کد خبر: ۳۵۳۱۵
|
۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۲ | ۲۱:۰۰

مدیریت بحران با رصد حرکات پوسته زمین

«سامانه پایش حرکات پوسته زمین»؛ محصولی دانش‌بنیان است که با کمک فناوری ژئوماتیک و با حمایت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری طراحی و تولید شده است.

به گزارش «نبض فناوری»، این محصول کاربردی و دانشی که حاصل تلاش فناوران دانشگاه صنعتی خواجه نصیر طوسی است یکی از به‌روزترین سامانه‌هایی است که از آن‌ها برای پایش حرکات پوسته زمین و اتمسفر استفاده می‌شود و «امکان استفاده از این سیستم‌ها در هر شرایط آب و هوایی» و «کنترل یا پایش حرکات پوسته زمین در بازه‌های زمانی کوتاه‌مدت» را فراهم کرده است.

سامانه پایش حرکات پوسته زمین در سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح کشور، سازمان مدیریت بحران، سازمان نقشه برداری کشور، سازمان انرژی اتمی و سازمان هواشناسی کاربردی است. سنسورهای مورد استفاده در این سیستم‌ها گیرنده‌های دقیق تعیین موقعیت و ناوبری است که به گیرنده های ژئوماتیک شناخته می‌شود و دقت بالای اندازه گیری در این سیستم ها یکی از مهم‌ترین مزایای آنها است.

سامانه‌های پایش مبتنی بر داده‌های سیستم‌های تعیین موقعیت و ناوبری ماهواره‌ای از 4 بخش «حسگرها»، «بستر مخابراتی انتقال داده»، «مرکز پایش» و «بخش هشدار» تشکیل می‌شوند. این سامانه را می‌توان به سامانه‌ای برای پایش میزان آب قابل بارش در لایه تروپسفر از جو و سامانه‌ای برای پایش چگونگی توزیع الکترون‌های آزاد در لایه یوسفر از آن توسعه داد.

ارسال نظرات
هوش مصنوعی یک ایلان ماسک کوچک ساخت «بچه رئیس» واقعی!
در راستای توسعه بازار‌های صادراتی صورت گرفت؛ حمایت بلاعوض صندوق نوآوری از شرکت‌های دانش‌بنیان
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در 17 خرداد 1402 چشم‌پوشی بیت‌کوین
وبگردی