کد خبر: ۳۵۳۴۵
|
۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۲ | ۲۰:۳۰

جریمه 8 میلیون دلاری گوگل به علت تبلیغات دروغ در مورد سری پیکسل 4

سال گذشته ایالت تگزاس به نمایندگی دادستان کل، کن پکستون، از گوگل به دلیل تبلیغات رادیویی فریبنده برای سری پیکسل 4 که در سال‌های 2019 و 2020 پخش شد، شکایت کرد. گوگل با همکاری تعدادی از دی‌جی‌ها این تبلیغات را تهیه کرده بود و به نظر می‌رسید که این تبلیغ کنندگان شخصا از Pixel 4 و Pixel 4 XL استفاده کرده‌اند، در حالی که آنها حتی این تلفن‌ها را لمس نکرده بودند! به همین دلیل، مراجع نظارتی ایالت تگزاس گوگل را به اعمال و اقدامات نادرست، گمراه کننده و فریبنده متهم کردند.

به گزارش «نبض فناوری»، وقتی متن تبلیغات برای گویندگان نوشته شد تا آن را بخوانند، پیکسل 4 و پیکسل 4 XL هنوز راهی بازار نشده بودند؛ یعنی این که هر کلمه‌ای که توسط دی‌جی‌ها درباره این دو گوشی گفته می‌شد غیر واقعی و ساختگی بود. روز جمعه دفتر دادستان کل، پکستون اعلام کرد که گوگل با پرداخت 8 میلیون دلار برای حل و فصل این پرونده موافقت کرده است. این کمپانی قبلا هم درمورد شکایت جداگانه‌ای در همین خصوص، با کمیسیون تجارت فدرال (FTC) و شش ایالت دیگر برای پرداخت 9 میلیون دلار به توافق رسیده بود.

گوگل یک برنامه تبلیغاتی برای گویندگان iHeartMedia ساخته بود که روی آنتن رفت. در این برنامه دی‌جی‌ها می‌گفتند که از تلفن‌های پیکسل استفاده می‌کنند و ویژگی Night Sight را دوست دارند که به کمک آن در محیط‌های کم نور بدون استفاده از فلاش عکس می‌گیرند. نمونه‌هایی از صحبت‌های گویندگان عبارتند از: “تنها چیزی که من بیشتر از گرفتن عکس بی‌نقص دوست دارم؟ گرفتن عکس‌های عالی در شب با گوگل پیکسل 4. دوربین این گوشی را دوست دارم، به خصوص به خاطر عملکردش در نور کم، به لطف حالت دید در شب آن.”

سناریوی طنز آمیز دیگری که دی‌جی‌ها می‌گفتند: “من از همه چیز عکس‌های استودیویی می‌گرفتم… بازی فوتبال پسرم… بارش شهابی… جغد خالدار کمیاب که در حیاط خانه‌ام فرود آمد. این اتفاق نیفتاد، درست می‌گویم؟” البته به راستی هم این اتفاق نیفتاد زیرا گوشی‌های پیکسل در هنگام پخش این تبلیغات ارائه نشده بودند و گوگل نمی‌توانست آنها را در اختیار گویندگان قرار داده باشد.

جریمه 8 میلیون دلاری گوگل به علت تبلیغات دروغ در مورد سری پیکسل 4

تبلیغی که Google Assistant را در پیکسل 4 تبلیغ می‌کند نیز گمراه کننده به نظر می‌رسد. این تبلیغ می‌گوید: “Pixel 4 چیزی بیش از عکس‌های عالی است. همچنین دستیار گوگل با صدای اکتیو جدید که می‌تواند چندین کار را همزمان انجام دهد، به من کمک می‌کند تا همه کارهای خودم را انجام دهم. ”

روز جمعه در بیانیه دفتر دادستان کل تگزاس آمده است: “تگزاس هر کاری که لازم باشد برای محافظت از شهروندان و اقتصاد ایالتی در برابر تبلیغات دروغین و گمراه کننده شرکت‌ها انجام خواهد داد. اگر گوگل قصد دارد در تگزاس تبلیغ کند، بهتر است اظهاراتش درست باشد.” در این مورد، گفته‌های این شرکت آشکارا نادرست بود. ما گوگل را به دلیل دروغگویی به تگزاسی‌ها برای به دست آوردن سود مالی مسئول می‌دانیم. گوگل نفوذ قابل توجهی بر کل بازار و یکایک مصرف‌کنندگان دارد.”

پیکسل 4 دارای Face Unlock ایمن بود که از همان فناوری Face ID اپل استفاده می‌کرد

پکستون افزود: ” این مهم است که شرکت‌های بزرگ انتظار نداشته باشند که بتوانند غیر قانونی رفتار کنند. آنها باید در قبال اعمال ناشایست خود پاسخگو باشند. من به حفاظت از شفافیت بازار ایالت خود ادامه می‌دهم و اطمینان حاصل می‌کنم که شرکت‌هایی که به مصرف کنندگان تگزاسی دروغ می‌گویند با عواقب عملکردشان روبرو شوند. ”

پیکسل 4 و پیکسل 4 XL قرار بود رقبای آیفون باشند؛ هر دو دارای Face Unlock ایمن بودند که از همان فناوری استفاده شده توسط اپل برای ایجاد تصویر سه بعدی ایمن از چهره کاربر استفاده می‌کرد. این تکنولوژی برای باز کردن قفل گوشی و تأیید هویت کاربر برای پرداخت‌های دیجیتال و باز کردن برخی از برنامه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گوگل همچنین این گوشی را به چیپ رادار Soli خود مجهز کرده تا قابلیتی به نام Motion Sense را فراهم کند. هر چند علی‌رغم انتظارات زیاد از این قابلیت، کاربردهایش زیاد نیست، فقط می‌توان از آن برای رد تماس‌ها، تایمرها، و زنگ‌ها، رد کردن آهنگ‌ها و پخش یا توقف موسیقی استفاده کرد. نمایشگر این گوشی‌ها دارای نرخ تازه‌سازی 90 هرتز بود و باتری‌هایشان هم به ترتیب با ظرفیت 2800 و 3700 میلی‌آمپر ساعت برای پیکسل 4 و 4 XL ، ضعیف‌تر از حد انتظار به نظر می‌رسید.

میزان انتقادها از سری پیکسل 4 به حدی بالا بود که گوگل در واقع با جایگزین کردن سری پیکسل 5 نفس راحتی کشید. سپس تصمیم گرفت که با ساخت سری پیکسل 6 به راهش ادامه دهد.

منبع/ آی‌تی‌رسان

برچسب ها: پیکسل اپل گوگل
ارسال نظرات
یافته های جدید نشان داد؛ سیاره خواهر زمین آتشفشان فعال دارد
گزارش نبض فناوری از شرکت توسعه سامانه‌های نرم افزاری نگین، رشد درآمد از فروش نرم افزار شرکت «توسن» در اردیبهشت ماه سالجاری
نتایج رتبه بندی دانشگاه‌های جهان اعلام شد؛ ۴۳ دانشگاه ایران در میان برترین‌های دنیا
وبگردی