کد خبر: ۳۴۷۸۱
|
۳۱ فروردين ۱۴۰۲ | ۱۹:۳۰

جریمه ۳۰۰ میلیون دلاری برای فروش ۷ میلیون هارد به هواوی

شرکت سیگیت تکنولوژی هولدینگز با مقامات آمریکایی توافق کرد ۳۰۰ میلیون دلار جریمه برای ارسال درایوهای هارد دیسک به ارزش بیش از ۱.۱ میلیارد دلار به شرکت چینی هواوی، جریمه پرداخت کند.

به گزارش «نبض فناوری»، سیگیت اعلام کرد در فاصله اوت سال ۲۰۲۰ تا سپتامبر سال ۲۰۲۱، با وجود مقررات اوت ۲۰۲۰ که فروش برخی اقلام خارجی ساخته شده با استفاده از فناوری آمریکایی، به شرکت هواوی را ممنوع کرده بود، به این شرکت چینی هارد دیسک فروخته است.

هواوی در سال ۲۰۱۹ در لیست سیاه تجاری آمریکا قرار گرفت که فروش کالاهای آمریکایی به این شرکت را در بحبوحه نگرانیهای امنیت ملی و سیاست خارجی، کاهش داد.

این جریمه جدیدترین مورد در مجموعه اقدامات واشنگتن برای جلوگیری از انتقال فناوری پیشرفته به چین است. وزارت بازرگانی آمریکا اعلام کرد: شرکت سیگیت ۷.۴ میلیون دستگاه درایو به هواوی به مدت حدود یک سال پس از اجرایی شدن مقررات سال ۲۰۲۰، ارسال کرده و تامین کننده اصلی هارد درایو برای این شرکت شده است.

دو فروشنده دیگر هارد درایو پس از اجرایی شدن مقررات جدید در سال ۲۰۲۰، فروش به هواوی را متوقف کردند. اگر چه از این شرکت ها نام برده نشده اما وسترن دیجیتال و توشیبا دو شرکت دیگر بودند که کمیته بازرگانی سنای آمریکا در گزارش سال ۲۰۲۱ درباره سیگیت، از آنها نام برده بود.

متیو اکسل راد، دستیار وزیر در امور اجرایی صادرات در دفتر صنعت و امنیت وزارت بازرگانی آمریکا در بیانیه ای گفت: حتی پس از اینکه رقبای سیگیت، فروش به هواوی را متوقف کردند، این شرکت به ارسال هارد دیسک به هواوی ادامه داد. اقدام امروز، نتیجه آن است. تعیین این جریمه اداری، بزرگترین جریمه در تاریخ آژانس محسوب می شود که به یک پرونده کیفری مربوط نبوده است.

موضع سیگیت این است که که هارد درایوهای ساخت خارج، مشمول مقررات کنترل صادرات آمریکا قرار نمی گیرد زیرا آنها تولید مستقیم تجهیزات آمریکایی نیستند.

دیو موزلی، مدیرعامل سیگیت در بیانیه ای اعلام کرد: هرچند بر این باوریم که به تمامی قوانین کنترل صادرات مربوطه در آن زمان که این فروش را انجام دادیم عمل کردیم، به این نتیجه رسیدیم که حل و فصل این موضوع، بهترین اقدام بود.

در حکم دولت آمریکا آمده است: سیگیت درایوها را در چین، ایرلند شمالی، مالزی، سنگاپور، تایلند و آمریکا تولید کرده و از تجهیزاتی شامل تست تجهیزات استفاده کرده بود که مشمول مقررات آمریکا می شود.

وزارت بازرگانی آمریکا در اوت، نامه ای را به شرکت سیگیت ارسال و به این شرکت هشدار داده بود ممکن است قوانین کنترل صادراتی را نقض کرده باشد. این نامه آغازگر مذاکرات هشت ماهه شد.

بر اساس گزارش رویترز، جریمه ۳۰۰ میلیون دلاری سیگیت، به صورت اقساط ۱۵ میلیون دلاری در هر سه ماه، به مدت بیش از پنج سال پرداخت خواهد شد و نخستین پرداخت قرار است در اکتبر انجام گیرد.

منبع/ ایسنا

ارسال نظرات
وبگردی