کد خبر: ۳۴۸۳۵
|
۰۳ ارديبهشت ۱۴۰۲ | ۱۹:۳۰

فناوری 5G به نقطه عطف جهانی رسید

شبکه های نسل پنجم (5G) با ادامه گسترش این فناوری در سراسر جهان، اکنون به بخشی از زندگی روزمره در اکثر اقتصادهای بزرگ جهان تبدیل شده‌اند.

به گزارش خبرنگار «نبض فناوری» گزارش شرکت ویاوی (Viavi) نشان می دهد شبکه های نسل پنجم در ۴۷ اقتصاد از ۷۰ اقتصاد بزرگ جهان از نظر تولید ناخالص داخلی، فعال هستند و این شامل ۲۴۹۷ شهر در سراسر جهان با شبکه های 5G تجاری است که در ۹۲ کشور گسترش پیدا کرده اند.

۱۸ کشور شامل هند، مکزیک، آنگولا، اتیوپی و گواتمالا راه اندازی اولیه شبکه نسل پنجم را در سال ۲۰۲۲ اعلام کردند و ۳۲ کشور تصمیم خود برای ساخت شبکه های 5G را اعلام کردند؛ در حالی که ۲۳ کشور دیگر تست پیش تجاری شبکه نسل پنجم را انجام می دهند. تنها ۴۸ کشور که اکثر آنها کشورهای جزیره ای کوچک هستند، هنوز برنامه‌های خود برای راه اندازی شبکه های نسل پنجم را اعلام نکرده اند.

بعلاوه، در حال حاضر ۴۵ شبکه نسل پنجم مستقل در ۴۵ کشور مختلف فعالیت می کند.

آمریکا با ۵۰۳ شهری که اکنون شبکه های نسل پنجم را عرضه می کنند و ۶۹ درصد در مقایسه با ماه مه سال ۲۰۲۲ افزایش داشته اند، از چین سبقت گرفته و در رتبه اول برای شهرهایی که شبکه نسل پنجم فعال دارند قرار گرفته است. آمار چین نسبت به ژوئن سال ۲۰۲۱ ثابت بوده و ۳۵۶ شهر این کشور، شبکه نسل پنجم دارند، با این حال چین در آمارهای مهم دیگر از جمله سرعت داده، مشترکان نسل پنجم و استقرار بیس استیشن، همچنان از آمریکا جلوتر است.

بر اساس گزارش پایگاه خبری تِک رادار، حدود نیمی از موارد اعلام شده استفاده خصوصی از 5G معادل  ۴۴ درصد در بخش تولید و پس از آن، در لجستیک، آموزش، حمل و نقل، ورزش، نیروگاه ها و معدنکاری بوده است. این آمار نشان می‌دهد که استفاده از شبکه نسل پنجم خصوصی با پرداختن شرکتها به مشکلات اتصال، به صورت عملی انجام می شود.

منبع: ایسنا

ارسال نظرات
وبگردی