کد خبر: ۳۵۰۱۰
|
۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۲ | ۱۰:۳۰

ایجاد تحول در صنعت نیروگاهی با استفاده از فناوری نانو

امروزه از فناوری نانو در عرصه تجهیزات نیروگاهی استفاده می‌شود. یکی از این نمونه‌ها فیلتر هوا ابزاری است که برای محافظت از آسیب به قطعات تجهیزات نیروگاهی توسط ذرات گرد و غبار و آلودگی و دیگر ذرات مضر در هوا مورد استفاده قرار می‌گیرد.


به گزارش خبرنگار «نبض فناوری» امروزه بکارگیری از فناوری نانو در کشور توسعه یافته به گونه‌ای که در اکثر صنایع این فناوری رسوخ کرده است. می‌توان گفت؛ ایران در سال‌های اخیر با هدف افزایش بهره‌وری صنعتی، در زمینه تحقیق و توسعه فناوری نانو سرمایه‌گذاری کرده و ماحصل آن نانومحصولاتی بوده است که از طریق مسیر‌های مختلف موجب ارتقاء بهره‌وری صنعتی شده است.

براساس این گزارش امروزه از فناوری نانو در عرصه تجهیزات نیروگاهی استفاده می‌شود. یکی از این نمونه‌ها فیلتر هوا ابزاری است که برای محافظت از آسیب به قطعات تجهیزات نیروگاهی توسط ذرات گرد و غبار و آلودگی و دیگر ذرات مضر در هوا مورد استفاده قرار می‌گیرد. نانوالیاف با ضخامت کمتر و سطح ویژه بیشتر از الیاف معمولی دارای کاربرد‌های زیادی در فیلتراسیون هستند و الکتروریسی یکی از فرآیند‌های مورد توجه و مؤثر در تولید نانوالیاف پیوسته از پلیمر‌های مصنوعی و طبیعی است.

برای بهبود عملکرد و راندمان فیلتر از الیاف الکتروریسی استفاده می‌شود. این تکنولوژی در عین حال که باعث افزایش راندمان جذب گرد و غبار می‌شود افت فشار زیادی ایجاد نمی‌کند. الیاف الکتروریسی شده دارای قطر کمتر از ۱۰۰ نانومتر بوده و سطح کاغذ فیلتر را به صورت یکنواخت پوشش می‌دهند. جنس این نانو الیاف بصور معمول از پلی آمید است.

از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های این فیلتر می‌توان به ارتقای راندمان فیلتراسیون از طریق کاهش اندازه سوراخ‌ها، افزایش عمر فیلتر با بهره گیری از فیلتراسیون سطحی و الیاف نانو از جنس پلی‌آمید اشاره کرد. محصولی که با حمایت ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری و توسط شرکت دانش‌بنیان ستاره تابان پاک منطقه آزاد انزلی تولید شده است.

ارسال نظرات
در اختتامیه جشنواره طراحی صنعتی صورت گرفت، تقدیر از ۱۲ محصول دانش‌بنیان با طراحی صنعتی برتر
وبگردی