل را برای دومین تلاش پرتاب موشک غول‌پیکر «استارشیپ»(Starship) هدف قرار داده است.

اسپیس‌ایکس در توضیح ماموریت آزمایشی مورد نظر نوشت: پنجره پرتاب ۶۲ دقیقه‌ای، روز پنجشنبه ساعت ۹:۲۸ صبح به وقت منطقه زمانی شرقی باز می‌شود.

این نخستین پرواز برای استارشیپ خواهد بود که اسپیس‌ایکس سعی دارد آن را برای بردن انسان و محموله‌ها به ماه، مریخ و فراتر از آن توسعه دهد. این پرتاب از پایگاه فضایی «استاربیس»(Starbase) شرکت اسپیس‌ایکس در جنوب تگزاس انجام خواهد شد.

اسپیس‌ایکس روز ۱۷ آوریل تلاش کرد این ماموریت را پرتاب کند اما به دلیل بروز مشکلی در سیستم فشار مرحله اول استارشیپ که یک تقویت‌کننده بزرگ موسوم به «سوپر هوی»(Super Heavy) است، این آزمایش لغو شد.

در برنامه پرواز آینده، سوپر هوی حدود هشت دقیقه پس از بلند شدن، در خلیج مکزیک فرود خواهد آمد. در همین حال، فضاپیمای مرحله فوقانی استارشیپ حدود ۹۰ دقیقه پس از پرتاب، در اقیانوس آرام فرود خواهد آمد.

با وجود این، اسپیس‌ایکس لزوما انتظار ندارد که همه برنامه‌ها به همین صورت پیش برود. این نخستین پرواز فضایی یک وسیله نقلیه قوی و پیچیده است. بنابراین اگر مشکلی پیش بیاید، تعجب‌آور نخواهد بود.

اسپیس‌ایکس در شرح ماموریت نوشت: با آزمایشی از این دست، موفقیت با میزان یادگیری ما سنجیده می‌شود و احتمال موفقیت در آینده را افزایش می‌دهد زیرا اسپیس‌ایکس توسعه استارشیپ را به سرعت پیش می‌برد.

منبع/ ایسنا

ارسال نظرات
وبگردی