کد خبر: ۳۵۲۸۳
|
۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۲ | ۱۶:۱۶

کاهش خوردگی و فرسایش رادیاتورها با پوشش‌های دوست‌دار محیط زیست

رادیاتورهای کاربردی در اماکن مسکونی، اداری و تجاری یکی از ابزارهای کاربردی است که محافظت از آنها در برابر خوردگی و رطوبت بسیار حائز اهمیت است.

به گزارش «نبض فناوری»، این سیستم‌های گرمایشی از جنس مواد مختلفی همچون آلومینیم، فولاد، مس و یا چدن ساخته می شوند و یکی از نکات مهم در نگهداری از آنها افزایش مقاومت رادیاتورها در برابر تخریب و فرسایش بدنه در اثر تماس با آب و رطوبت است. شرکت دانش‌بنیان تاش رادیاتور با حمایت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری برای رفع این چالش مهم اقدام به تولید پوشش‌های نانومواد کرده است تا با کمک آنها مقاومت رادیاتورها در برابر زنگ‌زدگی و فرسایش ارتقا یابد.

چند سالی است که استفاده از پوشش‌های فسفاته یا کروماته به دلیل ملاحظات زیست محیطی و سلامت بدن کاهش یافته و تولیدکنندگان این سیستم‌ها به استفاده از پوشش‌های حاوی اکسید زیرکنیم، اکسید تیتانیم و اکسید وانادیم ترغیب شده‌اند.

یکی از مزایای پوشش‌های زیرکنیمی این است که نیازی به افزایش دما نیست و از آّب در فرآیند پوشش دهی استفاده می‌شود. همچنین امکان اعمال پوشش‌هایی با ضخامت بسیار نازک (در ابعاد نانومتری) در سطح و حصول خواصی مانند چسبندگی مناسب و مقاومت به خوردگی بیشتر امکان‌پذیر است. بر همین اساس؛ نیزان خوردگی و زنگ‌زدگی رادیاتورها کاهش چشمگیری می‌یابد.

استفاده از نانومواد در تولید این رادیاتورها علاوه‌بر ایجاد مقاومت در برابر خوردگی، موجب افزایش ظرفیت حرارت‌دهی به بیش از ۱۸۰۰ کیلوکالری بر ساعت در واحد طول نیز شده است. همچنین به‌کارگیری فناوری نانو این رادیاتورهای پنلی فولادی را به محصولاتی دوست‌دار محیط‌زیست تبدیل کرده است. استفاده از فناوری نانو موجب حذف فلزات سنگین و اسیدیته مایعات پساب دورریز شده و این امر نیز باعث مصون ماندن منابع و سفره‌های آبی زیرزمینی از هرگونه تهدیدات و آلودگی‌های مضر خواهد شد.

ارسال نظرات
هوش مصنوعی یک ایلان ماسک کوچک ساخت «بچه رئیس» واقعی!
در راستای توسعه بازار‌های صادراتی صورت گرفت؛ حمایت بلاعوض صندوق نوآوری از شرکت‌های دانش‌بنیان
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در 17 خرداد 1402 چشم‌پوشی بیت‌کوین
در آخرین گزارش «آسیاتک» در کدال اعلام شد؛ رشد درآمد ارائه خدمات اینترنتی آسیاتک در اردیبهشت ماه ۱۴۰۲
وبگردی