کد خبر: ۳۵۰۸۹
|
۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۲ | ۱۲:۳۰

تسهیلات ۴۳ میلیارد تومانی برای راه‌اندازی خط تولید واکسن تب برفکی

معاون تسهیلات و تجاری‌سازی صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: در صندوق نوآوری و شکوفایی ۴۳ میلیارد تومان برای راه‌اندازی خط تولید واکسن تب برفکی تسهیلات اعطا شده است.

به گزارش خبرنگار «نبض فناوری» روح‌الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری در آیین رونمایی و بهره‌برداری از خط تولید واکسن تب برفکی با اشاره به این که اقتصاد سلامت به عنوان یک حوزه ارزش‌آفرین و اقتدارآفرین است، عنوان کرد: زیست فناوری یکی از حوزه‌های پیشتاز در ارزش آفرینی، اقتدار و از اولویت‌های راهبردی کشور است که به مدد مسئولان و نیروی انسانی جوان و دانش‌آموخته به آن توجه شده و دستاورد‌های خوبی را حاصل کرده است.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به نقش نیروی انسانی خلاق گفت: زیست فناوری حوزه‌ای عمدتاً مبتنی بر مغز‌افزار نوآوری و فناوری بوده و با بهره‌گیری از میزان اندک زیرساخت، می‌تواند ارزش افزوده‌ای بالا به ارمغان بیاورد.

دهقانی با اشاره به اولویت‌گذاری کشور و حمایت جدی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری از این حوزه افزود: کشور در سال‌های اخیر ریل‌گذاری بسیار خوبی را در این حوزه صورت داده است.

وی با اشاره به حمایت معاونت علمی از محصولات زیست فناوری و حوزه سلامت عنوان کرد: این حوزه که در ابعاد کم ارزش افزوده بالایی را به ارمغان می‌آورد یکی از حوزه‌های بسیار مهم و اولویت‌دار فناوری به شمار می‌رود که معاونت علمی برای حمایت از آن اهتمامی ویژه دارد.

دهقانی با اشاره به تلاش ارزشمندی که صورت گرفته تا این محصول دانش‌بنیان برای تأمین نیاز صنعت دام و خودکفایی کشور تولید شود، ادامه داد: کدام صنعت را در کشور می‌شناسیم که در یک بازه زمانی کوتاه، تا این اندازه اثرمندی و خیر مرکب داشته باشد. این حوزه علاوه بر جلوگیری از خروج ارز به ارتقای امنیت غذایی کمک کرده است. همچنین زمینه را برای حفظ و ماندگاری نیروی انسانی نخبه و فرصت اثرگذاری آنان فراهم می‌آورد.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس جمهوری با بیان این که تلاش شرکت‌های دانش‌بنیان، اقتصاد مبتنی بر مغزافزار و سرمایه‌های فکری زمینه‌ساز تحول خواهد شد افزود: علاوه بر ایجاد اشتغال شاهد موجی از امید آفرینی و انگیزه بخشی به جوانان هستیم.

وی افزود: این شرکت که یک زیست‌بوم کامل را در حوزه دانش بنیان فراهم کرده است، علاوه بر تولید محصولات راهبردی و مهم، با ایجاد مرکز رشد و نوآوری زمینه را برای تبدیل ایده‌های نوآورانه فراهم آورده است. در حال حاضر مهم‌ترین و ضروری‌ترین نیاز کشور همین حوزه است.

دهقانی با اشاره به ضرورت تخصیص بازار به شرکت‌های دانش بنیان با همراهی تمامی دستگاه‌ها ادامه داد: این که وزارت جهاد پای کار حمایت از این نهضت دانش‌بنیان آمده و بازار خود را در اختیار این شرکت‌ها قرار دهند.

حمایت از نقش آفرینی تعاونی‌های دانش‌بنیان در عرصه کشاورزی

سید محمد آقامیری سرپرست وزارت جهاد کشاورزی نیز در این مراسم با اشاره به تلاش‌های ارزشمند برای نفوذ دانش‌بنیان در حوزه کشاورزی گفت: سیاست‌های جهاد کشاورزی در حوزه‌های مختلف مبتنی بر حمایت در تمامی بخش‌ها برای تحقق شعار سال جاری است. این شعار را به عنوان یک نقشه راه تلقی می‌کنیم و می‌کوشیم با رشد تولید، تورم را مهار کنیم.

