کد خبر: ۳۶۰۱۱
|
۳۱ خرداد ۱۴۰۲ | ۱۶:۳۸

معافیت مالیاتی کسب وکارهای اینترنتی بر بستر سکوهای داخلی

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از مصوبه هیات دولت برای معافیت مالیاتی کسب و کارهای اینترنتی در سکوهای بومی خبر داد.

به گزارش «نبض فناوری»، مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد، عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، امروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیات دولت و در جمع خبرنگاران با اعلام معافیت مالیاتی کسب و کارهای اینترنتی فعال در سکوهای ایرانی، گفت: کسب و کارهایی که در سکوهای ایرانی مورد تایید وزارت ارتباطات فعال باشند و تا پایان سال 1401 اظهار نامه مالیاتی و کد مالیاتی ندارند از پرداخت مالیات معاف هستند.
وی افزود: یکی از مشکلات مهاجرت کسب و کارهای اینترنتی از سکوهای خارجی به داخلی پرداخت مالیات این کسب و کارها در این سکوها بود که دولت این تسهیل و معافیت مالیاتی را برای کسب و کارهای اینترنتی که به سکوهای داخلی مهاجرت کنند در نظر گرفته است.
وزیر ارتباطات تاکید کرد: امروز مصوب شد کسب و کارهای فیزیکی که اظهار نامه و شناسه مالیاتی دارند و به صورت مجازی هم فعالیت می کنند اگر صورت های مالی خود را به صورت مجزا ( برخط و غیربرخط) جدا کنند بخشی که در سکوهای اینترنتی داخلی انجام می شود، شامل این معافیت مالیاتی می شود.
زارع پور این تسهیلات را برای رونق کسب و کارهای اینترنتی بر بستر سکوهای بومی بسیار مفید ارزیابی کرد.
وزیر ارتباطات در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چه اقدام عملی برای افزایش سرعت اینترنت صورت گرفته است، اظهار کرد: ما شب و روز برای افزایش سرعت اینترنت تلاش می کنیم. طرح فیبر نوری که اکنون حدود 3.5 میلیون تحت پوشش قرار گرفتند که اقدام مهم و راهبردی است چراکه سرعت اینترنت، در شهرهایی که این خدمت در آنها واگذار شده تا هزار مگابیت بر ثانیه رسیده است.

وی افزود: اکنون در بیش از ۱۰۰ شهر این کار شروع شده و در تلاش هستیم تا آخر سال حداقل ۸ میلیون خانوار تحت فیبر نوری قرار گیرند.

زارع پور درباره پیگیری موضوع عدم تغییر ساعت از سوی اپراتورها بیان کرد: این موضوع مربوط به اپراتور نیست. بحث تغییر ساعت را ما از همان سال قبل از مراجع جهانی دنبال کردیم و از ثانیه اول سال ۱۴۰۲ این تغییر در سطح شبکه و سایتهای جهانی اعمال شد. اگر به مراجع بین المللی مانند IANA (https://www.iana.org/time-zones) مراجعه کنید، ما از شهریور سال گذشته اعلام کرده بودیم و از ثانیه های اول سال جاری هم در بسیاری از مراجع جهانی اعمال شده بود.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه، مساله مربوط به گوشی های همراه است، گفت: برای برخی از گوشی ها باید نرم افزار خود گوشی به روز شود که تغییر ساعت به صورت اتوماتیک انجام شود.

وی با بیان اینکه برای بیش از 90 درصد از گوشی ها این اتفاق افتاده است، تصریح کرد: برخی از گوشی ها که تولید کنندگان آنها در کشورهایی هستند که ما با آنها به خاطر تحریم ارتباط رسمی تجاری نداریم، در حال مذاکره هستیم که مدل به مدل مشکل حل شود.

زارع پور با اشاره به اینکه مباحث مربوط به گوشی همراه به وزارت صمت باز می گردد، خاطرنشان کرد: در تعامل با وزارت صمت و وزارت امور خارجه این موضوع را دنبال خواهیم کرد.

