کد خبر: ۳۵۴۷۷
|
۰۲ خرداد ۱۴۰۲ | ۱۶:۰۰

تامین آب آشامیدنی در شرایط بحرانی با نانو

با حمایت شبکه تبادل فناوری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری در 4 حوزه، پروژه‌های خاتمه یافته موفق با همکاری شرکت‌های دانش بنیان اجرایی شده است.

به گزارش «نبض فناوری»، این پروژه‌ها در 4 حوزه «نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی»، «آب و پساب»، «صنایع غذایی و نوشیدنی» و «معدن و فولاد» عملیاتی شده و نقشی موثر در توسعه صنایع مرتبط ایفا می‌کنند. این پروژه‌ها در واقع نتیجه اتصال درست میان بازار عرضه و تقاضا هستند و شبکه تبادل فناوری به عنوان واسطی میان آنها؛ به شکل‌گیری این ارتباط پایدار میان صنعت و دانش کمک کرده است.

«پروژه پکیج تصفیه آب آشامیدنی در شرایط بحرانی» یکی از این پروژه ها بوده است که با تقاضای شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور اجرایی شد و طی آن پکیج تصفیه آب در شرایط بحرانی تامین شد. بنا بر درخواست متقاضی فناوری، محصولی تولید شده است که می‌تواند با استفاده از فناوری تصفیه غشایی، امکان تأمین آب آشامیدنی از منابع در دسترس آب از قبیل دریاچه، رودخانه و چاه‌های کم عمق را فراهم ‌می‌کند.

شرکت دانش پژوهان صنعت نانو، مجری این پروژه بوده است. این شرکت در زمینه تولید غشاهای نانوساختار سرامیکی فعالیت می‌کند و با اجرای آن طرف متقاضی از مزایای فنی همچون تأمین کدورت کمتر از NTU 1 (حد مجاز کدورت آب آشامیدنی NTU 5 است)، حمل و راه‌اندازی ساده محصول، حذف ۱۰۰ درصد بارمیکروبی و انواع ویروس‌ها برخوردار شده است.

غشاهای سرامیکی استفاده شده در این پکیج‌ها قابلیت حذف ذرات بزرگتر از 100 نانومتر را دارد و از این طریق بار میکروبی، میکرواورگانسیم‌ها و انواع ویروس‌ها توسط این غشاها جداسازی می‌شود. این پروژه از شیوع بیماری‌ها در زمان بروز شرایط بحرانی جلوگیری و تهیه آب برای کشاورزی در این شرایط و امکان استفاده از منابع آب سطحی موجود را برای کاربران میسر می‌کند.

هنگام مواجه با شرایط بحرانی، تامین آب سالم و در دسترس قرار دادن برای عموم افراد بسیار ضروری است چنانچه امکان تصفیه آب در شرایط بحرانی فراهم نباشد و آب سالم در دسترس قرار نگیرد باعث بروز بیماری‌های ناشی از استفاده از آب آلوده و شکل گرفتن یک بحران جدید دیگر می‌شود.

ارسال نظرات
به دلیل حذف نکردن محتوای ممنوعه؛ روسیه واتس اپ را ۳میلیون روبل جریمه کرد
وبگردی