کد خبر: ۳۵۹۹۸
|
۳۰ خرداد ۱۴۰۲ | ۲۲:۰۰

ظرفیت‌ها و فرصت‌های فناور محور موجود در بازار هند بررسی شد

با برگزاری همایش معرفی «فرصت‌ها و ظرفیت های حضور در بازار هندوستان» که امروز 30 خردادماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی برگزار شد، تمامی ظرفیت‎های موجود در بازار هندوستان برای حضور شرکت های ایرانی مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش «نبض فناوری»، با توجه به اینکه ایران و هند دارای اقتصاد مکمل یکدیگر هستند، بسیاری از محورهای علم و فناوری می‌توانند در تبادلات اقتصادی دانش‌بنیان به نتایج خوبی برسند. از اینرو همایش معرفی «فرصت‌ها و ظرفیت‌های حضور در بازار هندوستان» برگزار شد تا نقاط مشترک همکاری میان دو کشور و ظرفیت‌های موجود در بازار کشور هند و همچنین چالش های پیش‌روی برای حضور شرکت‌های ایرانی در این بازار بررسی شود.

هند یکی از کشورهای مطرح در حوزه کارخانه داروی جهان است. ایران نیز در حوزه تولید دارو با استفاده از فناوری بالا یا «های تک» بسیار پیشرو بوده و قادر به صادرات محصولاتی در این حوزه به هند است. به همین دلیل این تعاملات بازار خوبی برای دانش‌بنیان‌های ایرانی ایجاد خواهد کرد.

ایران مطالعات متعددی را در مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری انجام داده تا حوزه‌هایی که می‌توان با هند به عنوان شریک تجاری همکاری کرد را شناسایی کند.

تجهیزات پزشکی، ماشین آلات و فناوری‌های وابسته، فناوری های زیستی، صنایع کشاورزی، حوزه های وابسته به سلامت، صنایع الکترونیک از جمله حوزه‌های مهمی هستند که با توجه به ظرفیت‌های موجود در این حوزه‌ها، ایران می تواند به عنوان شریک تجاری هند در آن ها فعالیت کند.

همچنین ظرفیت‌های موجود در بندر چابهار نیز یکی دیگر از فرصت‌های موجود در کشور است که در همکاری با هندوستان مورد توجه بوده و بر موضوع تولید مشترک در این بندر برای طرف‌های هندی و ایرانی بسیار تاکید شده است.

برهمین اساس پیشنهاد شده است تا شرکت‌های ایرانی با شرکت‌های هندی در منطقه چابهار شرکت‌های مشترک تاسیس کنند و تجارت میان دو کشور با سرعت بیشتری به جریان بیفتد.

دراین همایش یک روزه مسوولانی از جمله سرپرست سازمان توسعه و تجارت، سفیر ایران در هند و سفیر هند در ایران به سخنرانی در خصوص ظرفیت های فعالیت شرکت های ایرانی در بازار هندوستان پرداختند.

همچنین نماینده کنفدراسیون صنایع هند، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع PHD، رئیس مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری، رئیس هیات مدیره صندوق ضمانت ایران، نماینده فدراسیون صادرات هند و مدیرکل شبه قاره هند سازمان توسعه تجارت و رئیس هیات مدیره گروه هندوجا نیز از جمله مسوولانی هستند که دراین همایش به سخنرانی درخصوص نقاط مشترک همکاری ایران و هند پرداختند.

ارسال نظرات
در اختتامیه جشنواره طراحی صنعتی صورت گرفت، تقدیر از ۱۲ محصول دانش‌بنیان با طراحی صنعتی برتر
نتایج نظرسنجی پلتفرم چندین در مسابقات کدنویسی شریف اعلام شد، اشتراک تجربه و مشاوره با حرفه‌ای‌ها، محبوب‌ترین شیوه توسعه فردی برنامه‌نویسان
وبگردی