کد خبر: ۳۷۲۲۱
|
۰۸ شهريور ۱۴۰۲ | ۲۰:۰۰

درمان چاقی با تولید دارویی ترکیبی

قرص لیپـوکسـون تنها داروی ضد چاقی تولید شده در ایران با اثر بر مرکز تنظیم اشتها،از نظر کیفیت با نمونه های خارجی برابری میکند ولی از نظر قیمتی تفاوت های قابل توجهی دارند و حدود یک پنجم قیمت محصولات مشابه خارجی را دارد. امیدوار هستیم تا چند ماه آینده محصول وارد بازار فروش شود.

به گزارش «نبض فناوری»، مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری اعلام کرد، احسان عالی، مدیر عامل شرکت شرکت دانش‌ پژوهان آریا دارو (داروسازی آریا دارو، با بیان اینکه این شرکت فعالیت خود را از اوایل سال 98 در شهر تهران ، با تولید و واردات انواع فرآورده‌های دارویی و مکمل‌های غذایی، آغاز کرده‌است، گفت : آریادارو از آغاز تا کنون به صورت مداوم برای بهبود قابلیت‌های سازمانی خود سرمایه‌گذاری زیادی کرده است تا این شرکت را به عنوان تولید کننده با کیفیت بالا در صنعت داروسازی ایران مطرح کند .این شرکت در سال 1401 موفق به اخذ تاییدیه دانش‌بنیان از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شد.

وی با بیان اینکه تمرکز ما بر اساس شناسایی تامین کننده‌های دارو، مکمل و تجهیزات پزشکی دانش محور در سراسر جهان است، افزود: این شرکت در گسترش سبد محصولات خود در حال بررسی و اجرای استراتژی‌های توسعه‌ای می‌باشد و همه راه‌ها را مورد آزمایش دقیق انجام داده و سعی می‌کند تا بتواند با آنها ،مشکلات مربوط به سلامتی جامعه کشور را برطرف کند. آریادارو برای رسیدن به این هدف، با تجربیات و دانش تیم خود توانسته تمامی الزامات وزارت بهداشت و اداره غذا و داروی ایران و همچنین الزمات بین‌المللی را شناخته و بصورت کامل آنها را رعایت کند.

او در خصوص برنامه‌هایی که این شرکت دانش‌بنیان در آینده در دستور کار خود دارند، گفت: ما بر این اعتقاد هستیم که موفقیت و آینده شرکت آن چیزی است که ما بدین صورت تعریفش می‌کنیم؛ نوآوری محصولات بر اساس آخرین تحقیقات علمی و جدیدترین تقاضای بازار مشتریان صورت می‌گیرد.ما متعهد می‌شویم تا تاثیر شگرفی بر زندگی بیماران و بهبود رفاه آنها بگذاریم.

وی عنوان کرد: هر قرص لیپـوکسـون حاوى، نالترکسون هیدروکلراید 8 میلى گرم و بوپروپیون هیدروکلراید 90 میلى گرم است ، ما در طـــى 3 مطالعه بالینى مختلف، روى بیمارانى که با مشـــکل چاقى مواجه بودند متوجه شدیم افرادى که نالترکسون/ بوپروپیون را همراه با رژیم غذایى و ورزش مصرف کردند، در طول یک سال 2 تا 4 برابر بیشتر از کسانى که تنها رژیم غذایى و ورزش را در دستور کار داشتند، وزن کم کردند.

عالی با اشاره به مکانیسم اثر دارو اظهار کرد: نالترکسون آنتاگونیست اپیوئید و بوپروپیون مهارکننده نسبتا ضعیف بازجذب عصبى دوپامین و نوراپى نفرین است. نالترکسون و بوپروپیون بر دو ناحیه جداگانه از مغز تاثیر مى گذارند که در تنظیم مصرف غذا نقش دارند: هیپوتالاموس (مرکز تنظیم اشتها) و مدار دوپامین مزولیمبیک (سیستم پاداش).

وی ادامه داد: مـــدار مزولیمبیـــک یا سیســـتم پاداش مى توانـــد تمایلات کنتـــرل ناپذیر به مصرف غـــذا را ایجاد کند، حتى زمانى که گرسنه نیستید. مرکـــز گرســـنگى (هیپوتالامـــوس) مى تواند احســـاس گرسنگى را افزایش دهـــد و به شـــما القا کنـــد دوباره غذا بخورید یا بیشتر غذا بخورید.

مدیر عامل شرکت داروسازی آریا دارو، عنوان کرد : قرص لیپـوکسـون تنها داروی ضد چاقی تولید شده در ایران با اثر بر مرکز تنظیم اشتها،از نظر کیفیت با نمونه های خارجی برابری میکند ولی از نظر قیمتی تفاوت های قابل توجهی دارند و حدود یک پنجم قیمت محصولات مشابه خارجی را دارد. امیدوار هستیم تا چند ماه آینده محصول وارد بازار فروش شود.

وی در پایان افزود: اعتقاد ما به عنوان یک شرکت داروسازی این است که بتوانیم بهترین راه را برای ایجاد ارزش افزوده بلند مدت برای جامعه خود ایجاد کنیم.

ارسال نظرات
وبگردی