کد خبر: ۳۶۷۳۳
|
۱۰ مرداد ۱۴۰۲ | ۱۵:۰۰
در نشست کارگروه نوآوری اجتماعی ستاد فناوری‌های و فرهنگی و نرم مقرر شد

تدوین الگوی پایش و ارزیابی نوآوری های اجتماعی با محوریت اثرسنجی طرح‌ها

چالش ها و فرصت های زیست بوم نوآوری اجتماعی در جلسه کارگروه نوآوری اجتماعی ستاد فناوری‌های و فرهنگی و نرم معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری بررسی شد.

به گزارش «نبض فناوری»، مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری اعلام کرد، نشست کارگروه نوآوری‌های اجتماعی با حضور مسعود حسنلو، دبیر ستاد فناوری‌های نرم و فرهنگی، دبیر کارگروه، جمعی از مدیران خانه‌های خلاق و مراکز نوآوری، نمایندگانی از دانشگاه های تهران و شهید بهشتی و جهاد دانشگاهی و بنیاد برکت در محل ستاد فناوری‌های نرم و فرهنگی برگزار شد.

در ابتدای این نشست، امیر عسگری، مدیر خانه خلاق و نوآوری ترمه و دبیر کارگروه نوآوری‌های اجتماعی با اشاره به گستردگی حوزه نوآوری‌های اجتماعی گفت: بازیگران این عرصه نیاز به همگرایی و هم افزایی بیشتری دارند.

دبیر کارگروه نوآوری‌های اجتماعی همچنین چندین پروژه راهبردی پیشنهادی نیز به کارگروه ارائه کرد که از جمله آنها می‌توان به پروژه تشکیل بانک اطلاعاتی حوزه زیست بوم نوآوری‌های اجتماعی با کمک معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان و نیز رصد و پایش و بررسی اثرسنجی نوآوری اجتماعی برنامه های دانش بنیانی و حوزه فناوریهای فرهنگی و صنایع خلاق معاونت اشاره کرد.

در این جلسه از سوی اعضا و فعالان حوزه نوآوری اجتماعی به موضوع تعریف نوآوری اجتماعی در سند فناوری‌های فرهنگی و نرم اشاره و مطرح شد که در سند فناوری‌های فرهنگی و نرم، نوآوری اجتماعی در مقابل آسیب اجتماعی تعریف شده در حالیکه نوآوری اجتماعی مفهوم و حوزه‌ای فراتر از این است و حتی موضوعاتی نظیر سبک زندگی و زبان قومی را هم در برمی‌گیرد؛ لذا ضرورت ایجاد برخی تغییرات و اصلاحات در تعریف نوآوری اجتماعی در سند طرح شد تا فعالان این حوزه بتوانند از صرف ناظر بودن بر آسیب‌های اجتماعی، به بازیگرانی در عرصه فرهنگی، اجتماعی و مسائل این دو حوزه تبدیل شوند.

در ادامه این نشست، حسنلو، ضمن تأکید بر جایگاه حوزه نوآوری‌های اجتماعی گفت: حوزه نوآوری‌های اجتماعی، حوزه‌ای فراتر از سایر حوزه‌های سند ملی فناوری‌های نرم و فرهنگی است و جایابی آن در ماموریت های ستاد و نیز کارویژه سایر کارگروه ها، چیزی است که اعضای کارگروه می‎توانند با ظرفیت‎های خود به اجرایی سازی آن با توجه به ساحت های ماموریتی این زیست بوم اقدام کنند.

حسنلو با اشاره به طوفان تغییرات و سیر مافوق سرعت تحولات اجتماعی و اقتصادی، نقش هسته‌های اندیشه‌ورزانه در برخورد با این تغییر و تحولات را فراتر از مدل‌های آیین نامه نویسی‌ مرسوم اداری دانست و از این هسته‌ها خواست با مدلی منعطف اما با برنامه ریزی دقیق با تغییرات و مسائل پیش رو مواجه شوند.

دبیر ستاد فناوری‌های فرهنگی و نرم همچنین در مورد وظایف این کارگروه گفت: کارگروه نوآوری‌های اجتماعی در مجموع دو کارویژه اصلی دارد که عبارتند از احصاء نظام مسائل حوزه نوآوری‌های اجتماعی و تعریف پروژه‌های پیشران و همچنین نقش اندیشه ورزانه و کمکی کارگروه در مورد مأموریت‌های ستاد.

در پایان این جلسه نیز، یکی از پیشنهادهای مطرح شده توسط دبیر کارگروه که به موضوع رصد و پایش طرح‌ها و پروژه‌های حوزه نوآوری اجتماعی مربوط می‌شد، مورد بحث و تبادل نظر حاضرین در جلسه قرار گرفت و مقرر شد الگوی رصد و پایش و ارزیابی با محوریت اثرسنجی طرح‌ها و پروژه‌ها و برنامه ‎های نوآورانه فعالیتهای دانش بنیانی و خلاق معاونت طی برگزاری نشست‌های کارشناسی تهیه و تدوین شود.

ارسال نظرات
گزارش هزار روز خدمت وزارت ارتباطات؛ کاهش ۴۰ درصدی پینگ ۱۰۰ بازی پر مخاطب
وبگردی