کد خبر: ۳۵۴۱۵
|
۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۲ | ۱۷:۰۰

عرضه ۵ فناوری نوین در صنعت دام و آبزیان

صنعت دام، طیور و آبزیان از صنایع راهبردی است که حوزه‌های مختلفی چون اطلاعات فناوری، بهداشت و بیماری، واکسیناسیون، مدیریت تغذیه، مدیریت پرورش، مدیریت بازار و بهبود نهاده‌های دام و طیور را شامل می‌شود.

به گزارش «نبض فناوری»، صنعتی که در اسناد بالادستی ماموریت‌‌های ویژه‌ای چون «برقراری امنیت غذایی در محصولات اساسی و توسعه صادرات»، «رقابت‌پذیری با تکیه بر استانداردهای جهانی و مشارکت حداکثری بخش خصوصی و تعاونی»، «ایجاد و توسعه زیرساخت‌های فنی و اقتصادی صنایع کشاورزی توسعه یافته و پیشرفته»، «افزایش توانمندی، آگاهی بخشی، تخصص، نوآوری و کارآفرینی در حوزه منابع انسانی» و «حفاظت، احیاء و بهره‌برداری پایدار از منابع طبیعی و پایه، محیط زیست و ذخایر ژنتیکی» را به دوش می‌کشد و نقشی موثر در تولید ثروت و تحقق کشاورزی پایدار نیز دارد.

ورود فناوری و نوآوری به این حوزه یکی از الزامات ملی است که با استفاده از توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور محقق خواهد شد. مقوله‌هایی که می‌تواند به نهادهای ذیربط و بازیگران دولتی این حوزه کمک کند تا بتوانند مسیر سهل‌تر، کوتاه‌تر و مطمئن‌تری را برای رسیدن به توسعه پایدار این صنعت طی و مشکلات و چالش‌های موجود را مرتفع کنند.

چالش‌هایی چون «آسیب پذیری بالای دام‌ها و محصولات دامی در برابر شرایط آب و هوایی نامساعد»، «عدم وجود نیروی کار مناسب در فعالیت‌های مربوط به پرورش و دستیابی به محصولات دام، طیور و آبزیان»، «محدودیت منابع و زمین برای تامین نیاز غذایی جمعیت رو به رشد» و «اثرات مخرب زیست محیطی فعالیت‌های گسترده دامداری» که تنها با استفاده از ظرفیت‌های فناورانه کشور قابل رفع هستند.

کارشناسان بین‌المللی اعتقاد دارند که فناوری‌های «زیستی»، «ماشین‌آلات و تجهیزات پیشرفته»، «پلتفرم آنلاین، نرم‌افزاری و اپلیکیشن» «رباتیک و سنسور» و «نانو» نقش تاثیرگذاری در توسعه پایدار صنعت دام، طیور و آبزیان دارند که این فناوری‌ها در اختیار فناوران و صاحبان دانش و تخصص هستند به همین دلیل برقراری ارتباط میان نیازها و چالش‌های موجود با توانمندان دانشی این حوزه یک ضرورت است.

در واقع این صنعت به دنبال رشد و بهبود فرآیندها، نهادها و شرایط محیطی و کاهش بیماری های دامی و طیوری است. هدفی که ارتقای امنیت غذایی و رشد کیفیت و کمیت تولیدات غذایی سالم را به دنبال دارد و می‌تواند پاسخی مناسب و درست برای تامین نیازهای مختلف جمعیت رو به رشد و کمبود منابع طبیعی باشد.

ارسال نظرات
پیشنهاد مرکز پژوهش های مجلس؛ سند راهبردی «مجلس هوشمند» طراحی شود
به منظور توسعه رایانش کوانتومی؛ محققان تنفس بین اتم ها را ردیابی کردند
با پایان ماموریت شنژو ۱۵؛ سه فضانورد چینی به زمین بازگشتند
با کمک هوش مصنوعی جی‌میل سریع‌تر شد
وبگردی