زارع پور درباره ثبت اموال وزارت ارتباطات در سامانه ثبت اموال دولتی نیز گفت: ما بخش بسیاری از اموال وزارت ارتباطات را در این سامانه ثبت کردیم و به شرکت ها و سازمان های تابعه نیز دستور داده ام که به سرعت در این باره اقدام کنند.
وی همچنین درباره ارائه خدمات به زوار نیز افزود: ما در وزارت ارتباطات کمیته ای را برای هماهنگی های برنامه های اربعین تشکیل داده ایم و تمام ظرفیت های وزارتخانه برای این منظور بسیج شده است و امیدواریم در ایام اربعین خدمات و سرویس های مناسبی را چه در داخل کشور و با رایزنی با وزارت ارتباطات عراق در داخل خاک عراق ارائه کنیم.
وزیر ارتباطات تصریح کرد: تعریف بسته های رومینگ مناسب زوار، افزایش سقف بدهی خطوط تلفن همراه و مجموعه ای از خدمات مبتنی بر فناوری اطلاعات و اپلیکیشن ها مانند جابجایی مسافر تا پیدا کردن اشیای گمشده و سرویس های قابل ارائه در موکب ها برخی از این خدمات هستند که اعلام می شود.
وی درباره توسعه زیرساخت های ارتباطات در مناطق گردشگری نیز افزود: هم اکنون ما در تمام نقاط کشور و در شهر و روستا در حال توسعه زیرساخت ارتباطی هستیم . بیشتر نقاط گردشگری در کنار روستاها قرار دارد و تاکنون نیز بیش از 91.5 درصد روستاهای بالای بیست خانوار به اینترنت دسترسی پیدا کرده اند و تا پایان سال تمام روستاهای بالای بیست خانوار تحت پوشش قرار می گیرد و با این کار بسیاری از نقاط گردشگری هم تحت پوشش قرار می گیرند البته ممکن است برخی نقاط گردشگری که کنار روستاها نیستند باقی بمانند که برای آنها نیز در حال تدبیری هستیم.
وزیر ارتباطات به اتصال بیش از 97 درصد دستگاه های دولتی و عمومی کشور به پنجره واحد خدمات دولت هوشمند اشاره کرد و گفت: امروز آخرین مهلت اتصال دستگاه هایی است که تاکنون متصل نشده اند.

وی افزود: در همین مهلت یک ماهه رییس جمهوری بیش از 50 دانشگاه متصل شده اند که نشان می دهد که این کار شدنی است و کار بزرگتری که باید رسانه ها پیگیری کنند این است که ببینید چه خدماتی به مردم ارائه می کنند چرا که بر اساس قانون تا آذرماه سال جاری صددرصد خدمات خود را باید ارائه کنند و فقط اتصال کفایت نمی کند و تا پایان سال نیز 20 درصد خدمات خود را باید هوشمند کنند.

زارع پور درباره افزایش تعرفه سال گذشته شرکت مخابرات نیز گفت: این افزایش تعرفه در مقابل تعهد انجام 3 کار توسعه نیم میلیون پورت فیبرنوری در سال، نوسازی و ارتقای شبکه های انتقال تعدادی از استان ها در 2 سال و حل مشکل شاغلان و بازنشستگان شرکت مخابرات انجام شد که در حال پیگیری اجرای این تعهدات هستیم و سهامداران اصلی شرکت مخابرات مسوولیت پیگیری و انجام این تعهدات را دارند.

وی افزود: البته دو تعهد فنی در الحاقیه پروانه آنان قرار گرفته و در صورت عدم انجام آن جریمه می شوند.

وزیر ارتباطات درباره برنامه فضایی کشور نیز با اشاره به تدوین، تصویب و ابلاغ برنامه ده ساله برای این حوزه، گفت: بر همین اساس در برنامه هفتم توسعه بندهایی پیشنهاد شده است که الزامات قانونی برنامه ده ساله توسعه صنعت فضایی کشور فرآهم شود که امیدواریم با همراهی خوب مجلس مصوب شود.

وی افزود: از ابتدای دولت تاکنون رکورد پرتاب های ماهواره با 7 پرتاب شکسته شده که در تاریخ کشور بی نظیر است و این حرکت پرشتاب ادامه دارد.

ارسال نظرات
وبگردی