کد خبر: ۳۵۳۱۲
|
۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۲ | ۲۰:۳۰

آیا عفونت ویروسی به آسم تبدیل می‌شود؟

عفونت‌های ویروسی تنفسی همچون عفونت‌های ناشی از سرماخوردگی یا آنفلوآنزا پاسخ التهابی در راه‌های هوایی ایجاد می‌کند و باعث بروز علائم آسم می‌شود.

به گزارش «نبض فناوری»، آسم یک اختلال تنفسی مزمن است که با بروز التهاب و انقباض راه‌های تنفسی مشخص می‌شود و باعث بروز علائمی مانند خس‌خس سینه، سرفه و مشکلات تنفسی می‌شود. عفونت‌های ویروسی، سابقه برونشیت حاد، عوامل محیطی و ژنتیک نقش مهمی در پیشرفت بیماری آسم دارد.

آیا برونشیت حاد می‌تواند خطر ابتلاء به آسم را افزایش دهد؟

برونشیت حاد یک بیماری رایج تنفسی است که باعث بروز التهاب لوله‌های برونش می‌شود. این نوع التهاب می‌تواند ناشی از آلرژی‌ها، آلودگی و عفونت‌های ویروسی یا باکتریایی باشد و باعث بروز علائمی همچون سرفه، ناراحتی قفسه سینه و تنگی نفس می‌شود. زمانی که برونشیت حاد در دوره‌های مکرر رخ دهد، احتمال اینکه فرد در سنین بالاتر به آسم مبتلا شود، افزایش پیدا می‌کند.

آیا سرفه‌های طولانی باعث ایجاد آسم می‌شود؟

آسم ممکن است به دلیل التهاب و تحریم مکرر راه‌های تنفسی رخ دهد و باعث ایجاد آسیب طولانی‌مدت و زخم شود. علاوه بر این، عفونت‌های ویروسی نیز خطر ابتلا به آسم را افزایش می‌دهد. عفونت‌های ویروسی تنفسی مانند عفونت‌های ناشی از سرماخوردگی یا آنفلوآنزا پاسخ التهابی در راه‌های هوایی ایجاد می‌کنند و باعث بروز علائم آسم می‌شود. تخمین زده شده است که ۸۰ درصد موارد بروز آسم شدید به دلیل عفونت‌های ویروسی تنفسی رخ می‌دهد.

چه عواملی خطر بروز آسم را افزایش می‌دهد؟

اگرچه عفونت‌های ویروسی و برونشیت حاد خطر ابتلا به آسم را افزایش می‌دهد، عوامل دیگری همچون سن، ژنتیک و قرار گرفتن در معرض محیطی با آلرژن‌ها و آلاینده‌ها نیز به همان اندازه در این زمینه تأثیرگذار است و خطر بروز بیماری را افزایش می‌دهد.

چگونه می‌توان بیماری آسم را کنترل کرد؟

انتخاب سبک زندگی سالم نقش مهمی در کنترل بیماری آسم دارد. افرادی که دوره‌های مکرر برونشیت حاد را تجربه می‌کنند یا سابقه خانوادگی آسم دارند، باید علائم خود را با پزشک در میان گذارند. دوری کردن از محرک‌های آسم و مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک برای آسم، عفونت‌های ویروسی یا برونشیت به کنترل بیماری کمک زیادی می‌کند.

منبع/ ایمنا

ارسال نظرات
در اختتامیه جشنواره طراحی صنعتی صورت گرفت، تقدیر از ۱۲ محصول دانش‌بنیان با طراحی صنعتی برتر
وبگردی