کد خبر: ۳۵۴۶۸
|
۰۲ خرداد ۱۴۰۲ | ۱۷:۳۰

ارسال تلسکوپ فضایی در سال ۲۰۳۵ برای شناسایی سیارات فراخورشیدی

چین در حال بررسی سرمایه‌گذاری برای ساخت یک تلسکوپ فضایی بزرگ است که به دنبال سیارات فراخورشیدی می‌گردد و انتظار می‌رود در سال ۲۰۳۵ قابل استفاده باشد.

به گزارش «نبض فناوری»، سی جی تی ان اعلام کرد، این تلسکوپ فضایی با نام تیانلین یا "همسایه در آسمان" در زبان چینی، عمدتاً به جستجوی سیارات مشابه زمین، در مناطق قابل سکونت در اطراف ستارگان نزدیک اختصاص دارد و در آزمایشگاه کلیدی نجوم نوری در پکن ساخته خواهد شد.

منطقه قابل سکونت به مناطق نه خیلی گرم و نه خیلی سرد در اطراف یک ستاره اطلاق می‌شود که در سطح آن‌ها امکان وجود آب مایع هست.

تلسکوپ تیانلین با اندازه دیافراگم ۶ متر به مدار ال ۲ در بین خورشید و زمین پرتاب خواهد شد. این نقطه برای برقراری ارتباط با زمین و تامین انرژی خورشیدی مناسب بوده و دید واضحی از اعماق فضا برای استفاده تلسکوپ‌ها در دسترس قرار می‌دهد.

این تلسکوپ از چهار حسگر هدایت کننده، طیف‌نگار با برد وسیع، دوربین با وضوح فضایی بالا و تاج‌نگار با کنتراست بالا برای ثبت ویژگی‌های طیفی لایه ازن، اکسیژن، آب و متان استفاده می‌کند.

هدف اصلی این ماموریت جستجو و توصیف اتمسفر سیارات فراخورشیدی مجاور، به ویژه سیارات مشابه زمین و سیارات سنگی نزدیک در اطراف ستاره‌های مختلف، برای کشف قابلیت سکونت در آن‌ها و جستجوی نشانه‌های زیستی بالقوه در اتمسفر یا سطوح سیارات مذکور است.

منبع/ فارس

ارسال نظرات
گزارش هزار روز خدمت وزارت ارتباطات؛ کاهش ۴۰ درصدی پینگ ۱۰۰ بازی پر مخاطب
وبگردی