کد خبر: ۳۴۷۷۶
|
۳۱ فروردين ۱۴۰۲ | ۱۵:۳۰

تشخیص بیماری ژنتیکی SMA با کیت‌های دانش‌بنیان‌ها

مدیر مرکز رشد پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست‌فناوری از دستیابی محققان کشور به فناوری تولید کیت‌های نوعی بیماری عضلانی نخاعی با نام SMA خبر دادند که تاکنون به کشور وارد می‌شد.

به گزارش «نبض فناوری»، امیر میمندی‌پور، با بیان اینکه اعضای هیات علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک در حوزه تولید کیت‌های مولکولی فعال هستند، گفت: این کیت‌ها شامل استخراج DNA، کیت‌های کلونینگ و کیت‌های تشخیص مولکولی انسانی و دامی می‌شود.

وی ادامه داد: خوشبختانه در پژوهشگاه و مرکز رشد پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک شرکت‌های فناوری در حوزه‌های کیت‌های تشخیص‌ مولکولی و کیت‌های تشخیص سرطان فعال شدند و کلیه محصولاتی که در این شرکت‌ها به تولید رسیده‌اند، قابل رقابت با مشابه خارجی هستند.

میمندی‌پور با بیان اینکه این کیت‌ها در حال ورود به بازارها هستند، خاطرنشان کرد: برخی از این شرکت‌ها موفق به صادرات محصولات خود به کشورهای منطقه شدند و به دنبال سرمایه‌گذار و صادرات به خارج از کشور هستند.

مدیر مرکز رشد پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست‌فناوری با بیان اینکه دانش فنی تولید این محصولات در این پژوهشگاه موجود است، اظهار کرد: یکی از محصولات این شرکت‌ها کیت SMA است، این کیت تاکنون به کشور وارد می‌شده و این شرکت موفق به تولید رقابتی این کیت با نمونه‌های خارجی شده است.

وی محصول دیگر مرکز رشد پژوهشگاه ژنتیک را کیت‌های "آنیوپلوئیدی" برای غربالگری قبل از ازدواج دانست و یادآور شد: این محصولات به صورت منطقه‌ای وارد بازارها شده است و محققان این محصولات به دنبال سرمایه‌گذاری برای توسعه بازار و بازارسازی در سطح بین‌المللی هستند.

آتروفی عضلانی نخاعی(Spinal muscular atrophy) که به اختصار SMA نامیده می‌شود، یک بیماری عصبی و عضلانی نادر است که با از دست رفتن اعصاب حرکتی و تحلیل عضلات همراه است. این بیماری به نام‌های آتروفی نخاعی عضلات پروگزیمال اتوزومال مغلوب و آتروفی عضلانی نخاعی ۵q نیز معروف است که به صورت ژنتیکی به فرد منتقل می‌شود.

این بیماری معمولا در اثر حذف یا جهش در ژن نورون SMN۱ ایجاد می‌شود. این جهش باعث کاهش میزان تولید پروتئین SMN شده و در نتیجه اختلالاتی را در روند توسعه دندریت و آکسون‌ها بوجود می‌آورد.

منبع/ ایسنا

ارسال نظرات
معاون دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات: فراجا و سازمان انرژی اتمی همه خدمات خود را ارایه کردند
گزارش نبض فناوری از عملکرد ماهانه توسن، رشد درآمد 72 درصدی توسن در آبان ماه
یک فیزیک‌دان آمریکایی مطرح کرد برتری کوانتومی قرار است جهان را تغییر دهد!
وبگردی