کد خبر: ۳۵۳۵۴
|
۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۲ | ۲۲:۰۰

رتبه 4 جهانی ایران در علوم و فناوری‌های آب

سرپرست ستاد توسعه دانش‌بنیان آب، اقلیم و محیط زیست معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، اعلام کرد: ایران رتبه چهارم در زمینه علوم و فناوری آب در جهان را کسب کرده است.

به گزارش «نبض فناوری»، محمد همت دبیر ستاد توسعه دانش‌بنیان آب، اقلیم و محیط زیست معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری گفت: داده‌های منتشر شده در رتبه بندی سایماگو در سال 2022 که برگرفته از داده‌های اسکوپوس است؛ نشان می‌دهد ایران در حوزه علوم و فناوری‌های حوزه آب در بین تمام کشورهای تولیدکننده علم جهان، در رتبه چهارم ایستاده است.

وی تاکید کرد: طی 25 سال اخیر ایران توانسته‌ است از نظر علمی بالاتر از کشورهایی همچون "انگلستان"، "آلمان"، "کانادا"، "فرانسه"، "روسیه"، "ژاپن"، "هلند"، "سوئد"، "سوئیس"، "نروژ" و بسیاری دیگر از کشورها قرار گیرد.

همت با اشاره به اهمیت داده‌های اسکوپوس در نظام رتبه‌بندی علم جهان، گفت: بر اساس داده‌های این پایگاه معتبر جهانی؛ ایران در حوزه فناوری‌های حوزه آب در سال 2021 رتبه ششم جهان و در سال 2022 رتبه چهارم جهان را کسب کرده است.

دبیر ستاد توسعه دانش‌بنیان آب، اقلیم و محیط زیست معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، افزود: قرار گرفتن کشور در بین 5 کشور برتر جهان در این زمینه، نشان دهنده رشد علمی قابل قبول ایران در این حوزه و همت بالای اساتید، فناوران و دانشجویان برای رشد و تعالی کشور است.

همت با بیان اینکه ایران در حال حاضر در بیشتر حوزه‎‌های علمی در جهان صاحب رتبه‌های برتر یا خوب است، بیان کرد: با توجه به شرایط موجود و جریان قابل قبول تولید علم و توسعه فناوری در کشور می‌توان گفت که از مرحله "توانستن" عبور کردیم و در بسیاری از حوزه‌ها، دانشمندان، اساتید، دانشجویان و فناوران در اندیشه فتح قله ها هستند.

وی ادامه داد: نقطه کانونی حرکت کشورها به سمت پیشرفت و اقتدار، فهم "توانستن" و باور واقعی به آن است. جوانان و اندیشمندان کشوری که توانستن خود در عرصه‌های علمی و فناوری را باور کنند، دروازه‌های پیشرفت را فتح خواهند کرد و افق‌های روشنی برای خود و کشور خواهند ساخت.

ارسال نظرات
هوش مصنوعی یک ایلان ماسک کوچک ساخت «بچه رئیس» واقعی!
در راستای توسعه بازار‌های صادراتی صورت گرفت؛ حمایت بلاعوض صندوق نوآوری از شرکت‌های دانش‌بنیان
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در 17 خرداد 1402 چشم‌پوشی بیت‌کوین
وبگردی