کد خبر: ۳۴۸۶۰
|
۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۲ | ۱۹:۰۰

بومی‌سازی تجهیزات حوزه علوم و فناوری‌های شناختی شتاب می‌گیرد

بیش از یکصد مرکز علمی، دانشگاهی و تحقیقاتی با حمایت و مشارکت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی به دستگاه‌ها و تجهیزات پیشرفته مجهز شدند.

به گزارش «نبض فناوری»، با هدف ترویج، توسعه و گسترش فعالیت های تحقیقاتی، علمی و فناورانه درحوزه های دانش علوم شناختی و دسترسی محققان، متخصصان و پژوهشگران به امکانات و خدمات آزمایشگاهی، با حمایت و مشارکت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی در سال های اخیر بیش از یکصد آزمایشگاه در مراکز علمی، آموزشی و تحقیقاتی به تجهیزات و سیستم های پیشرفته ساخت ایران تجهیز شدند.

حمایت از ایجاد زیرساخت‌های تحقیقاتی و علمی مورد نیاز کشور درحوزه علوم و فناوری‌های شناختی، ایجاد شبکه‌ای برای ‌اشتراک‌گذاری امکانات و خدمات آزمایشگاهی، جذب نخبگان و محققان کارآمد به فعالیت در حوزه‌های دانش علوم شناختی از اهداف مهم ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی است.

تشویق و ترغیب محققان و متخصصان برای دستیابی به خودکفایی و بومی‌سازی تجهیزات و حمایت از تولید ابزارها و دستگاه‌های فناورانه توسط مراکز و شرکت‌های دانش‌بنیان نیز یکی دیگر از سیاست‌‌های ستاد توسعه علوم و فناوری‌ های شناختی محسوب می‌شود.

ستاد توسعه علوم و فناوری‌‌های شناختی در راستای اهداف و برنامه های حمایتی و مشارکتی خود برای تجهیز مراکز علمی، تحقیقاتی به ابزارها و دستگاه‌های پیشرفته از طریق تعامل با شمار زیادی از شرکت‌های فعال درحوزه‌های شناختی، نسبت به تجهیز مراکز علمی، دانشگاهی و درمانی به دستگاه‌ها و تجهیزات مختلفی از جمله سیستم های ثبت فعالیت‌های الکتریکی مغز، سیستم رهگیر چشمی، دستگاه طیف ‌نگاری کارکردی نزدیک فروسرخ و سیستم تحریک الکتریکی فراجمجمه‌ای اقدام کرده است.

در چارچوب سیاست های راهبردی این ستاد، مراکز علمی و دانشگاهی بیشمار دیگری در نقاط مختلف کشور با ارائه درخواست هایی خواستار بهره مندی از سیاست ها و برنامه های حمایتی و مشارکتی این ستاد برای تجهیز مراکز تحقیقاتی و تخصصی به دستگاه ها و تجهیزات پیشرفته درحوزه علوم شناختی هستند.

ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی به منظور توسعه زیرساخت و تجهیز آزمایشگاه های تحقیقاتی، تلاش می کند تا با تمرکز بر توسعه فن آوری‌های ثبت سیگنال و تحریک مغز، تجهیز آزمایشگاه‌ها و آماده‌سازی ابزارها و زیرساخت‌های مورد نیاز حوزه علوم شناختی در مراکز علمی و تخصصی را در دستور کار خود قرار دهد.

در چارچوب این سیاست، حمایت از تولید تجهیزات داخلی و محصولات شرکت های دانش‌ بنیان در حوزه علوم شناختی در اولویت ستاد قرار دارد و با توجه به سیاست های کلی ستاد توسعه علوم و فن آوری‌های شناختی، تاکنون بیش از یکصد مرکز درمانی و دانشگاهی و تحقیقاتی به دستگاه ها و تجهیزات پیشرفته ساخت داخل تجهیز شده اند.

ارسال نظرات
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در 25 فروردین 1403 ریزش اتریوم و بیت‌کوین
وبگردی