وی با اشاره به نیاز ۶۰۰ میلیون دوز واکسن دامی در کشور گفت: حدود ۵۰ میلیون دوز در کشور تولید می‌شود. باید در تولید واکسن خودکفا شویم و بتوانیم با اقتدار بگوییم در تولید واکسن دامی در کشور خودکفا هستیم. واکسن‌های ایرانی به لحاظ کیفیت و کارایی هیچ کم‌تر از نمونه‌های خارجی ندارد و چه بسا در برخی از تولیدات جلوتر باشیم و واکسن‌هایی تولید کنیم که به مراتب اثربخشی بالاتری داشته باشد.

آقامیری با اشاره به این که در حوزه واکسن طیور نیاز جدی داریم گفت: گام‌هایی در این حوزه برداشته شده است و امیدواریم تا پایان امسال شاهد تولیدات اثرگذاری در حوزه واکسن‌های طیور باشیم. باید سهم بخش خصوصی و بخش تعاون را در اقتصاد افزایش دهیم و درهمین راستا وزارت جهاد کشاورزی نقش تعاونی‌ها را در این حوزه افزایش دهد.

تسهیل در فرآیند اعطای تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان

محمد محمودیان معاون تسهیلات و تجاری‌سازی صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به حمایت‌های این صندوق از تولیدات فناورانه ارزبر و راهبردی گفت:

از شرکت‌های دانش بنیان ویرا واکسن و دیگر شرکت‌هایی که سایر شرکت‌ها صورت گرفت خوشبختانه رشد بسیار خوبی داشتند.

وی ادامه داد: در صندوق نوآوری و شکوفایی ۴۳ میلیارد تومان برای راه‌اندازی این خط تولید تسهیلات اعطا شد و خوشبختانه امروز شاهد به ثمر نشستن این محصول دانش‌بنیان هستیم.

محمودیان عنوان کرد: با رویکرد و نگرش جدید در معاونت علمی، صندوق نوآوری و شکوفایی و عزمی که برای حمایت از شرکت‌ها وجود دارد، تحولی در اختصاص تضامین و حمایت با شرکت‌ها صورت بگیرد و ضمن جلوگیری از خروج ارز، خودکفایی و تحقق قطع واردات شاهد محصولات نوآورانه ساخت داخل باشیم.

رفع نیاز صنعت دام کشور به یک حوزه فناورانه

محصول ویرا-اکتی وکس Vira-Ectyvax یکی از مشکلات شایع در دام‌ها را مورد توجه قرار داده و به کاهش شدت عوارض حیوانات مبتلا و جلوگیری از ابتلای بقیه گله کمک می‌کند.

شرکت ویرا واکسن شایا کار خود را با مطالعه روی واکسن‌های دامی آغاز کرد و توانست برای اولین بار در کشور کارخانه تولید واکسن‌های ویروسی دامی را تحت استاندارد‌های بین المللی راه‌اندازی و بهره‌برداری کند.

ویرا واکسن شایا، با بومی سازی و تولید، واکسن نشخوار‌کنندگان را به بازار وارد کرد و به عنوان یک شرکت توانمند در زمینه تولید فرآورده‌های زیستی معرفی کرد.

این شرکت، با ۴۰ میلیون دوز واکسن سالیانه و برخورداری از اتاق‌های تمیز با سطح ایمنی مطابق استاتدارد‌های بین المللی ضمن توانمندی تأمین نیاز داخلی برای سلامت دام‌های سنگین از ظرفیت صادرات به میزان ۲۰ میلیون دوز برخوردار است.

این شرکت توانسته ضمن تأمین نیاز داخلی و تولید محصولات دانش‌بنیان به بازار، سهم قابل توجهی از صادرات غیر نفتی را به خود اختصاص دهد.

پیش بینی می‌شود با ورود محصولات این شرکت، ارزآوری بیش از ۱۰ میلیون دلار سالیانه برای کشور به ارمغان بیاید.

این شرکت دانش‌بنیان با هدف تأمین نیاز داخلی در گام اول و صادرات در گام دوم، فعالیت خود را توسعه داده است و سال گذشته ۳۰۰ هزار دلار و هدف سال آینده ۶۰۰ هزار دلار صادرات خواهد داشت.

در مرکز رشد ویرا واکسن شایا ۷۰۰ نفر پرسنل فعالیت دارند و عمدتاً تیم‌ها جوان با میانگین سنی ۳۰ تا ۳۵ سال هستند که عمدتاً دانش‌بنیان و فناور هستند است.

ارسال نظرات
گزارش نبض فناوری از شرکت توسعه سامانه‌های نرم افزاری نگین، رشد درآمد ۲۹ درصدی «توسن» در دوره یکماهه اسفند ۱۴۰۲
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در 29 فروردین 1403 صعود اندک بیت‌کوین
وبگردی