کد خبر: ۳۵۰۹۰
|
۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۲ | ۱۲:۱۶

بهره‌برداری از بزرگترین خط تولید واکسن تب برفکی کشور با حمایت صندوق نوآوری

بزرگترین خط تولید واکسن تب برفکی کشور با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری به بهره‌برداری رسید.

به گزارش خبرنگار «نبض فناوری»بزرگترین خط تولید واکسن تب برفکی کشور با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان، مجتبی عبداللهی استاندار البرز و مصطفی قانعی عضو هیئت عامل صندوق نوآوری و دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به بهره‌برداری رسید.

بزرگترین خط تولید واکسن تب برفکی کشور با قابلیت استفاده در دام‌های سبک و سنگین با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، مدیر نظارت صندوق نوآوری و شکوفایی و دیگر مسئولین استانی و کشوری در استان البرز به بهره‌برداری رسید تا کشور از واردات این نوع واکسن بی‌نیاز شود. 

در ابتدای این مراسم مهندس محمودیان مدیر نظارت صندوق و شکوفایی درباره ویژگی‌های این واکسن توضیح داد: طرح واکسن تب برفکی (FMD) جهت ایجاد مقاومت در مقابل ویروس و کنترل بیماری تب برفکی در گاو، گوساله، گوسفند و بز کاربرد دارد. این واکسن‏ پایه روغنی داشته و معمولاً مدت زمان بیشتری ایمنی ایجاد می‌کند که در خصوص واکسن تب برفکی تا حدود 6 ماه می‌رسد، در حالی که در واکسن‌‏های آبی این میزان 3 الی 4 ماه است. قیمت پایین‌تر محصول نسبت به نمونه‌های خارجی، افزایش توان تولید داخل واکسن های دامی و کاهش وابستگی خارجی از دیگر مزایای این طرح است.

وی افزود: شرکت دانش بنیان ویرا واکسن شایا مطابق به روزترین استانداردهای شرایط بهینه تولید (GMP) دنیا، با ظرفیت تولید سالانه 20 میلیون دوز و در کمتر از 10 ماه به این امر اقدام کرده است که حاصل تلاش صنعت دامپزشکی کشور، صنعت واکسن‌سازی کشور، شرکت‌های دانش بنیان و جوانان نخبه کشور به شمار می‌آید. این شرکت خروجی یکی از شتاب دهنده‌های دانش بنیان بوده و باتوجه به سابقه‌ تولید واکسن دامی به عنوان ساخت بار اول برای تولید واکسن تب برفکی دانش بنیان شناخته شده‌اند. ایجاد این خط سبب رشد 3 برابری نیروی انسانی متخصص و فنی در شرکت مزبور شده است.

مهندس محمد محمودیان مدیر نظارت صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به حمایت صندوق نوآوری از این پروژه ملی گفت: شرکت دانش بنیان ویرا واکسن شایا که از حمایت تسهیلاتی بلند مدت (75 ماهه) 30 میلیارد تومانی با نرخ ترجیحی 11درصدی صندوق نوآوری جهت راه‌اندازی این خط برخوردار بوده، توانسته است با جذب تسهیلات نسبت به تولید آزمایشی و اخذ پروانه ساخت واکسن تب برفکی FMD از سازمان دامپزشکی کشور اقدام کند.

وی خاطرنشان کرد: علاوه براین، شرکت توانسته تسهیلات 13 میلیارد تومانی دیگری را با پرداخت یکجا و بازپرداخت 36 ماهه‌ بابت راه‌اندازی خط تولید واکسن تب برفکی از صندوق نوآوری دریافت کند.

مدیر نظارت صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان این که شرکت دانش بنیان ویرا واکسن شایا قبلاً نیز جهت تولید واکسن طاعون نشخوارکنندگان کوچک PPR (Peste des Petits Ruminants) از تسهیلات با نرخ ترجیحی بهره مند شده است، خاطرنشان کرد: در ضمن این شرکت جهت تأمین ودیعه رهن محل کار از تسهیلات قرض‌الحسنه‌ صندوق نوآوری و شکوفایی بهره‌مند شده است. علاوه بر این تسهیلات، کمک‌های بلاعوضی به این شرکت برای توسعه بازار و حمایت از حضور در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی، مشاوره و دریافت استانداردها و پذیرش هیأت های تجاری توسط صندوق نوآوری و شکوفایی صورت پذیرفته است. صدور ضمانت نامه‌های دریافت پیش پرداخت و حسن انجام کار شرکت نیز با معرفی صندوق نوآوری و شکوفایی با هزینه کمتری نسبت به موارد معمول انجام شده است.

ارسال نظرات
وبگردی