کد خبر: ۳۵۴۳۸
|
۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۲ | ۱۹:۳۳

رشد بیش از 100 درصدی خدمات در حوزه فناوری نانو

برای بررسی و رصد بازار صنعت نانوفناوری دو شاخص مهم «خدمات» و «کالا و تجهیزات» را مورد سنجش قرار می‌دهند. که بر اساس آخرین آمار ارائه شده حوزه خدمات فناوری نانو با رشد بیش از 108 درصدی از بخش کالا و خدمات پیشی گرفته است.

به گزارش «نبض فناوری»، بر اساس گزارش ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری؛ خدمات فناوری نانو با پیشی گرفتن از شاخص تولید کالا توانسته بیش از 108 درصد رشد کند.

طبق این آمارها پرفروش‌ترین خدمات فناوری نانو به ترتیب به خدمات لایه‌نشانی تزیینی، آنالیز و شناسایی نانومواد، لایه‌نشانی سخت، تجاری‌سازی محصولات نانو و خدمات مالکیت فکری و ثبت پتنت مربوط می‌شود که سهم 3 مورد اول حدود ۹۷ درصد از کل بازار خدمات نانو است.

شاخص تولید کالا و تجهیزات نانوفناورانه نیز رشد 6 برابری را نشان می‌دهد و حدود 20 درصد از کل محصولات نانو به شاخص تجهیزات نانو تعلق گرفته است.

فناوری نانو یکی از فناوری‌های کاربردی در صنایع مختلف است که بهبود کیفیت و تولید محصولات جدید را برای صنایع میسر کرده است به همین دلیل این صنعت نقشی بسزایی در افزایش حجم بازار صنایع بازی می‌کند. بازار فناوری نانو در ایران نیز طی سالیان اخیر با وجود همه مشکلات موجود اعم از تحریم‌ها و مشکلات اقتصادی؛ روند رو به رشدی دارد و این روند در تولید و فروش داخلی و بین‌المللی به وضوح قابل درک و مشاهده است.

ارسال نظرات
پیشنهاد مرکز پژوهش های مجلس؛ سند راهبردی «مجلس هوشمند» طراحی شود
به منظور توسعه رایانش کوانتومی؛ محققان تنفس بین اتم ها را ردیابی کردند
با پایان ماموریت شنژو ۱۵؛ سه فضانورد چینی به زمین بازگشتند
با کمک هوش مصنوعی جی‌میل سریع‌تر شد
وبگردی