کد خبر: ۳۵۷۴۳
|
۱۶ خرداد ۱۴۰۲ | ۲۱:۳۰

تحقیقات بنیادی وکاربردی در حوزه طب و داروسازی سنتی توسعه یافت

با هدف پشتیبانی و حمایت موثر از تحقیقات بنیادی، توسعه‌ای و کاربردی اولویت‌دار در حوزه طب و داروسازی سنتی؛ شبکه تحقیقاتی طب سنتی ایجاد شد و فعالیت‌های آن در یک همکاری مشترک توسعه یافت.

به گزارش «نبض فناوری»، یکی از اهداف معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری ارتقای صنعت گیاهان دارویی و طب سنتی با بهبود کیفیت پژوهش‌های بنیادی و کاربردی در این حوزه است. اتفاقی که می‌تواند این صنعت را به شکلی منطقی و در سطح ملی و بین‌المللی توسعه دهد.

بر همین اساس ستاد اقتصاد دانش‌بنیان گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی، برای دستیابی به این هدف اقدامات موثری را در تعامل با دیگری نهادهای ذیربط در این حوزه تعریف و اجرایی کرده است که از آن جمله می توان به «تدوین طرح تأسیس یک مجموعه جامع پژوهشی، آموزشی و درمانی علوم طب ایرانی و مکمل»، «بسترسازی و ایجاد مقدمات اداری و اجرایی راه‌اندازی مؤسسه ملی طب سنتی در دل دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با تولیت دفتر طب ایرانی وزارت متبوع» و «بازنگری نقشه‌ی پژوهشی طب ایرانی بر اساس به روزرسانی اولویت‌های پژوهشی» اشاره کرد.

«ترسیم نقشه‌ مأموریت محوری دانشگاه‌های علوم پزشکی در حوزه‌ طب ایرانی با چشم انداز 5 ساله»، «انتشار اولویت‌های پژوهشی دفتر طب سنتی ایرانی به صورت مقاله در مجلات علمی پژوهشی» و «امتیاز دهی طرح‌های پژوهشی و نهایی‌سازی فهرست پژوهش‌های قابل حمایت» نیز دیگر راهبردهایی است که این ستاد با همکاری دیگر نهادها برای ارتقای پژوهش‌های حوزه گیاهان دارویی و طب سنتی اجرایی کرده است.

توسعه پژوهش‌ها در این زمینه اثرات بلندمدت و کوتاه مدتی در حفاظت و احیاء بهره برداری صحیح از گیاهان دارویی در عرصه های منابع طبیعی، بهبود سطح سلامت و ارتقای کیفیت زندگی مردم، ایجاد فرصتهای شغلی از طریق تولید اقتصادی گیاهان دارویی و فرآورده های آنها و احراز جایگاه شایسته و دستیابی به سهم مناسبی از بازار جهانی گیاهان دارویی را در پی خواهد داشت.

ارسال نظرات
وبگردی