کد خبر: ۳۴۹۴۸
|
۰۹ ارديبهشت ۱۴۰۲ | ۱۵:۳۰

هراس کنگره آمریکا از نقش هوش مصنوعی در جنگ هسته‌ای

کنگره آمریکا درباره استفاده از هوش مصنوعی در زرادخانه‌های هسته‌ای آمریکا هشدار داده و نگران این است که این سامانه به صورت خودکار اقدام به شلیک کلاهک هسته‌ای کند.

به گزارش «نبض فناوری»، خبرگزاری راشا تودی اعلام کرد، گروهی متشکل از سه نماینده دموکرات و یک نماینده جمهوری‌خواه آمریکایی لایحه‌ای را معرفی کردند که می‌خواهد استفاده از هوش مصنوعی را در شرایطی که ممکن است اقدام به شلیک تسلیحات هسته‌ای کند، ممنوع کند. اگر این لایحه اجرا شود، سیاست فعلی پنتاگون را مدون خواهد کرد که می‌گوید همواره باید یک انسان در حلقه تصمیم‌گیری برای پرتاب حضور داشته باشد.

کن باک، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان به فاکس نیوز گفت: می‌خواهیم مطمئن شویم که اگر روزی نیاز به استفاده از سلاح هسته‌ای باشد، یک انسان در روند پرتاب آن دخیل است. در این فیلم‌های علمی-تخیلی می‌بینیم که جهان از کنترل خارج شده و هوش مصنوعی چیره می‌شود، ما می‌خواهیم در این فرایندها انسان تصمیم‌گیرنده باشد.

شاید در گذشته آغاز جنگ هسته‌ای به دلیل هوش مصنوعی را خیلی جدی نمی‌گرفتیم، اما امروز بسیاری از دانشمندان باور دارند که این خطر دیگر دور از ذهن نیست. یک نظرسنجی تازه نشان می‌دهد که ۳۶ درصد از محققان حوزه هوش مصنوعی باور دارند که این فناوری می‌تواند یک «فاجعه در سطح هسته‌ای» ایجاد کند.

منبع/ ایسنا

ارسال نظرات
در آخرین گزارش «آسیاتک» در کدال اعلام شد؛ رشد درآمد ارائه خدمات اینترنتی آسیاتک در اردیبهشت ماه ۱۴۰۲
پیشنهاد مرکز پژوهش های مجلس؛ سند راهبردی «مجلس هوشمند» طراحی شود
وبگردی