کد خبر: ۳۵۵۶۵
|
۰۶ خرداد ۱۴۰۲ | ۱۶:۰۰

امکان ارائه خدمات آزمایشگاهی حوزه معدن و متالوگرافی در کشور فراهم شد

مدیر مرکز تحقیقات متالورژی دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان توسعه با اشاره به تجهیزات این آزمایشگاه گفت:حیطه‌های پژوهشی و ارائه خدمات این آزمایشگاه شامل بخش‌های آنالیز مواد، کانی‌شناسی و معادن، متالوگرافی و عمیات حرارتی، محیط زیست و بازیافت، مشاوره و سرمایه‌گذاری و آموزش می شود.

به گزارش «نبض فناوری»، مهدی سلیمی مدیر آزمایشگاه مواد و متالورژی مرکز تحقیقات متالورژی دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان، با بیان اینکه این آزمایشگاه، دارای چهار بخش هیدرو متالورژی، آنالیز تولید نمونه و خدمات آزمایشگاهی و اخذ پروژه‌های برون دانشگاهی برای عارضه‌یابی و رفع عارضه‌های صنایع است.، کفت: این مجموعه پیش‌تر در قالب آزمایشگاه متالوژی و مطالعات میکروسکوپی فعال بود، اما با هدف اجماع توانمندی‌ها و ارائه یکپاچه خدمات، آزمایشگاه‌ها از سال 97 در یک مجموعه متمرکز شدند و تحت عنوان مرکز تحقیقات متالورژی فعالیت را ادامه دادند. در حال حاضر 3 نفر به صورت مستقیم در این آزمایشگاه مشغول به کار هستند.

وی با بیان اینکه طیف متنوعی از خدمات و آزمون‌ها و آنالیزها در این مجموعه انجام می‌شود، به معرفی مهم‌ترین دستگاه‌ها و خدمات مرکز تحقیقات متالورژی پرداخت و افزود: دستگاه پراش پرتوی ایکس با هدف تهیه‌ طیف و الگوی پراش، تعیین فاز و ساختار کریستالی، تعیین اندازه ذرات نانومتری در شرایط خاص با استفاده از روش شرر، اندازه‌گیری حوزه‌های کریستالی، دستگاه کوانتومتر با توانایی در طیف سنجی نشری قابل کاربرد در آنالیز فلزات، انجام کوانتومتری نمونه‌های پایه آهن (فولاد و چدن) و نمونه‌های غیر آهنی و دستگاه تعیین اندازه پودر لیزری برای تعیین اندازه پودر در محدوده 200 میکرون تا 2 میلی‌متر و در محدوده حدود 20 نانومتر، تنها بخشی از تجهیزات این مجموعه به شمار می‌روند.

سلیمی با اشاره به تجهیزات متالوگرافی عنوان کرد: این تجهیزات نیز در تعیین نوع و درصد فازها، تعیین اندازه دانه، تعیین ضخامت پوشش و عمق لایه سخت شده، متالوگرافی جوش کاربرد دارد.

مدیر مرکز تحقیقات متالورژی دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان

ضمن با اشاره به بهره‌مندی مرکز تحقیقات متالورژی دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان از انواع کوره‌ها و آسیاب‌ها، عنوان کرد: همچنین دستگاه پتانسیواستات با توانایی بررسی رفتار خوردگی فلزات و آلیاژها، دستگاه سختی‌سنج و میکروسختی‌سنج، تجهیزات آزمایش‌های هیدرومتالورژی برای انجام آزمایش‌های استخراج فلزات به روش تر، انجام آزمایش‌های الکترولیز و تولید و تصفیۀ الکتریکی فلزات وانجام انواع تست‌ها برای کنترل کیفیت ماسه ریخته گری از دیگر تجهیزات و توانمندی‌های آزمایشگاهی این مجموعه هستند.

مدیر مرکز تحقیقات متالورژی دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان با اشاره به همکاری در زمینه پروژه‌های دانشجویی و پژوهشی افزود: همچنین همکاری با مراکز رشد و پارکهای علم و فناوری در زمینه تکمیل و تدوین دانش فنی با هدف تحقق پژوهش‌های کاربردی و فناورانه از توانمندی‌های این مرکز به شمار می‌روند.

سلیمی، از امکان ارائه خدمات به کلیه متخصصین دانشگاهی داخلی و خارجی خبر داد و افزود: حیطه‌های پژوهشی و ارائه خدمات شامل بخش‌های آنالیز مواد، کانی‌شناسی و معادن، متالوگرافی و عمیات حرارتی، محیط زیست و بازیافت، مشاوره و سرمایه‌گذاری و آموزش است.

وی در خصوص معرفی پروژه‌های خاص گفت: پروژه متالایزینگ سرامیک الومینا با هدف ایجاد قابلیت جوش در سرامیک، تولید ورق استنلس استیل 420 مارتنزیتی داخلی از جمله پروژه ها و خدمات خاص این مرکز به شمار می‌روند.

ارسال نظرات
عضله سازی بدون تمرینهای سخت؛ داروی جایگزین ورزش از راه می رسد
وبگردی