کد خبر: ۳۷۱۸۸
|
۰۷ شهريور ۱۴۰۲ | ۱۷:۳۰

دارویی جدید برای درمان پارکینسون با اثربخشی دو برابری

فرمولاسیون جدید دارویی شرکت اینهیبیکاز تراپیوتیکس (Inhibikase Therapeutics) می تواند به طور بالقوه دوز کمتری از داروی پارکینسون را برای رسیدن به اثربخشی درمانی بالا استفاده کند.

به گزارش «نبض فناوری»، یک فرمولاسیون دارویی از مهارکننده پروتئین کیناز برای کمک به بیماران پارکینسون استفاده می‌کند. به گفته مدیرعامل شرکت اینهیبیکاز تراپیوتیکس، مهارکننده Abelson Tyrosine Kinase (c-Abl)، risvodetinib (IkT-۱۴۸۰۰۹)، می‌تواند با این فرمولاسیون تا دو برابر بیشتر روی بدن بیمار تاثیر گذارد.

دکتر میلتون ورنر، مدیرعامل شرکت اینهیبیکاز تراپیوتیکس می‌گوید که این شرکت به تازگی فرمولاسیون قرص جدید خود را تکمیل کرده است.

این شرکت در حال انجام کارآزمایی‌هایی است تا این دارو را برای دوزه‌های مختلف ۵۰، ۱۰۰ و ۲۰۰ میلی‌گرمی ارزیابی نماید. فرمول‌های دارویی مبتنی بر نانوذرات یک گزینه امیدوارکننده برای تحویل دارو است.

این که با همان دوز معمولی، بتوان میزان داروی ریسوودتینیب رسیده به سلول‌ها را افزایش داد، یک دستاورد بزرگ است که می‌تواند استفاده از دوز پایین تر را برای رسیدن به اثربخشی درمانی بالا تسهیل کند. بنابراین این روش درمانی می‌تواند ایمنی کلی و تحمل ریسوودتینیب را بهبود بخشد.

در مقایسه با کپسول‌هایی که در حال حاضر در کارآزمایی بالینی این پروژه استفاده می‌شوند، قرص‌های کوچک‌تر ممکن است بر مشکلاتی که بیماران در هنگام بلعیدن داروهای خوراکی دارند، غلبه کنند. دکتر ورنر افزود: «این فرمولاسیون جدید قرار است به مدت ۱۲ ماه در کارآزمایی مورد آزمایش قرار گیرد.:

اینهیبیکاز تراپیوتیکس اعلام کرده است که برنامه اصلی این شرکت توسعه IkT-۱۴۸۰۰۹ است که به عنوان یک داروی کوچک و قوی برای استفاده روزانه طراحی شده است. این دارو از فعال شدن Abl kinase جلوگیری می‌کند تا از بین رفتن نورون‌های ترشح کننده دوپامین در مغز و دستگاه گوارش را با بازگرداندن مکانیسم‌های محافظت‌کننده عصبی متوقف و معکوس کند.

در کارآزمایی فاز II ۲۰۱ شرکت، سه دوز IkT ۱۴۸۰۰۹ برای ایمنی بیماران مبتلا به بیماری پارکینسون درمان نشده مورد ارزیابی قرار گرفت. این شرکت اعلام کرد که انتظار می‌رود توسعه بالینی تا سال ۲۰۲۴ ادامه یابد.

منبع/ مهر

ارسال نظرات
وبگردی