کد خبر: ۳۴۷۵۵
|
۳۰ فروردين ۱۴۰۲ | ۱۳:۰۰

تولید دستمال‌مرطوب آنتی‌باکتریال با قابلیت شستشو

محققان با ایجاد امکان تولید نانوذرات نقره در دستمال مرطوب آنتی‌باکتریال، امکان شستشو و استفاده مجدد از این دستما‌ل‌ها را فراهم کردند.

به گزارش «نبض فناوری»، بیشتر دستمال مرطوب‌های آنتی‌باکتریال، که عمدتاً از الیاف مصنوعی مانند پلی‌استر و پلی‌پروپیلن ساخته شده‌اند، پس از یک بار استفاده دور ریخته می‌شوند و در محل‌های دفن زباله می‌توانند صدها سال بمانند و منبع آلودگی فیبر میکروپلاستیک محیطی شوند.

محققان سرویس تحقیقات کشاورزی وزارت کشاورزی آمریکا (ARS) اخیراً دستمال مرطوب ضد میکروبی قابل شستشویی ایجاد کرده‌اند که حداقل ۳۰ بار برای تمیز کردن سطوح سخت و غیرمتخلخل قابل استفاده است.

به دلیل افزایش آگاهی از سلامت شخصی، استفاده از دستمال مرطوب ضدمیکروبی افزایش قابل توجهی داشته است. براساس گزارش چشم‌انداز بازار دستمال مرطوب ضد میکروبی، بازار دستمال مرطوب ضد میکروبی در سراسر جهان تا سال ۲۰۳۰ به ۲۱٫۶ میلیارد دلار می‌رسد.

محققان ARS دستمال مرطوب ضد میکروبی با استفاده از الیاف خام ساختند که به طور طبیعی نانوذرات نقره را در حضور پیش‌ماده‌ی نقره، ایجاد می‌کند. این نانوذرات نقره می‌توانند یون‌های نقره را که به‌عنوان عوامل ضدباکتریایی عمل می‌کنند، آزاد کرده و باکتری‌های مضر را از بین ببرند.

سانگین نام از بخش تحقیقاتی در نیواورلئان گفت: «نانوذرات نقره یکی از عوامل ضد میکروبی محبوب است که برای تولید منسوجات ضدعفونی‌کننده و سایر محصولات بهداشتی شخصی مورد استفاده قرار می‌گیرد.»

به گفته نام، مردم با خیس کردن این پارچه‌های ضد میکروبی نانویی با آب و سپس پاک کردن سطوح قادر به تمیز کردن سطوح خواهند بود. در تحقیقات خود، دانشمندان دریافتند که این دستمال مرطوب ۹۹٫۹ ٪ از باکتری‌های مضر S. aureus و P. aeruginosa را بر روی سطوح از بین برده است.

فناوری پشت این تحقیق از چندین جنبه سودمند است. اول این که برخی فرآوری‌های لازم روی الیاف پنبه خام (مانند تمیز کردن و سفید کردن) را که به مواد شیمیایی و انرژی بالایی نیاز دارد را حذف می‌کند و به جز پیش سازنده نقره به هیچ ماده شیمیایی دیگری احتیاج ندارد.‌

همچنین الیاف پنبه را به جای اینکه به عنوان حامل داروهای ضد میکروبی به کار گیرد، به عامل ضد میکروبی تبدیل می‌کند و این همان چیزی است که باعث می‌شود این الیاف دوباره قابل استفاده باشند. دستمال مرطوب ضد میکروبی از الیاف پنبه طبیعی و نه الیاف مصنوعی مبتنی بر نفت معمولی ساخته می‌شود.

برای استفاده مجدد از دستمال مرطوب، می‌تواند آن‌ها را به راحتی در لباسشویی شست. نام گفت: «ما همچنین دریافتیم که این دستمال مرطوب حتی پس از شستشوی ۳۰ بار در لباسشویی هنوز با موفقیت پاتوژن‌ها را از بین می‌برد. این دستمال مرطوب هر بار مرطوب یا شسته شده سطح ضد میکروبی خود را بازسازی می‌کند زیرا نانوذرات تعبیه شده به‌عنوان مخزن یون‌های نقره عمل می‌کنند.»

ارسال نظرات
وبگردی