کد خبر: ۳۷۲۷۸
|
۱۲ شهريور ۱۴۰۲ | ۱۵:۳۶

پنجاه و ششمین پرواز بالگرد «نبوغ» انجام شد

ناسا اعلام کرده که پنجاه و ششمین پرواز بالگرد «نبوغ» بر فراز مریخ انجام شده است.

به گزارش «نبض فناوری»، اسپیس اعلام کرد، بالگرد مریخی «نبوغ»(Ingenuity) ناسا همچنان به آمار پروازهای بیرون از زمین خود اضافه می‌کند. این بالگرد ۱.۸ کیلوگرمی برای پنجاه و ششمین بار در ۲۶ اوت پرواز کرد و نزدیک به ۲.۵ دقیقه بر فراز مریخ در آسمان ماند.

«آزمایشگاه پیش‌رانش جت»(JPL) ناسا که این ماموریت را مدیریت می‌کند، در ایکس(توئیتر سابق) نوشت: بالگرد مریخی، پرواز پنجاه و ششم را با طی کردن مسافت ۴۱۰ متر در مریخ و در حداکثر ارتفاع ۱۲ متر تکمیل کرد. هدف از این پرواز، تغییر دادن موقعیت بالگرد بود.

نبوغ در فوریه ۲۰۲۱ همراه با مریخ‌نورد «استقامت»(Perseverance) ناسا در «دهانه جیزرو»(Jezero Crater) فرود آمد. این بالگرد به سرعت پنج پرواز را انجام داد و ثابت کرد که پرواز با قدرت بر فراز سیاره سرخ با وجود جو نازک آن امکان‌پذیر است.

سپس، ناسا یک تمدید ماموریت را به نبوغ اعطا کرد تا بالگرد به عنوان پیشاهنگ مریخ‌نورد استقامت در کشف حیات و جمع‌آوری نمونه‌ خدمت ‌کند. این دو ماموریت رباتیک با هم کار می‌کنند تا به کاوش در دهانه ۴۵ کیلومتری جیزرو بپردازند که میلیاردها سال پیش میزبان یک دریاچه بزرگ و یک دلتای رودخانه بوده است.

نبوغ طی مدت حضور خود در سیاره سرخ، آمار قابل توجهی را به دست آورده است. اعضای گروه ماموریت در گزارش پرواز نبوغ نوشتند که این بالگرد کوچک در مجموع ۱۲,۹۱۴ متر از زمین مریخ را در ۵۶ پرواز خود طی کرده و بیش از ۱۰۰ دقیقه در آسمان باقی مانده است.

این گزارش پرواز نشان می‌دهد که پرواز پنجاه و ششم در ۲۵ اوت انجام شده است اما پایگاه داده عکس‌های نبوغ، تاریخ پرواز را ۲۶ اوت ثبت کرده است.

منبع/ ایسنا

ارسال نظرات
گزارش هزار روز خدمت وزارت ارتباطات؛ کاهش ۴۰ درصدی پینگ ۱۰۰ بازی پر مخاطب
وبگردی