کد خبر: ۳۵۳۰۳
|
۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۲ | ۱۷:۳۰

۵۶ ماهواره جدید «استارلینک» به مدار زمین پرتاب شدند

موشک «فالکون ۹» شرکت «اسپیس‌ایکس»، ۵۶ ماهواره جدید «استارلینک» را به مدار زمین پرتاب کرد.

به گزارش «نبض فناوری»، اسپیس اعلام کرد، شرکت «اسپیس‌ایکس»(SpaceX) در جدیدترین ماموریت موفقیت‌آمیز خود، گروه جدیدی از ماهواره‌های پهن‌باند «استارلینک»(Starlink) را در اوایل صبح روز ۱۴ مه به مدار زمین پرتاب کرد و موشک را در اقیانوس اطلس فرود آورد.

یک موشک «فالکون ۹»(Falcon 9) به همراه ۵۶ ماهواره استارلینک، در ساعت ۱:۰۳ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی از «پایگاه نیروی فضایی کیپ کاناورال»(CCSFS) در فلوریدا به مدار پرتاب شد.

مرحله اول موشک، ۸.۵ دقیقه پس از بلند شدن به زمین بازگشت و روی سکوی فرود شناور بدون سرنشین شرکت اسپیس‌ایکس در اقیانوس اطلس فرود آمد. در همین حال، مرحله بالایی موشک، ۵۶ ماهواره استارلینک را به مدار زمین برد. براساس برنامه‌ریزی این ماموریت، همه ۵۶ ماهواره باید حدود ۶۵ دقیقه پس از پرتاب مستقر شده باشند.

اسپیس‌ایکس اکنون نزدیک به ۴۴۰۰ ماهواره را برای تکمیل شبکه ماهواره‌ای بزرگ و در حال توسعه خود پرتاب کرده است. به گفته «جاناتان مکداول»(Jonathan McDowell) اخترفیزیکدان و ردیاب ماهواره، بیش از ۴۰۰۰ ماهواره در حال حاضر فعال هستند.

پرتاب روز ۱۴ مه، بیست و نهمین ماموریت برای فالکون ۹ و سی و یکمین ماموریت مداری اسپیس‌ایکس در سال ۲۰۲۳ بود. دو پرواز مداری دیگر با موشک قوی «فالکون هوی»(Falcon Heavy) اسپیس‌ایکس پرتاب شدند.

منبع/ ایسنا

ارسال نظرات
پیشنهاد مرکز پژوهش های مجلس؛ سند راهبردی «مجلس هوشمند» طراحی شود
به منظور توسعه رایانش کوانتومی؛ محققان تنفس بین اتم ها را ردیابی کردند
با پایان ماموریت شنژو ۱۵؛ سه فضانورد چینی به زمین بازگشتند
با کمک هوش مصنوعی جی‌میل سریع‌تر شد
وبگردی