کد خبر: ۳۵۱۹۸
|
۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۲ | ۱۴:۳۰

معافیت آمریکا برای تراشه‌سازان کره‌ای تمدید می‌شود

کره جنوبی انتظار دارد واشنگتن معافیت برای صادرات تجهیزات تراشه‌سازی پیشرفته به چین را تمدید کرده و به شرکتهای اس‌کی هاینیکس و سامسونگ الکترونیکس اجازه دهد تجهیزات مورد نیاز برای حفظ فعالیت در دومین اقتصاد بزرگ جهان را دریافت کنند.

به گزارش «نبض فناوری»، لی چانگ یانگ، وزیر بازرگانی کره جنوبی گفت: انتظار می‌رود معافیت یک ساله که اکتبر امسال به پایان می‌رسد برای یک مدت قابل توجه دیگر تمدید شود. چنین اقدامی، ابهام بزرگ برای تراشه‌سازان کره‌ای را برطرف می‌کند که نگران آینده پایگاه‌های تولید خارجی خود هستند.

سامسونگ و اس‌کی هاینیکس، بزرگترین سازندگان تراشه حافظه در جهان به شمار می‌رود که در اکثر دستگاه‌ها از رایانه‌های شخصی گرفته تا تلفن‌های هوشمند و خودروها استفاده می‌شود. وزیر بازرگانی کره جنوبی به خبرنگاران گفت: مقامات کره‌ای به همتایان آمریکایی خود گفته‌اند شرکت‌های کره‌ای باید اجازه پیدا کنند فعالیتشان در چین حفظ شود تا از مختل شدن زنجیره تامین جهانی اجتناب شود.

واشنگتن سال میلادی گذشته مجموعه محدودیت‌های تجاری علیه چین وضع کرد که دسترسی به فناوری پیشرفته از جمله ماشین آلات تولید نیمه رسانا و تراشه‌سازی را محدود کرد. دولت آمریکا به سازندگان تراشه حافظه کره‌ای شامل سامسونگ و اس‌کی هاینیکس که یک سوم از تراشه‌های حافظه خود را در چین تولید می‌کنند، معافیت یک ساله از این تحریم‌ها داد.

هاینیکس اعلام کرده است سرگرم بررسی گزینه‌های مختلف برای فعالیت‌هایش در چین است اما فعلا انتظار ندارد تغییر قابل توجهی صورت بگیرد. این سازنده تراشه کره‌ای در آوریل گفته بود درباره دریافت تمدید معافیت، خوش بین است.

هدف آمریکا از این محدودیت‌ها، مقابله با توسعه فناوری پیشرفته چین از هوش مصنوعی گرفته تا سفینه‌های فضایی و هواپیماهای جنگنده است. علاوه بر محدودیت صادراتی، دولت بایدن، محدودیت‌هایی را برای سرمایه‌گذاری شرکت‌های تراشه‌سازی در چین که به دنبال دریافت یارانه فدرال بر اساس قانون "تراشه‌ها و علم" هستند، وضع کرده است. سامسونگ در میان شرکتهایی است که در تگزاس کارخانه تراشه می‌سازد و ممکن است از این یارانه‌های آمریکایی بهره مند شود.

بر اساس گزارش بلومبرگ، کره جنوبی و آمریکا، شرکای امنیتی و تجاری هستند و از طریق گروه‌های کاری که هدفشان حفظ منابع شرکتهای بزرگی نظیر سامسونگ و هاینیکس است، مذاکراتشان را مضاعف کرده اند.

منبع/ ایسنا

ارسال نظرات
گزارش هزار روز خدمت وزارت ارتباطات؛ کاهش ۴۰ درصدی پینگ ۱۰۰ بازی پر مخاطب
وبگردی